• $9,6016
  • €11,1852
  • 557.594
  • 1471.75
6 Ekim 2009 Salı

Sakın kaçırmayın


Aslında okurlarım bilir, ben perşembe günleri sizinle buluşuyorum. Yine perşembe günleri buluşmaya devam edeceğiz. Sadece bugün çok önemli bir konuyu sizlere aktarmak için yazı yazıyorum.
Konumuz çok önemli. Benim hep özlediğim ve istediğim bir olay nihayet gelişiyor.
Ülkemizde ilk kez eğitim uygulamalarının değerlendirileceği ve masaya yatırılacağı bir çalışma yapılıyor, isterseniz önce çalışmanın içeriğini anlatayım sonra ayrıntılarını yazayım.
Bu hafta perşembe ve cuma günü yani 8-9 Ekim tarihleri arasında İstanbul'da MEB'e bağlı EARGED, Bahçeşehir Uğur Eğitim Vakfı'na bağlı faaliyet gösteren yenilikçi eğitim araştırma merkezi YEGAM ve merkezi ABD'de bulunan federal hükümete eğitim gidişatı hakkında araştırma ve uygulama raporları hazırlayan AIR (Amerikan Institute of Resort ) kuruluşlarının ortaklığında "Eğitim uygulamalarında yakın zaman gelişmeleri" konulu konferans düzenleniyor. Yer, Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampusu.
Açılış konuşmasını Sayın Bakanımız Nimet Çubukçu yapıyor. Konuşmacılar o kadar iyi seçilmiş ki, en başta ABD'den AIR Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Laura Salganik. Sayın Salganik aynı zamanda açılış konuşmasını da yapacak. Mutlaka dinlemelisiniz.
Bakın eğitimde neleri eksik yapıyoruz. Laura Salganik'i dinlediğinizde çok etkileneceğinize eminim. Salganik ile birlikte ABD'den Dr. Michael G. Fast ki, kendisi AIR'in Güney America ve Karayipler sorumlusu. Dr. Enis Doğan, AIR Federal İstatistik Programı sorumlusu. Tabii ki bir Türk olarak gururumuz.
Başka kimler yok ki; Prof. Dr. Ziya Selçuk. Sayın Selçuk ülkemizde yakın dönemde eğitime damgasını vuran birisi. Prof. Dr. Özcan Demirel, Prof.
Dr. Ayla Oktay, Talim Terbiye Kurulu Başkanı Sayın Merdan Tufan, Prof.
Dr. S. Çetin Ozoğlu, Prof. Dr. Emin Karip, Prof. Dr. Ata Tezbaşaran, Prof. Dr. Nizami Aktürk-kendisi MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü-, Prof. Dr. Petek Aşkar. Kendisi ÖSYM adına katılıyor. Prof. Dr. Münire Erdem. Daha sayamayacağım değerli bilim insanları.
Üç temel başlık belirlenmiş. Birinci konu "yakın zaman eğitim reformları ve değerlendirmeleri" yani müfredat değişimleri ve sorunları. İkinci konu "ABD'de ve dünyada eğitimde yeni uygulamalar ve sonuçları". Üçüncü konu "Ulusal sınavlar ve ölçme değerlendirme" olarak işlenecek.
Konular müthiş, konuşmacılar müthiş.
Sonuçta neler olur ben söyleyeyim. Öncelikle ülkemizde yeni uygulamaya başladığımız müfredat değişimi ve uygulamaları konusunda sorunlarımıza çözüm arayacağız.
İkincisi bizde lisans programı dahi olmayan "ölçme değerlendirme" konusu bu konuda dünyanın en başarılı kurumu tarafından değerlendirilecek. Bence bu konuda ne kadar kel ve fodul olduğumuzu göreceğiz.
Üçüncüsü özellikle benim de sabırsızlıkla beklediğim Sayın Nizami Aktürk, SBS konusunda konuşacak. Bence yeni değişiklikler duyacağız.
Umut ediyorum ki, herkes bu konferanstan gerekli dersi alır. Eğitimde artık ne yapmak istediğimize ve asıl ilerlemenin içerik konusunda olması gerektiğine ikna olmamızdır. Hani bir deyim vardır "... yapmış be abi" deriz. Bu lafı genelde teknolojik gelişmeler için söyleriz ama bu sefer eğitim için söyleyeceğimize eminim.
Teşekkür etmek gerekiyor. Kime; Bahçeşehir Uğur Eğitim Vakfı Başkanı Sayın Enver Yücel'e ufkumuzu açmaya ve eğitime hayatını adamaya devam ettiği için... Başta Sayın Bakanımıza, tüm birimleriyle böyle bir arenaya girmeye cesaret ettiği ve desteği için... Başta AIR yöneticilerine binlerce kilometreden kalkıp bize katkı sağlamak için geldikleri için... Başka tüm hocalarıma katkılarından dolayı...
O gün televizyonda maç var mı bilemiyorum. Ama sanırım perşembe günleri maç değil Kurtlar Vadisi günü. Umarım tercihiniz bilimden yana olur. Sonuçta şunu unutmamalıyız ki; bir ülkenin kalkınmasının tek ve yegâne yolu e-ğ-i-t-i-m-d-i-r.

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi

Kuraklık nedeniyle Van Gölü'nde yeni adacıklar ortaya çıktı

NBA tarihinin en iyi 75 oyuncusu açıklandı! İşte listede yer alan isimler