• $17,9434
  • €18,2658
  • 1024.29
  • 2913.3
24 Şubat 2015 Salı

Teşekkürler Türker Kılıç

Ülke gündemi toz duman, herkes birbirine neler oluyor diye soruyor. Kadına şiddet, insana şiddet, gerginlik, öfke, gereksiz gündemlerin ardı arkası kesilmiyor. Her gün yeni bir gereksiz tartışma ve doğal olarak her gün ülke olarak biraz daha umutsuzluk kaplıyor içimizi. Geleceğe karşı umutsuz, çocukları için kaygılı, kendisi için mutsuz insanlar ülkesi oluyoruz hızla. Hoşgörü dip yapmış durumda, kamplaşma son surat artıyor. İnsanlar birbirine öteki gözüyle bakıp, sürekli çatışma isteği ile dolu. Meclis’te kavga, sokakta kavga, evde kavga. Neden kendi içimizde bu gerginlikleri yaşarken güzel şeyleri görmüyoruz.

Bu kadar kötü günlerde size güzel haber vereyim istedim. Prof. Dr. Türker Kılıç, Bahçeşehir Üniversitesi Tıp fakültesi dekanı, Türkiye’nin, Bursa’nın, Bursa Anadolu lisesinin yetiştirdiği büyük bilim insanı, tıp bilimcisi geçen hafta çok büyük bir başarıya imza atarak Avrupa Bilim Ve Sanat Akademisi üyeliğine seçildi. Akademi tarihinde seçilen onuncu Türk. Düşünün 1500 üyesi var ve sadece 10 Türk. Çok büyük başarı, sizi canı gönülden kutluyorum Türker hocam. İyi ki varsınız ve iyi ki bilime inanmaya devam ediyorsunuz. Bu gereksiz ve anlamsız ülke gündeminde bize bilimi ve onun ışığını gösterdiğiniz için çok teşekkür ederim.
“Academia Scientiarum et Artium Europaea” Yani Avrupa Bilim ve Sanat Akademisi; Beşeri Bilimler, Tıp, Sanat, Doğa Bilimleri, Sosyal Bilimler/Hukuk/Ekonomi, Teknik/Doğa Bilimleri ve Dünya Dinleri kategorilerinde faaliyet gösteren 1500 üyesi ile uluslaraşırı ve disiplinlerarası bir yapıya sahip. Akademi, belirli konular üzerinde yoğunlaşarak faaliyet gösteren 8 enstitüye sahip. Academia Scientiarum et Artium Europaea’nın üyeleri arasında Nobel ödüllü 29 bilim insanı da var.
Akademinin yürüttüğü projeleri birkaç ana başlık altında toplayacak olursak “Health in Regions” (Bölgelerde Sağlık), “Danube Rectors’ Conference” bütünleyici ve karşılıklı dengeleyici nitelikteki “Danube Academies Conference” örnek olarak gösterilebilir. “Interreligious Dialogues” (Dinlerarası Dialog) ve “Tolerance Charta” (Hoşgörü Fermanı), “Manifest of Freedom of Sciences” (Bilimlerin Özgürlüğü Manifestosu) ve “Manifest for Europe”(Avrupa için Manifesto)’nun geliştirilmesi Akademinin çalışmaları arasında bulunuyor.
Şimdi bunu duydunuz, dönün arkanızı ve bir daha düşünün, yarın yine gereksiz gündemlerle insanları oyalayacak mısınız? Kadınlara ve çocuklara şiddet uygulayacak mısınız? Bugünün kavgası yerine geleceğe kafa yoracak mısınız? En önemlisi bugün güç bende yarından bana ne mi diyeceksiniz yoksa Türker Kılıç hocama bakıp bu yaptıklarınızdan utanacak mısınız?
Bizler bir süre sonra Meclis’te kavga edenleri, arsa arazi peşinde koşanları, din ve kadınların yaşamını dizayn etmek için uğraşanları değil gerçek bir bilim insanını hatırlayacağız. Eğitimciler olarak sizleri değil Prof. Dr Türker Kılıç’ı örnek göstereceğiz?
Türker hocam gurur duyduk. En çok ihtiyaç duyduğumuz zamanda bize moral verdiniz. Bilime ve geleceğe inancımızı bir daha perçinlediğiniz. Önünüzde saygıyla eğiliyorum. Bu ülkenin geleceği gençlere doğru yolu gösterebilmek adına sizin gibi örneklerin çoğalmasını diliyorum.

<p>Mükemmel Eşleşme dizisi, TRT1'in yaz sezonunda yayınlanan iddialı işlerinden birisi. Dizinin ana

Mükemmel Eşleşme'nin Fadime'si Ayşegül Günay: 'Karadenizli kadınların damarlarında dominantlık vardır'

Sular çekilince ortaya çıktı! Bölge sit alanı ilan edilebilir

Lise öğrencileri yaptıkları dronla TEKNOFEST'te yarışacak

TEM'in ortasına çıktı kazaya neden oldu! Korku dolu anlar