• $16,7388
  • €17,5117
  • 965.534
  • 2440.44
26 Temmuz 2015 Pazar

Şimdi üniversiteli olma zamanı

ÖSYS 2015 sonuçları açıklandı. Üniversitelere kabul edilen öğrenciler çok mutlu yerleşemeyenler üzgün ama sonuçta hayatın sonu değil. Bu yıl sınava giren öğrenci sayısı 2 milyonun üstündeydi, bunların sadece 1.2 milyonu tercih yaptı. Demek ki herkes üniversite adayı değil.

Sonuçlara göre 38 bin kontenjan boş kaldı buna iki türlü bakabiliriz; birincisi bazı bölümlerin yeterince ilgi görmemesi ikincisi ise ülke kaynaklarının heba edilmesi diye bakabiliriz. Ama herneyse yerleştirme bitti haftaya kayıtlar var ve 450 bin lisans bir o kadar ön lisansta yeni gençler üniversiteli oldu. peki bu ne anlama geliyor. Eş zamanlı yapaılna TEOG ile bunun ne farkı var. Üniversiteli olmak bir okulu kazanıp oradaki derslerden yüksek notlar alıp mezun olmak mıdır yoksa başka bir şey mi?
O yüzden ben bugün yeni üniversitelilere bir kaç öneride bulunmak istiyorum. Sevgili gençler artık üniversitelisiniz unutmayın ki dört yada beş yıl içinde mezun olacaksınız ve hepiniz hayata kariyere br adım daha yakınsınız. Şimdi hepinizin görevi kendinize yavaş yavaş bir cv oluşturmaktır. İşte bundan sonraki üniversite yaşamınızda binaların güzelliğine, kampusun büyüklüğüne, profosör sayısına veya okulun başka fiziki imkanlarına bakmak yerine CV nize yazacağınız şeyleri yapmaya başlayın. Peki bunlar neler;
- Öncelikle dil öğrenin ingilizce ve ona ek olarak en az bir dil daha,
- Yurtdışına eğitime gidin, erasmus, World exchange veya üniversitenizin sağlayacağı kampus olanakları, çift diploma veya değişim olanaklar, ama en az bir döneminizi yurtdışında almadan sakın mezun olmayın. Bunun için para gerekmiyor unutmayın.
- Staj yapın, okurken mutlaka staj yapın. Bunu üniversiteniz ayarlayacaktır ama ayarlamazsa üniversitenizden talep edin.
- Üniversitenizden sektörlerin profosyonelerini okulunuza getirmelerini isteyin, size ders anlatsınlar veya en azından konferanslar versinler. Sizde onlarla tanışın kartvizitlerini alın.
- Sosyal sorumluluk projeleri yapın en az bir tane.
- Öğrenci kulüplerine üye olun aktif olun.
- Üniversitede mayıs festivali veya kendi alanınıza göre en az bir büyük organizasyon yapın.
- Diğer üniversiteleri takip edin yapılması gerekenleri isteyin.
Peki o hocam dersler ne olacak diye sorarsanız; sakın kasmayın notlarınızı yükseltmek için yukarıda saydığım şeylerden sakın vazgeçmeyin. Yeterli derecede not alın yetecektir. Unutmayın mezun olacaksınız ve bir şirkete CV bırakacaksınız bu CV’de ne yazması gerekiyorsa üniversitede onları yapın.
Hepinizi tekrar kutluyorum ama bugün bu kadar sevindiniz üniversiteden mezun olduğunuzda bundan fazla sevinmeniz için yukarıdakileri tekrar okuyun. Bir abi tavsiyesi....

<p>Akşam  Gazetesi Spor Yazarı Şafak Gözen, transfer pazarında yaşanan son gelişmeleri Orçun Özateş

TRANSFER AKŞAMI'NDA BU HAFTA

Ömründe sadece bir kere çiçek açıyor! Denizli'de ortaya çıktı

38 yılda köyün çehresini değiştirdi! Ömrünü ağaçlara adadı

Yavrularını korumak için dev pitonun üzerine atladı! Vahşi doğada ölüm kalım mücadelesi