• $7,5463
  • €8,9948
  • 414.496
  • 1541.98
07 Ağustos 2009 Cuma

SBS sonuçları

SBS 6.7. ve 8. sınıf sonuçlan açıklandı.
Sınav sonuçlan açıklandığında özellikle okul başarılan ilan edilmeye başlandı.
Ancak okul başarılarının objektif olmadığı çok geçmeden ortaya çıkmaya başladı. Özellikle okulların bazılannda yüksek not verilmesinin önceden planlanarak yapıldığı iddialan kafalan karıştırdı. SBS'de okul başarı puanı diğer adıyla YBP'nin objektif olmayacağını daha önceki yazılarımda belirtmiştim.
Bakın neler oluyor. Okullar YBP'leri nasıl veriyorlar. Birincisi, okul diğer okullara göre ortalamada önde olmak için çeşitli hilelere başvuruyor. Bu hilelerin en başta geleni okulun en yüksek puanı ile en düşük puanı arasındaki makası daraltmak böylece tüm öğrenciler yüksek YBP kazanıyorlar. Bu yöntemi kullanan okullar genelde SBS'de okul başarı ortalaması yüksek olan okullardır. İkinci yöntem SBS"de başarılı olacağı öngörülen öğrencilere yüksek diğer öğrencilere düşük YBP vermek. Bu yöntem derece çıkarmak isteyen okullarda kullanılıyor. Üçüncüsü, okulun başarısız 10-15 öğrencisini sınava başvuru yaptırmayarak okul başansını yüksek tutmak. Bu yöntemi özellikle okul başarısına göre reklam yapan okullar kullanıyor. Dördüncü yöntem öğrencilerin notlarını SBS bittikten sonra vermek. Bu yöntemde öğrencinin SBS'deki başarısı düşünülerek notlan düzeltiliyor. Beşinci yöntem, okuldaki matematik, fen ve teknoloji, sosyal bilgiler, Türkçe ve yabancı dil dersi dışındaki diğer derslerin notlarını herhangi bir kriter kullanmadan tam puan vermek.
Yukarıdaki yöntemlerden başka yöntemler var mıdır? Bilemiyorum. Ama bence vardır. Çünkü siz objektif ve çerçeveleri belirlenmemiş bir sistem yaratırsanız, özellikle ülkemizde bu sistemi delmek için her şey yapılır.
Yapılıyor da daha önce defalarca yazmama ve MEB'e anlatmama rağmen neden göz yumuluyor anlamaktan güçlük çekiyorum.
Şimdi okulun birisi eğitim öğretimi bırakmış yıl sonunda reklam yapmak için bütün çabasını hınzırlıklara veriyor. Diğeri ise elindeki malzemeyi en iyi yere taşımaya çalışıyor. Ünlü bir filozofun dediği gibi önemli olan hakkaniyettir. Eğer siz adil olmazsanız sizin yönettikleriniz asla adil olmayacaktır.
Sayın MEB yöneticileri lütfen yukarıda söylediğim başlıklara göre okullarda araştırma yapınız. Bazı okullar ki çoğu özel okul, öğrencilerine neden SBS başvurusu yaptırmıyorlar. Hangi okullar SBS'de başarısız puan alan öğrencilerin kaydını siliyorlar. Hangi okullar velilerle görüşüp beceri derslerini kaldınyorlar.
Neden işini dürüst yapan okulun hakkını korumuyorsunuz. Bırakın korumayı diğerine bozuk sisteminizle destek veriyorsunuz. Defalarca bu YBP'nin açıklan olduğunu ve bazı okullann bunu kullanacağını söylememe ve çözüm önermeme rağmen bir şey yapmadınız. Bu da sistemi delene davetiye çıkarmak oldu. SBS sonuçlannı kendi okulunun başansı olarak gazetelerde ilan eden okulla ilgili araştırma yaptınız mı? Nasıl oluyor da bu sonuçlara 8. sınıf ta ulaşan okullar 7. sınıf ta ulaşamıyor. Sizce bir terslik yok mu?

<p>Türk dizileri yurt dışında tarih yazıyor. İster Güney Amerika'ya gidin ister Balkanlar'a, Orta As

Türk dizileri tarih yazıyor, şer odakları boş durmuyor!

Sosyal medyadan servis ettiler... Haftanın yalanları

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı