• $7,5124
  • €9,0748
  • 442.974
  • 1523.51
22 Temmuz 2009 Çarşamba

Tercihler ve yanlışlar


Ben üniversite sınavına 1989 yılında girdim. Girdiğim yıl üniversite sınavları iki basamaktı. ÖSS birinci basamak sınavıydı, bu sınavdan barajı geçip ikinci aşamaya ÖYS'ye katılırdınız Ama ÖYS'ye girmeden önce tercihleriniz; yapıp sınav anında teslim ederdiniz. Benim tercihlerimi yapmama kimse yardımcı olmamıştı. Hoş rehber öğretmen yok, internet yok, dershane var ama kent merkezinde ben gidemiyorum. Sonuçta iş başa düşmüştü ve ben tercihlerimi kendim yapmıştım. Listem şöyleydi, birinci tercih diş hekimliği, ikinci tercihim uluslararası ilişkiler, üçüncü tercihim matematik öğretmenliği, dördüncü tercihim rehberlik ve psikolojik danışmanlık. Şunj da eklemeliyim sınavda matematikten bir net dahi yapamamıştım. Sonuçta Marmara Üniversitesi rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümüne halbelkader yerleştim.
Şimdi, öğrenciler tercih yapıyor. Rehber öğretmen çok, internet ve bilgi çok, dershaneleri bırakın, bütün üniversitelerde tercih ofisleri var. her yer bilgi kaynıyor. Üstelik tercihlerde puanlar açıklandıktan sonra veriliyor.
Ama öğrenciler yine de sorun yaşıyor. 2007ÖSS'de ilk 2000*e giren öğrenciler arasında bir araştırma yapıldı, soıu şuydu; "kazandığınız bölümün size uygun olduğunu düşünüyor musunuz?" Öğrencilerin %6!'inin cevabı "bana uygun değil" oldu. Yine ÖSYM istatistiklerine gere öğrencilerin %35'i hatalı tercih yapıyor. Ülkemizin en önemli üniversitelerinden olan Boğaziçi Üniversitesi mezunlannın yansına yakını kendi mesleklerini yapmıyor. Bu rakamlar çok iç açıcı değil, düşünün ülkemizin geleceği gençlerin geleceği tesadüflere bağlı.
Dün bir öğrenci ile yaptığım tercih sohbeti oldukça ilginçti. Bir kısmını paylaşayım. "Hocam bana beklediğimden fazla puan geldi.
Aslında ben endüstri mühendisliği istemiştim ama şimdi puanım fazla olduğu için üp istiyorum. Ama tıp okumak amacım değil sadece puanım boşa gitmesin istiyorum. Ama okuduğum bölümü bitirince hemen atamam olsun istiyorum. "Kendisine burslu bölüm önerdiğimde ise; "Hocam, ya bursum kesilirse" diye yanıt verdi. Şimdi bu cümlelerdeki düşüncelere bakar mısınız? Bu öğrenci tıpa gitse mutsuz bir doktorumuz olacak hem de iyi bir mühendis kaybedeceğiz Öğrencinin üniversiteler, meslekler ve en kötüsü de kendisi hakkında hiçbir fikri yok.
Vakıf üniversitelerini tanımıyor. Ülkemizde her 100 kişiden en 80i vakıf üniversitelerini özel üniversite sanıyor. Ülkemizde özel üniversite yoktur. Vakıf üniversiteleri vakıflar tarafından kurulmuş kesinlikle kâr amacı olmayan, tamamen YÖK denetiminde olan üniversitelerdir. Vakıf üniversiteleri bu ülkede iyi ki açılmış. Vakıf üniversitesi kuran tüm eğitimcilere ülke olarak şükran borçluyuz. Bize hem dünyayı tanıttılar, hem ülkemizi yurtdışına açtılar, hem her yıl yüz binlerce fakir öğrenciye ücretsiz ve cep harçlığını bile vererek okuma şansı tanıdılar. Düşünün başanlı bir öğrenci vakıf üniversitesini tercih ediyor. Öğrenciye cep harçlığı dahil hayatında görmediği imkanlar tanınıyor. En önemlisi ise vakıf üniversiteleri her yıl 80 bin kontenjan sağlayarak, devlet üniversiteleri üzerindeki yükü azaltıp daha fazla öğrencinin üniversiteli olmasını sağlıyor. Eğer vakıf üniversiteleri olmasaydı bugün ÖSS'ye giren öğrenci sayısı 400 bin daha fazla olacaktı. Vakıf üniversitelerinde bugüne kadar burslu okuyan hiçbir öğrencinin bursu kesilmemiştir. Hatta yeni burslar eklenmiştir. Başanlı iseniz yeni burslar alabiliyorsunuz, hangi devlet üniversitesinde bu şansa sahipsiniz. Bunlar şehir efsanesidir.
Ama lütfen bu kadar katkısı olan kurumlan koruyalım sahip çıkalım.
Sayın veliler, çocuklarınızın tercihlerini doğru yapmak için öncelikle doğru kariyer planı yapın. Size önerim, dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok. Dr. John Holland'ın teorisine göre hazırlanmış dünyanın 25 ülkesinde uygulanan bir test var. Kariyer eğilim testi, çok kolay uygulanıyor. Sonucu hemen alıyorsunuz bir saatte hangi mesleği seçmeniz gerektiği ortaya çıkıyor. Bu testi uygulama haklan Uğur Dershaneleri nde.
Bence siz Türkiye'nin 170 noktasında bulunan Uğur Dershaneleri'ne hemen gidip testi ücretsiz alın. Göreceksiniz, hemen sorununuzu çözün. Hem doğru seçim yapın hem de gençlerimizi heba olmasın.

<p>Türk savunma sanayisi şirketi HAVELSAN kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer risklerin tespi

İHA'lara 'milli' dokunuş: Kimyasal riskleri de tespit edecek

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Haftanın yalanları

Kısıtlamaların sona ermesiyle İstanbul'da hareketlilik başladı