• $32,5038
  • €34,7826
  • 2499.53
  • 9693.46
8 Temmuz 2010 Perşembe

Tercih vakti hasat vakti


Temmuz ayı hasat zamanıdır. Uzun bir yılın emeğidir. Uzun bir yıl ekersiniz, çapalarsınız, sularsınız, ürünün büyümesini gelişmesini her gün zevkle izlersiniz. Günü geldiğinde de toplarsınız.
Eğer iyi baktıysanız, çok emek harcadıysanız bol ürün alırsınız. Kısacası "ne ekerseniz onu biçersiniz" Temmuz ayı eğitimde de hasat zamanıdır. Her gün okula gönderdiğimiz, adım adım öğrettiğimiz, öğretmen, yönetici, veli olarak verdiğimiz emeğin karşılığını alma zamanıdır. Zaman hasat zamanıdır, eğer çocuklarımızın başarısı için gereken her şeyi yaptıysak zaten ürün iyi olacaktır.
Ama eğer gerekeni tam yapmadıysak o zaman istediğimiz sonucu alamayacağız demektir. Ama istediğimiz sonucu alamadığımızda sadece ürünü veya toprağı suçlamak kolaycılık olacaktır. Hasat sonucunda o ürünün yetişmesinde payı olan çiftçiyi, tohumu, bakımı, zamanında sulama yapıp yapmadığımızı, doğru ürün yetiştirip yetiştirmediğimizi de değerlendirmek zorundayız.
Bunu eğitime uyarlarsak sadece öğrenciye karne vermek doğru bir değerlendirme olmayacaktır. O öğrenciyi yetiştiren öğretmene, okula hatta İl Milli Eğitim Müdürü'ne de karne verelim. Veliye de karne verelim. Eğer ürünümüzü yetiştirirken bir eksik varsa o eksiği bulalım ve sonraki ürünleri daha iyi yetiştirelim. İşte o zaman ülkemizde sadece sınavları değil eğitimin içeriğini de tartışmaya başlarız.
Bugün 2010 8. sınıflar SBS sonuçları açıklanıyor. Her ne kadar bakanlık SBS'nin bir yerleştirme sınavı olmadığını söylese de veliler ve öğrenciler çoktan tercihlerini yapmaya başladılar. Sınava giren öğrenciler Anadolu, fen, öğretmen, fen ve teknoloji vb. okulları tercih edecekler. Sınava giren bir milyonu aşkın öğrenci hedeflediği 220 bin kontenjana girmeye çalışacaklar. Dün katıldığım bir toplantıda daha önce benimde yazdığım ABD'de New York eyaletindeki lise giriş sınavları konuşuldu. ABDli profesöre (bu toplantının ayrıntılarını yarın yazacağım. Hatta profesörün çok ilginç röportajını da okuyacaksınız.) soruldu. "ABD'deki bu sınavı veliler eleştiriyor mu?'' profesörün cevabı çok ilginçti dedi ki "Başarılı olanların hiçbir itirazı yok başarılı olamayanların itirazı çok bu da normal bir durum." Sınavlarla kavga eden, sınavlarla oynayarak eğitim sistemini değiştirmeye çalışan bir ülkenin çocuklarıyız maalesef. Bugünkü sınav sonuçlarına göre bin civarında öğrenci soruların tamamını doğru yapmış olacak ama bu başarı maalesef böyle yansımayacak çünkü beden eğitim öğretmeniniz veya teknoloji tasarım öğretmeniniz size yüz üzerinden on puan düşük verdiyse siz bütün soruları yapmış olsanız dahi istediğiniz okula giremeyeceksiniz. Bu da sistemin ne kadar doğru işlediğini gösteriyor ve maalesef Sayın Bakanımız sistemin aksayan bu yönünü değil daha az problemli yerini değiştirdi. Yani anlayacağınız bakanlıkta değişen bir şey yok. Bari sonuçları açıkladıklarında kolay sorulardan dolayı yüksek puan alındığı için yaşı küçük olanın sırasını öne çekmeseler ama inanın 2008 yılında olduğu gibi bugünde yapacaklar.
MEB'den bir yetkilinin dediği gibi "Bu yıl fazla birinci çıkararak topluma moral vereceğiz." Cümlesi MEB'in bütün zihniyetini göstermiyor mu zaten?
Neyse bunlar zaten düzelmez de biz gelelim tercihlere sizlere yarından itibaren bu sayfada her gün tercihlerle ilgili destek sağlayacağız. Her yıl olduğu gibi bu yıl da en doğru bilgiyi AKŞAM gazetesinin eğitim sayfasında bulacaksınız. Sorularınızı ve tercih ile ilgili yardım talebinizi tpolat@ugurdershanesi.com.tr veya turgay.polat@aksam.com.tr adresine gönderin bu sayfalarda her gün tercihlerinize yardımcı olacağız. Zaman hasat zamanıdır. Ne ektiysek onu biçeceğiz.

<p>Hakkari'nin Yüksekova ilçesi kırsalında yılanlar sürü halinde görüntülendi. İlçeye 30 kilometre u

Yüksekova'daki yılanlar bölge halkını şaşırttı

Kaçıran pişman oluyor: 50.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri…

Bodrum'da inşaatta toprak kayması! İki işçi, yaralı olarak kurtarıldı

Uşak'ta şiddetli fırtına! Bazı ev ve ahırların çatısı zarar gördü