• $16,3172
  • €17,3959
  • 973.642
  • 2392.82
1 Aralık 2012 Cumartesi

SBS kalkacakmış ben buna gülerim...

Eğitimin her kademesi ve her anı çok önemlidir ama bence Türkiye'de en fazla aksayan ve en büyük sorun liselerde. Öyle ki liselerimiz her anlamada çok sıkıntılı. Bunun en büyük nedeni lise türlerindeki çeşitlilik ve lise sisteminin seçkinci felsefe. Seçkinci felsefe derken kastettiğim şey öğrencileri ekleyerek lise türlerine yerleştirme ve iyileri bir okula, zayıfları bir okula toplamaktır. Bu durumda verilen mesaj 'ben ülke olarak bu çağda yani lise çağında her öğrenciye yeterli eğitimi veremiyorum o yüzden gruplayıp bazı grupları yok sayıyorum' bu durumda da bazı liselerim dünya çapında kaliteye sahip olurken bazı liselerim de maalesef çok verimsiz hale geliyor.
Dolayısıyla siz seçkinci lise türünde iyi liseler yaratınca bu liselerde okumak isteyen öğrenci ve çocuğunu buralarda okutmak isteyen veli sayısı artıyor. Okulun kontenjanı sınırlı olduğu için de siz bunları eleme yöntemine başvuruyorsunuz. İşte bu eleme sisteminin en adil olanı sınav oluyor yani bugünkü adıyla SBS oluyor.
Şimdi durum şudur; siz bu lise çeşitliliğini ve aralarındaki kalite farkını bırakın azaltmayı daha da açıyorsunuz. Buralarda okumak isteyen öğrenci sayısı daha da artıyor. Sonra da çıkıp bu liselere giriş sınavlarını kaldıracağım diyorsunuz. Buna ancak çocuklar inanır.
TABELAYLA OLUR MU?
Hatta MEB diyor ki ben liselere öğrencileri okul başarı puanlarına göre alabilirim. Hatta bütün mahalle liselerinin tabelalarını değiştirip Anadolu Lisesi yaparım. Bu durumda Anadolu Lisesi sayısı çok artar ben de bu durumda talebi azaltmış olurum. Ben de diyorum ki bütün liseleri Anadolu Lisesi değil, fen lisesi yapın daha havalı olur. Şimdi tabelayı değiştirince sanki okulun kalitesi, öğretmen yapısı değişiyormuş gibi tabela değişince hop oldu size kaliteli okul. Bir de 'SBS kalkmış olur biz de halka bakın sınavları kaldırdık, dershaneler de kapanacak deriz' diye düşünüyorlar. İyi de siz bu okulların eğitimini, sistemini nasıl eşitleyeceksiniz. Örneğin İstanbul Lisesi hazırlık sınıfı okutuyor, mezununa ABİTUR veriyor, Almanya ve Avusturya'da üniversite sunuyor. Sizin mahalledeki lise bunu yapabilecek mi? Tabii ki hayır o zaman nasıl olacak da bu liseler eşitlenecek, öğrenciler İstanbul lisesi yerine mahalle lisesi tercih edecek?
Böyle olmayacağını herkes biliyor da peki neden böyle yapılıyor. Ben size söyleyeyim, mesele şudur; bu ülkede sınavları kaldırmak gibi ulvi bir amaç bütün siyasilerin aklında dolaşır. Sanki sınavı kaldırınca bu ülkede eğitim güllük gülistanlık olacak. İşte bu yanılgı geçmişte bütün siyasilerin ortak yanılgısıydı bugünkü siyasilerin de ortak yanılgısıdır. Dershaneler ve sınavlar bütün siyasilerin nedense ilk hedefleri oldu. Ama şunu unutmamalıdır eğer sınavlar ve dershaneler olmasaydı bu ülkede adalet, eşitlik adına eğitimde hiçbir tutunacak dal olmayacaktı.

<p>Son dönemlerde teknoloji dünyasına damgasını vuran gelişme, ofise dönüş kararını protesto eden Ap

Çeviri yapabilen gözlük tanıtıldı | TeknoZone #26

Doktor gözlerine inanamadı! Kolundaki şişliğin içinden bakın ne çıktı?

Yüksek manevra kabiliyetli yangın söndürme uçakları İzmir'e geldi

NATO'nun en güçlü ülkeleri hangileri? Türkiye kaçıncı sırada