• $13,5472
  • €15,2753
  • 776.943
  • 1981.04
14 Haziran 2015 Pazar

Sınav Başarının Garantisi Midir?

LYS oturumları başladı. Toplam 920 bine yakın aday farklı 4 günden diledikleri ama en az 2 sınava girip üniversite yerleştirme puanlarını elde edecekelr. Hepsine başarılar diliyorum. Geçtiğimiz haftalarda TEOG oturumları da yapıldı. Toplamda TEOG dahil 3,5 milyon kişi farklı zamanda sınava girmiş olacak. Sınavlarla ilgili şimdiden herkese sonsuz başarılar dilerim. Herkes az ya da çok emek verdi. Bazılarınız sürekli çalıştı hayatını tamamen erteledi. Bazılarınız ise belki daha az emek verdi ama sonuçta hepimizin 1 yılı bu sınavla geçti. Şimdi artık sona geliyoruz. Size bir iki temel taktik vereyim diye düşündüm.

Birincisi asla korkmayın, korkarsanız kaybedersiniz. Bu yüzden sınavı sadece bir araç olarak görün ve asla unutmayın sizden önce bu sınava giren milyonlarca kişi oldu. Ama ilginç olan başarılı olduğu için hayatta ihya olanda yok başarısız olduğu için hayatı çok kötü hale gelen de yok. Sonuç olarak 500 puan alsanız hayatta başarılı olacağınız garantisi yok, 200 puan aldığınızda da başarısız olacağınız gibi bir şey de yok. Bu yüzden korkmayın.
Sınava başı dik ve mutlu gidin. Çünkü emek verdiniz çaba gösterdiniz siz zaten kazandınız. Sonuç ne olursa olsun siz hayatınızın en güzel yıllarından birini bu işe ayırdınız. Sorumluluk aldınız, hem kendiniz için hem de sevdikleriniz için. Sınavın sonucu ne olursa olsun üzülmeyin çünkü siz hazırlık sürecinde bir şey için mücadele etmeyi öğrendiniz. Çevrenizdeki herkes sizi zaman zaman korkuttu ama siz sınavla baş etmeyi çok öğrendiniz. Bu size hayatla ve hayatın getirdiği tüm sıkıntılarla da mücadele gücü verdi size.
Çevrenizdekilerle aynı sınava girdiğinizi ve aynı süreci yaşadığınızı unutmayın. O yüzden kaygılanmayın. Hepiniz bu sınava gülüp geçmeyi öğrenin. Öğrenin ki daha önemli ve büyük sınavlarla baş edebilesiniz.
Aileniz, öğretmenleriniz, çevreniz sizin az çalıştığınızı veya bu sınava yeterince önem vermediğinizi düşünebilir. Belki kısmen haklıdırlar ama unutmayın siz hayatı yeni öğreniyorsunuz ve en iy öğrenme deneme yoluyla olandır. Sonraki adımlarda aynı hataları tekrar yapmadığınızda daha başarılı olacaksınız. Siz elinizden geleni yaptınız ve bunu sadece kendiniz için değil aileniz ve geleceğiniz için yaptınız.
Sınav sonuçları açıklandığında hangi okulu seçeceğim diye çok düşünmeyin. Hangi okul olursa olsun. Ama o okulun kafanızda yaşadığınız yeni dünyaya uyumlu olup olmadığını beliryerek seçin. Yani siz klasik dünyayı aşıp çoktan yeni küresel dünyaya dahil oldunuz seçeceğiniz okulun da o dünyaya ait olup olmadığını araştırın. Size bir kimlik bir kültür kazandıracak okul olsun. Akademik bilgiyi her yerde kazanırsınız. Siz gerisine bakın. Bir kimliğiniz ait olduğunuz bir topluluk olsun.
Unutmayın geleceğin insanı olmak her şeyden daha önemli siz geleceğin insanı olma ve bu becerilere sahip olma uğraşı verin ki geleceğin dünyasında bizden daha çok hazırsınız.
İşte tüm bunlar size en önemli tavsiyemdir. Çünkü siz benim gözümde işe yaramaz, tembel, bencil ve sorumsuz çocuklar değilsiniz. Siz bu dünyayı bizim verdiğimiz zararlara rağmen geleceğe taşıyacak bizden daha zeki, daha yaratıcı, daha çalışkan, daha duygusal ve daha temizsiniz. Yolunuz açık olsun. Merak etmeyin bu yolda sizi hiçbir sınav sizi asla engelleyemeyecektir.

<p class='MsoNormal'>Ezgi Aşık soruyor, TürkMedya Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel  yanıtlıyor.</p>

Kılıçdaroğlu neyin peşinde?

AFAD'dan Afganistan'daki ihtiyaç sahibi 2 bin aileye gıda yardımı

Antalya'yı fırtına vurdu! Dev dalgalar oluştu, ağaçlar devrildi

1,5 ton skunk ele geçirildi