• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
19 Ocak 2012 Perşembe

Türkiye'nin değerlerini Bursa'da dinlemek

Bu yazıyı Bursa'dan yazdım. Sabah 06.00'da uyanıp düştüm yollara. Hedef Bursa. Yenikapı'dan feribotla bir buçuk saat yolculuktan sonra Mudanya'ya ulaştık. Bursa'da soğuk ve karlı bir hava. 'Bursa'da ne işin var?' diye sorarsanız söyleyeyim. Bahçeşehir Üniversitesi Kervansaray Otel'de '2011 dünya değerler araştırması' sonuçları ile ilgili paylaşım toplantısı düzenliyor.
Biz de takip etmeye geldik. Salon 500 kişilik. Ne yalan söyleyeyim, bu havada bu salon boş kalır demiştim. Ama saat 11.00'i bulduğunda boş yer bulamayı ayakta kalan insanlar vardı...
Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın, Bursa'da açtıkları yüksek lisans programlarından bahsetti. Üniversitenin 13 yılda geldiği noktayı anlattı. Özellikle yabancı öğrencilerle ilgili politikalarına hayran kaldım.
Bu yıl Bahçeşehir Üniversitesi'nde 64 farklı ülkeden 887 öğrenci öğrenim görüyormuş. Düşünün Bahçeşehir 64 ülkeye gitmiş ve Türkiye'yi anlatmış, tanıtmış ve oradan 887 öğrenci almış.
Rektörden sonra günün konuşmacısı Dünya Değerler Araştırması Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Bahçeşehir Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yılmaz Esmer kürsüye geldi.
Tam iki saat anlattı. Salonda herkes müthiş bir ilgiyle onu dinledi. Yılmaz Hoca Türkiye'nin değerlerini, son on yılda toplumda meydana gelen değişimleri anlattı. En çok dikkatimi çeken bulgularsa Türk insanın mutluluk seviyesinin çok yüksek olması, 2001 ile 2011 yılları arasında insan haklarına saygıda yüzde 50'ye yakın bir iyileşme algısı olduğu gibi.
Yılmaz Hoca ekledi 'bu biziz' dedi. Yani algılardan bahsetti. Sonunda ise farklılıklara saygıdan bahsederken ekledi: 'Seçim sistemi ne olursa olsun, anayasanız ne olursa olsun. Toplumdan bağımsız hareket edemezsiniz.'
Bence son söz her şeyi anlatıyordu.
Ben siyasi partilerin, şirketlerin, yatırımcıların, toplumla çalışan herkesin bu araştırmayı okumasını öneriyorum.
Niye mi? Toplumumuzun değerleri sizin bildiğinizden çok farklı. Bunu bilmeden başarılı olamazsınız. Bir de Yılmaz Esmer genç kuşak ile yaşlı kuşağı karşılaştırdı. Salon çok güldü. Genç kuşak ile yaşlı kuşak değerleri arasında Türkiye'de hiç fark çıkmamış.  En yüksek fark ise İspanya'da çıkmış. İlginç değil mi? Oysa biz genç kuşağı çok farklı görürdük. Toplantı sonunda sunumun tamamının Bahçeşehir Üniversitesi web sayfasında olduğu belirtildi. Çünkü grup halen devamını istiyordu. Harika bir çalışma dinledim. Herkese duyurulur.

<p>10. Uluslararası Fetih Kupası kapsamında Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları 2'ncisi Milli sporcumuz N

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları 2'ncisi Milli sporcumuz Nihat Türkmenoğlu ile hedeflerini konuştuk

7 bin yıllık buğday Diyarbakır'da boy gösterdi! Çiftçiler 'Buğday sorunu kalmayacak' dedi

Lamborghini Sian FKP 37 modeli İstanbul'da! LEGO'ları kullanarak yaptılar

Azerbaycan'da TEKNOFEST heyecanı! Başkan Erdoğan festivalde konuşma yaptı