• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
31 Ağustos 2014 Pazar

TEOG’da sorun ne? Çözüm ne?

Ne desek anlamsız, gerçi dememiz de bazı sebeplerle pek mümkün olmuyor ama neyse. 2014 Mayıs ayının son günleri diye hatırlıyorum MEB yetkilileri sayın bakanın başkanlığında biz eğitim yazarlarını Kabataş Feriye’de toplantıya çağırdılar. Çok güzel bir toplantı yapıldı. Bakanlık yetkilileri konu başlıklarına göre dershaneler, TEOG yerleştirme ve okul müdürlerinin ataması konularını gündeme taşıdılar. Özellikle TEOG yerleştirme sistemi açıklanınca herkes isyan etti. Bütün gazeteciler “bu olmaz büyük sorun yaşarsınız, özellikle de nakillerde hiç hareket olmaz. Eve en yakın yerleştirme meslek lisesi demek bu sıkıntı olur“ dediler. Ben de diyenlerdenim. Bugün dediklerimiz tek tek oluyor. Ama dedim ya bu saatten sonra ne desek fayda etmiyor. Ama ben ismini vermeden bu ülkenin eğitim denince akla gelen ilk isimlerinden birisinin bu konudaki görüşlerini size yazıyorum buyurun;

“TEOG ile ilgili yaşanan sıkıntıların kaynağı nedir acaba diye düşünmeden edemedim çünkü en önemli işim eğitim ve eğitim sistemleri politikaları. Bence en temel sorun; Eğitim sistemimizin felsefi temeller acısından dağınık, hatta felsefesinin olmayışıdır. Yanı eğitimde ne amaçlıyoruz nereye gitmek istiyoruz belli değil. Eğitimde karar alırken sistemleri değiştirirken varmak istediğimiz yer neresi bunda anlaşmış mutabık kalmış değiliz Böyle bir düşüncemizde yok. Merkeziyetçi yapıdan çıkmadan veya merkez odaklı düşünce kalıplarından kurtulmadıkça özelde bu sorunu genelde ise eğitim sorunlarımızı çözemeyiz. Konumuz TEOG’da yaşanan sıkıntılar. Önce sunu soralım TEOG neden geldi.
- Sınav odaklı eğitimden kurtulmak ve öğrencilerin okul dışı eğitim kurumlarına ihtiyacı kalmayacak.
- Velilerimiz mağdur edilmeden çocuklarını iyi okullarda okutulacakları yapı kurulacak.”
Peki, bunlar oldu mu?
Sınavlar yine devam ediyor, hatta sınav baskısı bundan sonraki yıllarda daha çok hissedilecek. Çünkü bu seneki yaşanan kaostan sonra aileler çocuklarına “iyi çalış, yoksa falan yere, falan okula kalırsın sonra uğraşırız” diye baskı yapacak. Daha fazla ders aldıracak, daha fazla dershaneye gönderecek, kaygısını daha da artıracak. Bu TEOG modeli uygulaması önümüzdeki yıllarda üniversiteye giriş içinde uygulanacakmış çalışmalar yapılıyormuş deniliyor Biz ne yapmak istiyoruz ne yapıyoruz Allah askına!
Öğrenci merkezli birey odaklı anlayışı geliştirmek ona ve onunla her şeyini paylasan ailesinin düşüncelerine kararlarına saygılı olmak ve bireyleri düşünmeye zorlayan kendi kararlarını verecek yapıyı oluşturmamız gerekirken biz tam tersini yapmaya çalışıyoruz. Yani diyoruz ki “sen okuluna gidip bakıp karar veremezsin senin adına ben onları da yaparım ben senden iyi bilirim ben ne dersem sen onu yap.” Bu anlayışla eğitimde biz bir yere varamayız. Liselerimizi sen seçemezsin ben senin adına (okullar) veliler, öğrenciler adına seçerim diyoruz. Bu yöntem, bu anlayış, 21. yy eğitim yaklaşımları ile maalesef örtüşmüyor.
Gelin öğrenciler yerine önce öğretimimizin kalitesini ölçelim. Biz öğrencilere sorular sorup test ediyoruz acaba bir de öğrencilere bizi sorsak ne not alırız? Bırakın okullar rekabet içinde kendi öğrencilerini seçsin okul yönetimleri velilerin ayağına giderek okulum iyi bize çocuğunu ver diyebilsin okulunu savunsun kalitesini artırsın mahallesi, ilçesi ile ilişki içinde olsun okul da bütçesini ona göre belirlesin.
Yoksa çok sevdiğimiz velilerimizi, öğrencilerimizi kaybederiz. Biz onlar adına düşünmekten artık vazgeçelim onlara sadece iyi rehber olalım Sorumluluk sonradan olmuyor. Sorumluluğu daha küçük yaşlarda verirsek ileride devletini seven sorumluluk sahibi bireyler yetiştiririz.

<p>Sosyal medyada viral olmuş haftanın en eğlenceli videolarını 'GÖRMELİSİN'!<br></p>

En Zor Çocuk Oyununu 'Görmelisin'!

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!