• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
19 Nisan 2015 Pazar

Teknokentler neden var?

Dünyada kuruluş tarihleri elli yılı bulan teknokentler 1989 yılından itibaren Türkiye’de de kurulmaya başlanmıştır. Bugün sayıları 37'yi bulan teknoparkların bünyesindeki firmaların toplam ciroları 8 milyar lirayı geçiyor. Peki bu teknokentler kuruluş amacına uygun hizmet veriyor mu yoksa yasaların sağladığı avantajları kullanan şirketlerin vergi ve buna benzer faydalarına mı hizmet ediyor? Daha da ötesi acaba teknokentler üniversitelerin kira geliri elde ettikleri yerlere mi dönüşmüş durumda?

Bu konuda yazı yazmamın sebebi geçtiğimiz hafta yaşadığım yer olan İstanbul’da gördüğüm üniversite ile uzaktan yakından ilgisi olmayan bir binanın teknokent olarak bir üniversite tarafından kullanılması oldu. Bir üniversite neden buraya teknokent açsınki diye düşündüm. Öğrenciler buraya gelip gidemez, hocalar burada ders yapamaz, peki o zaman neden diye düşündüm? Sonra içeri girip gezdiğimde içeride bulanan firmaları görünce niyeti anladım. Hiç kimseyi zan altında bırakmak istemem ama belli ki buradan üniversite iyi bir kira elde ediyor.
Türkiye'nin ilk teknokenti olan ODTÜ Teknokent en fazla ihracat ve ciro yapan merkez oldu. Ortadoğu Teknopark A.Ş. adıyla 1991'de kurulan ODTÜ Teknokent, bugün 105 bin metrekare alanda, 284 şirket ve toplam 4 bin çalışanla faaliyetlerini yürütüyor. Teknokentte, yıllık 260 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiriliyor. Bunun ne kadarı ÖDTÜ’de öğrenci ve proje geliştirme için kullanılıyor.
4691 no’lu Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ile Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren girişimci firmalara, çeşitli alanlarda vergi ve KDV muafiyeti avantajı sağlanmaktadır. Bu teşvikler aracılığıyla, “ileri teknoloji üreten ve kullanan, ülke ekonomisine daha yüksek katma değer ve istihdam sağlayan, uluslararası rekabet gücü yüksek firmaların oluşumu desteklenmektedir. Bu kapsamda; bölgede çalışan firmaların bölgedeki yazılım ve Ar-Ge faaliyetlerinden elde ettikleri kazançları kurumlar vergisinden, bölgede çalışan araştırmacı, yazılımcı ve Ar-Ge personelinin bu görevleri ile ilgili ücretleri her türlü vergiden, Sigorta Primi Desteği olarak, ücreti gelir vergisinden istisnadır.
Peki bu avantajlar neden veriliyor? Nedeni basit memlekette girişimcilik, teknoloji üretimi, patent, buluş sayısı artsın diye. Peki arttı mı? nerede o günler; 2011 yılında teknokentlerden çıkan patent sayısı 153, aynı yıl japonyada üniversitelerin ürettiği patent sayısı 197.594. peki devlet bu avantajları verirken bu teknokentelerle üniversiteler çalışsın birlikte üretim yapsın diye düşünmedi mi? evet düşündü. Peki sonuçta bugün ne yapılıyor? Ben kısa yoldan söyleyeyim üniversitelerin çoğunluğu sadece kira geliri elde edip para kazanıyor.
Peki bu kötü bir şey mi? tabi ki hayır ama amaç bu değil. Üniversiteler şirketlerle çalışmalı para kazanmalı hatta devlet bütçesinden para almamalı. Bunu destekliyorum ama öğrenciden ve üniversiteden bağımsız sadece şirketlere avataj sağlamak için çalışan teknokentlerin bu ülkeye hiçbir faydası olmuyor ve olamayacak.
Önerim şudur; teknokentleri kurup destek vermek yerine tüm üniversite binalarını teknokent ilan edin ve üniversite içinde kurulacak tüm şirketlere bu avantajları verin. Böylece öğrenci de işin içine girecektir. Hem üniversiteler hem de öğrenciler işin içine girdiğinde işte o zaman patent, ürün ve yenilik üretimi artacaktır. Benden söylemesi...

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Dünyanın yeraltı kaynakları zengini ülkesi hangisi? Türkiye kaçıncı sırada?

Selimiye Meydanı kazılarında Roma döneminden kalma aile mezarlığı bulundu

Binlerce yıllık oluşum yok olma sürecini yaşıyor