• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
15 Haziran 2013 Cumartesi

Üniversite ama nasıl

Bugün LYS’ler başlıyor. Sosyal bilimler, yarın matematik ve yabancı d il, haftaya fen bilimleri ve edebiyat sınavları ile tamamlanacak. Öncelikle herkese başarılar dilerim. Umarım emeğinizin karşılığını alırsınız. Sizlere tek öğüdüm aslında bu sınavın ve getirilerinin oldukça anlamsız olduğunu bilmenizi istemem olacaktır. Çünkü bu çağda önemli olan “geleceğin insanı” olma becerisi kazanabilmenizdir. Bunun için çalışmanızı size tavsiye ediyorum.

Sınava girdiniz ve gireceksiniz, bazı puanlar alacaksınız, birileri size sadece adından ve şanından dolayı üniversiteler önerecek. Siz de iyi sanıp tercih edeceksiniz. Bu arada dünyada bizimki kadar komik üniversite seçimi yapan ülke yok. Düşünsenize öğrenciler üniversitelerini görmeden kağıda yazarken üniversiteler de öğrencilerini görmeden kabul ediyor. Bu süreç en çok da vakıf üniversitelerine zarar veriyor çünkü burs verdikleri öğrencileri tanımadan görmeden büyük yatırım yapıyorlar. Neyse zaten tercih sistemi başından sonuna bozuk da şu an yapacak bir şey yok. Siz birilerinin ki bunlar uzman da değil söylemleri ile üniversiteyi tercih edeceksiniz. Kazandığınızda o üniversitenin size özel program yapacağını hatta sizi bando ile karşılayacağını sanacaksınız ama olmayacak. Kimsenin umurunda olmayacaksınız. Sonra dersler göreceksiniz hiçbir şey öğrenemeyeceksiniz. Çünkü kimse size yaparak yaşayarak öğretmeyecek. Gittiğiniz üniversitede yurtdışı imkanlar yoksa hele hele de öğretim dili İngilizce değilse zaten boşuna okuyacaksınız. Çünkü okulu bitirdiğinizde çalışmak isteyeceğiniz şirket uluslararası bir şirket olacak ve sizi almayacak.
ÜÇ TAVSİYE
O yüzden size şimdiden üç tavsiye vereceğim. Bir: Kesinlikle kampus üniversitelere gitmeyin kentten kopmayın, hayatın içinde kalın. İki: İngilizce eğitim alın. Üç: En önemlisi üniversiteden  yurtdışı eğitim talep edin dünyayı görmezseniz kendinizi kandırırsınız.  
Ama burada Erasmus’tan bahsetmiyorum. Yurtdışında kampuslar, değişimler, duble eğitimlerden bahsediyorum. İşte bu üç şartı sağlayan üniversiteye gittiğinizde geleceğin insanı olursunuz.
Geleceğin insanı, iletişim becerisi güçlü, girişimci, inovatif, yaratıcı, dil bilen ve dünya vatandaşı olmalı. Siz siz olun puanı yüksek diye yanlış yere gitmeyin. Tercih döneminde üniversitelerle eğitim pazarlığı yapın taleplerde bulunun. Çünkü üniversite eğitimi kişiye özeldir. Lise gibi herkese aynı bakmaz bakmamalıdır da... Neyse zaten bu konuda daha çok yazacağım şimdilik hepinize LYS’de başarılar.  

 

<p>Pendik'te drift yaparken iki sürücüden biri kaza yaptı, diğeri yoldakilerin üzerine aracını sürdü

İstanbul'da drift dehşeti! Otomobili vatandaşların üzerine sürdü

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı