• $32,4878
  • €34,6976
  • 2473.63
  • 9530.47
23 Temmuz 2010 Cuma

Tercihler ve yanlışlar

Ben üniversite sınavına 1989 yılında girdim. Girdiğim yıl üniversite sınavları iki basamaktı. ÖSS birinci basamak sınavıydı, bu sınavdan barajı geçip ikinci aşamaya ÖYS'ye katılırdınız. Ama ÖYS'ye girmeden önce tercihlerinizi yapıp sınav anında teslim ederdiniz. Benim tercihlerimi yapmama kimse yardımcı olmamıştı. Hoş rehber öğretmen yok, internet yok, dershane var ama kent merkezinde ben gidemiyorum. Sonuçta iş başa düşmüştü ve ben tercihlerimi kendim yapmıştım. Listem şöyleydi, birinci tercih diş hekimliği, ikinci tercihim uluslararası ilişkiler, üçüncü tercihim matematik öğretmenliği, dördüncü tercihim rehberlik ve psikolojik danışmanlık. Şunu da eklemeliyim sınavda matematikten bir net dahi yapamamıştım. Sonuçta Marmara Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü'ne hasbel kader yerleştim.
Şimdi, öğrenciler tercih yapıyorlar. Rehber öğretmen çok, internet ve bilgi çok, dershaneleri bırakın bütün üniversitelerde tercih ofisleri var, her yer bilgi kaynıyor. Üstelik tercihlerde puanlar açıklandıktan sonra veriliyor. Ama öğrenciler yinede sorun yaşıyorlar. 2007-ÖSS'de ilk 2000'e giren öğrenciler arasında bir araştırma yapıldı, soru şuydu; "Kazandığınız bölümün size uygun olduğunu düşünüyor musunuz?" Öğrencilerin % 6'inin cevabı "bana uygun değil" oldu.
Yine ÖSYM istatistiklerine göre öğrencilerin % 35i hatalı tercih yapıyor. Ülkemizin en önemli üniversitelerinden olan Boğaziçi Üniversitesi mezunlarının yarısına yakını kendi mesleklerini yapmıyor. Bu rakamlar çok iç açıcı değil, düşünün ülkemizin geleceği gençlerin geleceği tesadüflere bağlı.
PUANIM BOŞA GİTMESİN
Bugün bir öğrenci ile yaptığım tercih sohbeti oldukça ilginçti. Bir kısmını paylaşayım: "Hocam bana beklediğimden fazla puan geldi. Aslında ben endüstri mühendisliği istemiştim ama şimdi puanım fazla olduğu için tıp istiyorum. Ama tıp okumak amacım değil sadece puanım boşa gitmesin istiyorum. Ama okuduğum bölümü bitirince hemen atamam olsun istiyorum." Kendisine burslu bölüm önerdiğimde ise; "Hocam, ya bursum kesilirse" diye yanıt verdi. Şimdi bu cümlelerdeki düşüncelere bakar mısınız? Bu öğrenci tıpa gitse mutsuz bir doktorumuz olacak hem de iyi bir mühendis kaybedeceğiz. Öğrencinin üniversiteler, meslekler ve en kötüsü de kendisi hakkında hiçbir fikri yok.
Vakıf üniversitelerini tanımıyor. Ülkemizde her 100 kişiden en 80'i vakıf üniversitelerini özel üniversite sanıyor. Ülkemizde özel üniversite yoktur. Vakıf üniversiteleri vakıflar tarafından kurulmuş kesinlikle kar amacı olmayan, tamamen YÖK denetiminde olan üniversitelerdir. Vakıf üniversiteleri bu ülkede iyi ki açılmış. Düşünün başarılı bir öğrenci vakıf üniversitesini tercih ediyor. Öğrenciye cep harçlığı dahil hayatında görmediği imkânlar tanınıyor. En önemlisi ise vakıf üniversiteleri her yıl 80 bin kontenjan sağlayarak, devlet üniversiteleri üzerindeki yükü azaltıp daha fazla öğrencinin üniversiteli olmasını sağlıyorlar. Eğer vakıf üniversiteleri olmasaydı bugün ÖSYS'ye giren öğrenci sayısı 400 bin daha fazla olacaktı. Vakıf üniversitelerinde bugüne kadar burslu okuyan hiçbir öğrencinin bursu kesilmemiştir. Hatta yeni burslar eklenmiştir. Başarılı iseniz yeni burslar alabiliyorsunuz, hangi devlet üniversitesinde bu şansa sahipsiniz. Bunlar şehir efsanesidir. Ama lütfen bu kadar katkısı olan kurumları koruyalım sahip çıkalım.
KARİYER PLANINIZI DOĞRU YAPIN
Sayın veliler, çocuklarınızın tercihlerini doğru yapmak için öncelikle doğru kariyer planı yapın. Size önerim, dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok, Dr. John Holland'ın teorisine göre hazırlanmış dünyanın 25 ülkesinde uygulanan bir test var. Kariyer eğilim testi, çok kolay uygulanıyor. Sonucu hemen alıyorsunuz bir saatte hangi mesleği seçmeniz gerektiği ortaya çıkıyor. Bu testi uygulama hakları Uğur Dershanelerinde, bence siz Türkiye'nin 170 noktasında bulunan Uğur Dershaneleri'ne hemen gidip testi ücretsiz alın. Göreceksiniz, hemen sorununuzu çözün. Hem doğru seçim yapın, hem de gençlerimizi heba olmasın.

<p>Beyoğlu'nda çalıştığı bir mekandan ayrılarak başka mekanda işe başladığı için eski patronlarının

İstanbul'da işi bırakan DJ'ye silahlı saldırı kamerada

Karadeniz'in peştamalını dünyaya tanıttı

Antalya'daki teleferik kazasının enkazı havadan görüntülendi: Facianın boyutu gözler önüne serildi

Sırrı ortaya çıktı: Makarna suyunu dökenler pişman oluyor!