• $7,3443
  • €8,9402
  • 437.533
  • 1536.11
12 Temmuz 2009 Pazar

Ülkemizde liseler

1950'li yıllarda ülkemizde lise mezunu olmak çok önemli bir kavram, bir düşünün liseler sadece büyük illerde var, Anadolu'dan insanlar lise okumak için büyük illere geliyorlar. Liseler o kadar özel ve değerli ki lise mezunu olan direkt iş bulabiliyor. Bugün durum daha farklı toplumsal gelişime bağlı olarak yıllar içerisinde lise sayısı artmış, üniversite mezunu olmak değerli hale gelmiş. Bugün lise okumak bir ara eğitim haline gelmiş. İyi bir lise kavramı ülkemizde maalesef iyi üniversite kazanabilmenin koşulu olarak algılanmaya başlamış. Gelecekte yüksek lisans önemli olacak, o zaman da üniversite eğitimi bir ara eğitim haline gelecektir.
Peki, liselerin varlık amacı, üniversiteye iyi öğrenci mi hazırlamak, yoksa gençlik çağındaki öğrencilerin kişilik gelişimine katkıda bulunarak ülkemizin genç kuşağını mı şekillendirmek? Maalesef ülkemizde lise eğitimi ÖSS başansı ve iyi bir üniversitede okuyabilmek için yapılıyor. Biyolojideki o meşhur soru gibi "tavuk mu yumurtadan, yoksa yumurta mı tavuktan çıkıyor" yani anlayacağınız, liseleri biz mi bu hale getirdik, yoksa böyle mi olmalıydı?
Gelişmiş dünya ülkelerinde eğitim alanında son yıllarda bir akım başladı. Diyorlar ki eğitimde yatırım ilköğretime ve liseye yöneltilmeli, çünkü çocuk kişiliğini bu dönemde alıyor. Biz yatınmın çoğunu üniversitelere yapıyoruz. Oysa lise eğitimi o kadar önemli ki, bakın, okul terki ve sosyalleşmenin, girişimciliğin, mesleki karar vermenin şekillendiği dönemdir. Oysa biz çok büyük emeklerle açtığımız liselerde deyim yerindeyse sadece ÖSS'ye hazırlık eğitimi yapıyoruz.
Bakın bir örnek verelim. Ülkemizde en zeki öğrencilerin yöneldiği fen liselerimizin kaç tanesi dünya tarafından tanınıyor. Kaç tanesi uluslararası kabul alabiliyor. Kaç tanesi bilim dilini ana dili gibi öğretiyor. Fen liselerimizde yabancı dil hazırlık sınıflan kaldınlmadı mı? Kaç tanesi mezunlannı MİT, Harvard, gibi üniversitelere gönderiliyor. Kaç tanesi mezunlannın uluslararası çapta bilim adamı olmasına olanak tanıyacak yönlendirmeyi yapıyor.
Öğrencilerimizin hayallerini süsleyen Fen liselerini değiştirmenin zamanı gelmedi mi?
Bu liselerimizde ülkemizin en değerli işlenmemiş, işlendiğinde dünyanın en iyi bilim insanlan olacak çocuklarımız okuyor. Biz bu çocuklara hedef olarak sadece üniversite kazanmayı gösteriyoruz. Sizce bu onlara yapılmış en büyük kötülük değil mi?
SBS tercihi yapacak anne babalar, lütfen çocuğunuzu iyi tanıyın, gelecekte nasıl bir kariyer yapacağını iyi planlayın. Çünkü lisede çocuğunuzu ya büyütürsünüz ya da sıradanlaştinrsınız. Çocuğunuzun sıradanlaşmasına asla izin vermeyin. Bütün okullan araştırın, tanıyın sonra tercih yapın. Okulun binası güzel diye, ÖSS başansı yüksek diye tercih etmeyin. Okul, size geleceğinizi gösteriyorsa tercih edin.
Bugün ÖSS açıklanıyor. Onunla ilgili uzun süre birlikte olacağız. Yine AKŞAM gazetesi olarak yanınızda olacağız.

<p>Terör örgütlerini silahlandıran Brett McGurk'ün adının ortaya çıkması, terör örgütü DEAŞ'la kariy

Biden yönetimi göreve hızlı mı başladı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Muğla'da tarım alanları su altında kaldı

Ahır yapımı sırasında bulduğu taşların gizeminin çözülmesini istiyor