• $9,2412
  • €10,8028
  • 531.091
  • 1432.8
11 Mayıs 2013 Cumartesi

Üniversitelerimiz

Dün İzmit'te bir öğrenci grubuyla buluştum. Grup dediğim 2 bin öğrenci vardı. "Öğrencilere bana sorunuz var mı?" diye sordum. Bir öğrenci bana "Hocam ben devlet üniversitesi tercih edeceğim. Türkiye'deki üniversiteleri araştırdım. Binalarını, kampuslarını, hocalarını buldum ama benim merak ettiğim bu üniversitelerin buluşları bunlara ulaşamadım. Sizde bu bilgi var mı?" dedi. Ben de daha önce yazdığım bir yazıyı hatırlattım. Öğrencinin sormak istediği şeye patent deniyor. Öğrenci kısaca bana üniversitelerimizin üretici tarafı olan patent sayılarını sordu aslında.

ODTÜ'DEN 20 BAŞVURU
Dünyada üniversitelerin sıralamasında en önemli kriterlerin başında ürettiği patent sayıları geliyor. Yani dünyanın gelişmiş ülkelerinde üniversiteler aldıkları patent sayılarını söyleyerek başarılarını anlatırlar. Aşağıdaki tabloya çok dikkatli bakmanızı rica ediyorum. Bu üniversiteler Türkiye'nin en zeki çocuklarını ve en iyi bilim insanlarını barındıran üniversiteler, bu üniversitelerin 2004-2013 yılları arasında yani tam 10 yıllık süreçte Türkiye Patent Enstitüsü'ne başvuru sayılarını göreceksiniz. Bu tabloyu ben patent enstitüsünden aldım. Gördüğümde şoke oldum.
Türkiye'nin en iyi üniversiteleri yılda ortalama 2 patent başvurusu yapıyorlar. Sadece "2" yazıyla "iki" yere göğe koyamadığımız üniversitelerimiz sadece "2" patent başvurusu yapıyorlar. İşte bu tablo bizim beyin gücümüzü ve gelişimimizi çok iyi özetliyor. ODTÜ'nün sadece 20 başvurusu var 10 yılda. 
Boğaziçi Üniversitesi'nin sadece 19 başvurusu var 10 yılda. Hele hele ileri teknoloji enstitülerine bakınca vay halimize; Gebze'nin sadece "1" başvurusu var 10 yılda. Bu felaket tabloya kim ne der bilmiyorum ama Türkiye'nin bu tabloya neşter vurma zamanı çoktan gelmiş de geçiyor.
Üniversitelere ait patent başvuruları
Üniversite     Başvuru sayısı
Yıldız Teknik Üniversitesi     65
Ege Üniversitesi     57
Hacettepe Üniversitesi     42
İstanbul Teknik Üniversitesi     32
Dokuz Eylül Üniversitesi     26
Akdeniz Üniversitesi     23
Ankara Üniversitesi     20
Orta Doğu Teknik Üniversitesi     20
Boğaziçi Üniversitesi     19
Marmara Üniversitesi     13
İstanbul Üniversitesi     11
Karadeniz Teknik Üniversitesi     4
Gebze Y.Teknoloji Enstitüsü    1

BİR YILDA 177 PATENT 
Peki, dünyada durum ne diyeceksiniz. California Institute of Technology bir yılda "177" patent almış, bakın almış diyorum başvuru sayısı bundan fazladır. Zaten Stanford'un sahip olduğu patent sayısı Türkiye'nin ülke toplamından fazla. Eğitim diyoruz, üniversite diyoruz. Boşuna demeyin bu kadar emeğin sonunda bütün üniversitelerimizin toplamı California Institute of Technology kadar etmiyor. Bu tablonun birçok nedeni var sadece üniversitelerimiz bunun sorumlusu olamaz ama bu yukarıdaki üniversiteler bu ülkenin en iyi beyinlerini almıyor mu? Peki, sonuç nerede? Bu üniversiteler devlete memur mu yetiştiriyor yoksa bu ülkenin geleceğine yön verecek beyinleri mi yetiştiriyor?
 İyisi mi biz anlı şanlı üniversitelerimize bir daha soralım. Ne zaman üniversite olacaksınız? Halen sabah 9'da açılım akşam 5'te kapanmaya devam mı? Kendimizi avutacak mıyız yoksa bilim ve üretim üssü olma yoluna mı gireceğiz? Kararımızı verelim.

 

<p>Türkiye Cumhuriyeti hükümetini  illegal bir örgüt, bürokratlarını da mafya gibi göstermeye devam

Kemal Kılıçdaroğlu skandal açıklamalarını sürdürdü! “Evet, onları tehdit ediyorum!”

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor