• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
17 Mayıs 2015 Pazar

Sınav başarının garantisi midir?

Geçtiğimiz haftalarda TEOG oturumları yapıldı. Eskiye göre daha rahat girdiler sınava en azından eskisi kadar tek sınav baskısı yoktu üzerlerinde. Sanırım bu nesil daha farklı, zaten bakınca anlıyorsunuz. Herşeyi bizden daha hızlı anlıyor, bizden daha hızlı yorumluyor ve bizden daha hızlı çözüm üretiyorlar. Ama nedense biz öğretmen onlar öğrenci bu bana çoğuzaman garip geliyor ama neyse. Haziran ayı sınav ayıdır Türkiye’de, önümüzdeki haftalarda iki hafta üstü üste 5 LYS var. Toplamda TEOG dahil 3,5 milyon kişi farklı zamanda sınava girecek. Sınavlarla ilgili şimdiden herkese sonsuz başarılar dilerim. Herkes az ya da çok emek verdi. Bazılarınız sürekli çalıştı hayatını tamamen erteledi. Bazılarınız ise belki daha az emek verdi ama sonuçta hepimizin 1 yılı bu sınavla geçti. Şimdi artık sona geliyoruz. Size bir iki temel taktik vereyim diye düşündüm.

Birincisi asla korkmayın, korkarsanız kaybedersiniz. Bu yüzden sınavı sadece bir araç olarak görün ve asla unutmayın sizden önce bu sınava giren milyonlarca kişi oldu. Ama ilginç olan başarılı olduğu için hayatta ihya olanda yok başarısız olduğu için hayatı çok kötü halen gelen de yok. Sonuç olarak 500 puan alsanız hayatta başarılı olacağınız garantisi yok, 200 puan aldığınızda da başarısız olacağınız gibi bir şey de yok. Bu yüzden korkmayın.
Sınava başı dik ve mutlu gidin. Çünkü emek verdiniz çaba gösterdiniz siz zaten kazandınız. Sonuç ne olursa olsun siz hayatınızın en güzel yıllarından birini bu işe ayırdınız. Sorumluluk aldınız, hem kendiniz için hem de sevdikleriniz için. Sınavın sonucu ne olursa olsun üzülmeyin çünkü siz hazırlık sürecinde bir şey için mücadele etmeyi öğrendiniz. Çevrenizdeki herkes sizi zaman zaman korkuttu ama siz sınavla baş etmeyi çok öğrendiniz. Bu size hayatla ve hayatın getirdiği tüm sıkıntılarla da mücadele gücü verdi size.
Çevrenizdekilerle aynı sınava girdiğinizi ve aynı süreci yaşadığınızı unutmayın. O yüzden kaygılanmayın. Hepiniz bu sınava gülüp geçmeyi öğrenin. Öğrenin ki daha önemli ve büyük sınavlarla baş edebilesiniz.
Aileniz, öğretmenleriniz, çevreniz sizin az çalıştığınızı veya bu sınava yeterince önem vermediğinizi düşünebilir. Belki kısmen haklıdırlar ama unutmayın szi hayatı yeni öğreniyorsunuz ve en iy öğrenme deneme yoluyla olandır. Sonraki adımlarda aynı hataları tekrar yapmadığınızda daha başarılı olacaksınız. Siz elinizden geleni yaptınız ve bunu sadece kendiniz için değil aileniz ve geleceğiniz için yaptınız.
Sınav sonuçları açıklandığında hangi okulu seçeceğim diye çok düşünmeyin. Hangi okul olursa olsun. Ama o okulun kafanızda yaşadığınız yeni dünyaya uyumlu olup olmadığını beliryerek seçin. Yani siz klasik dünyayı aşıp çoktan yeni küresel dünyaya dahil oldunuz seçeceğiniz okulun da o dünyaya ait olup olmadığını araştırın. Size bir kimlik bir kültür kazandıracak okul olsun. Akademik bilgiyi her yerde kazanırsınız. Siz gerisine bakın. Bir kimliğiniz ait olduğunuz bir topluluk olsun.
Unutmayın geleceğin insanı olmak her şeyden daha önemli siz geleceğin insanı olma ve bu becerilere sahip olma uğraşı verin ki geleceğin dünyasında bizden daha çok hazırsınız.
İşte tüm bunlar size en önemli tavsiyemdir. Çünkü siz benim gözümde işe yaramaz, tembel, bencil ve sorumsuz çocuklar değilsiniz. Siz bu dünyayı bizim verdiğimiz zararlara rağmen geleceğe taşıyacak bizden daha zeki, daha yaratıcı, daha çalışkan, daha duygusal ve daha temizsiniz. Yolunuz açık olsun. Merak etmeyin bu yolda sizi hiçbir sınav sizi asla engelleyemeyecektir.

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi