• $7,4161
  • €9,0157
  • 446.517
  • 1569.35
15 Haziran 2009 Pazartesi

Şimdi ne yapacağız...


Bugün sabah erken uyandım. Sanınm sabah saat alü gibiydi. Camdan dışan baktım, havanın kapalı ve serin olmasını diledim. Malum bugün ÖSS var. Serin olursa öğrenciler rahat ederler. Hızla hazırlanıp evden çıktım, amacım birkaç okul bahçesine uğrayıp öğrencilerin yüzlerini görmek onlarla ayaküstü sohbet etmekti. Oturduğum yere yakın bir liseye doğru yürüdüm, saat 8.45 olmuştu. Öğrencilerin büyük çoğunluğu bahçede toplanmışlardı. Yanlarında anneleri, babalan veya arkadaşlan ile birlikte bekliyorlar. Yanlarına yaklaştım. Beni tanıdılar, selamlaştık, hepsinin gözleri farklı bakıyordu.
Bazılan rahat ve kendinden emin, bazıları "acaba" der gibi, bazıları ise bana şimdiden yeni sınav sistemini soruyordu. Ama inanın gayet olumlu ve akılcıydılar.
Bir tanesi yanıma yanaşıp dedi ki; " dün sizi bir televizyon kanalında izledim. Bana çok yardımcı oldunuz. Teşekkür ederim." Bir an düşündüm ne yapmış olabilirdim ki ona, nasıl yardım ettiğimi sormak istedim kendisi devam etti. "Sınavın doğal hayatımızın bir parçası olduğunu söylediniz, bu cümle üzerine düşündüm gece boyu sonunda sizin haklı olduğunuza karar verdim. Bugünkü sınava hayatım da çıkacağım merdivenin bir basamağı olarak tanımladım." Çok hoşuma gitti, onlara basanlar dileyerek aynldım. Eminim o öğrenci sınavda başarılı olmuştur çünkü olumsuz bir bakış açısı yerine pozitif bir bakış açısı ile bakmayı öğrenmişti.
Umarım o öğrencinin baktığı gibi hepimiz bakabiliriz. Onun gibi bakmayı öğrendiğimizde sanırım işimiz çok kolay olacaktır.
Son ÖSS bugün yapıldı. Sınav genelde 2008-ÖSS'ye benzemekle birlikte, özellikle fizik dersinde hatalı veya eksik bilgilerle hazırlanmış tam üç soru bulunuyor. Uğur Dershaneleri Eğitim öğretim koordinatörü Alparslan Alemdar her yıl olduğu gibi bu yılda yıllann deneyim ve bilgisiyle sorulardaki eksiklikleri yakaladı. Peki, hatalı sorunun ne sakıncaları var derseniz, birincisi hatalı soru en çok başanlı öğrencileri etkiler, çünkü bu öğrenciler bu sorularda çok zaman kaybeder ve uğraşırlar.
İkincisi ÖSYM gibi bir kurumun hazırladığı güvenilir ve bilimsel bir sınavda bu eksikliklerin olması tabii ki üzücüdür. Üçüncüsü Sayın Alemdar'da yıllardır söylüyor ben tekrar edeyim. ÖSYM soruların çözümlerini yayınlamak zorundadır. Çünkü soruyu hangi mantıkla hazırladıktan o zaman anlaşılacaktır. Bir de şunu sormak istiyorum sürekli eleştirilen dershaneler yılda elliye yakın sınav hazırlayıp hiç hata yapmazken, yılda sadece tek sınav hazırlayan ÖSYM neden hatalı veya tartışmalı soru hazırlar bunu anlamakta zorlanıyorum.
Bu durumda ÖSYM Sayın Alemdar'la temas kurmalı ve söylediklerini dikkate almalıdır. Sınav çok başarılı ve hiçbir sorun yaşanmadan sona ermiştir. Emeği geçenlere öğrenciler adına teşekkür ederim.
Son ÖSS'yi uğurladık. Yeni sınav sistemi ile ilgili çok konuşacağız. Ama hemen söyleyeyim, ÖSS'ye göre daha adil, daha bilimsel ve daha isabetli seçimler yapabilen bir sistemdir. Hepimize hayırlı olsun...

<p><span>Niğde'nin meşhur patatesi dondurmaya da lezzet katacak. 'Patatesli dondurma olur mu?' demey

Patatesli dondurma hem şaşırtıyor hem de tadanları kendine hayran bırakıyor

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Azerbaycan'da 20 Ocak Katliamı'nın kurbanları yad ediliyor

Türksat-5A'nın alt sistem testleri tamamlandı