• $8,4396
  • €10,0439
  • 492.16
  • 1392.91
13 Aralık 2015 Pazar

Teşekkürler Yekta hocam

Duyar duymaz çok üzülmüştüm. Bu memleketin üreten düşünen, yaratıcı ve bilim için çalışan gençlere ihtiyacı vardı. Hele de sayıları bu kadar azken ve bzim onları her koşulda desteklememiz gerekirken neden bu anlamsız karar alınmıştı. Hem üzülmüş hem de çok kızmıştım. Hemen kalemime sarıldım ve bunu yazdım. İnanın yazarken bu kadar tepki geleceğine ve bu kadar hızlı çözüm üretileceğini düşünmemiştim. Anında geri bildirim aldım ve durum düzeltildi.

Bahsettiğim konu bilim olimpiyatlarında derece alan öğrencilerin teşvik edilmesi amacıyla verilen üniversite girişteki ek puanların kaldırılması idi. Ben yazımda bunun son derece yanlış olduğunu belritmiştim sitem etmiştim. Ama sorumlu olarak YÖK’ü değil TÜBİTAK’ı gördüğümü de belirtmiştim. Yazımın çıktığı gün YÖK başkanı arayarak durumu anlattı ve düzeltmek için çalışacağı sözünü verdi ve iki gün önce tekrar arayarak konuyu çözüme kavuşturduklarını bu çocuklara sahip çıkacaklarını hatta öncesinden daha teşvik edici bir çalışma yapıldığını belirtti. Sonra sosyal medyadan kendisi de duyurdu. Açıklamasında “Bildiğiniz üzere, yakın bir tarihte bilim olimpiyatlarına katılan öğrencilerimizin üniversiteye hazırlanırken yaşadıkları sıkıntıların farkında olduğumu ve ek puan uygulamasına kanun müsaade etmediği için son vermek durumunda kaldığımızı belirterek, konuya ilişkin çalışmalarımızın devam ettiğini söylemiştim. Yeni YÖK olarak sorunlara hızlı çözüm üretme doğrultusunda adım atmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık ile dün bir görüşme gerçekleştirdik. Yapmış olduğumuz görüşmede söz konusu öğrencilerimize ek puan verilmesi uygulamasının hukuki zeminini oluşturmak için yasa teklifinin MEB’ e gönderilerek meclise sevk edilmesi sürecini başlattığımızı ifade ettik ve kendilerinin bu konuda desteklerini aldık.” dedi.
Ben sayın başkana çok teşekkür ederim. Göreve geldiğinden beri son derece inovatif ve hızlı hareket ediyor. Kendisi her koşulda çözüme odaklı hareket ediyor. Daha önceki çalışmalarında da kendisini yakınen tanıma fırsatı yakalamıştım.
Sayın başkan size öğrenciler adına, bir avuç bilime inanan genç adına çok teşekkür ediyorum. Onların bu motivasyona çok ihtiyacı vardı sayenizde onları örnek olan gençlerde bu ekiplere katılacak. Geleceğim bilim üreten patent üreten gençleri bu gruplardan çıkacak. İnanıyorum ki siz de benim gibi bu ülkeyi bilimin değiştireceğine inanıyorsunuz. Yine biliyorum ki bu dünyayı benzerlerin değil farklıların ortaklığı güzelleştirecektir.

TÜRKİYE’NİN AYDINLIK İKİ YÜZÜ

Nobel ödülleri sahiplerini buldu. Törende bizim göğsümüzü kabartan o kadar çok şey oldu ki hepsi bu ülke için çok değerliydi. Bunların en başında gelen kuşkusuz Prof. Dr. Aziz Sancar hocamınızın ödülü almasıydı. Kendisine ülkem, milletim ve geleceğimiz adına şükranlarımızı sunuyorum. Ama törende bir sessiz kahramanımız daha vardı. Dünyanın sayılı bilim insanlarından Calforniya Teknoloji Üniversitesinde uzun yıllar başarılı çalışmalar yapmış ve ülkemize gelip bilim ve teknolojinin gelişmesi için çalışmalar yapan Prof. Dr. Davut Kavranoğlu o törendeydi. Orada bulunmasının sebebi cumhurbaşkanımız adına törene eşlik etmek ve Aziz hocaya cumhurbaşkanının davetini bizzat iletmekti. İki hoca yanyana dururken insanın gururu birkat daha artıyor. İyi ki varsınız bilimin aydınlık yüzleri varlığınız ve başarılarınız bize güç veriyor.

<p>Mete Gazoz, Tokyo 2020'de altın madalyayı kazanarak tarih yazdı. Genç sporcumuzun henüz 17 yaşınd

Mete Gazoz sözünü tuttu! Henüz 18 yaşındayken bakın ne demişti

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı