• $7,4753
  • €9,0471
  • 441.632
  • 1556.77
21 Temmuz 2009 Salı

Özel okullar üvey evlat mı?


Hayatım boyunca babamın beni daha az sevdiğini düşünmüşümdür. Nedense kardeşimi benden çok severler diye düşünürdüm. Ama bir taraftan da babalar adildir, tarafsızdır çocukları arasında yarım yapmazlar derdim. Ama uygulamalara bakınca hiç de öyle değildi? Örneğin ben çalışıp para kazanırdım. Benim kazandığım para ile kardeşime ayakkabı alınırdı, ben buna çok kızardım. 'Bu nasıl adalet' derdim, ben çalışıyorum ona harcanıyor, üstelik beni sevmiyor diye düşünürdüm.
Herhalde özel okul kurucusu olsam aynı şeyi düşünürdüm. Bin bir zorlukla arsa buluyorum, üstelik parasını ben ödüyorum.
Devletin teşvik veya desteği yok. Okul açıyorum, herhangi bir destek yine yok. En az 100 kişiye istihdam sağlıyorum, yine takdir yok. Devletin okutmak zorunda olduğu çocukları okutuyorum, hem ekonomik hem de eğitimsel olarak devletin yükünü azaltıyorum. Yine destek yok. Özel okulda okumaya karar veren her öğrenci devletin kendisi için yapacağı harcamayı devlete iade etmiş oluyor. Ama devlet o öğrencinin velisinden özel okula kayıt olduğu zaman KDV alıyor. Yani hem devletin yükünü azaltıyor hem de bunun için cezalandırılıyorum. Ben özel okul kurucusu olsaydım, bu koşullarda devlet babanın üvey evladı olduğumu düşünürdüm.
Ülkemizde özel öğretimin okul oranı sadece %2. Yanlış duymadınız her 100 okulun sadece ikisi özel okul. Bu oranın artması konusunda hiçbir teşvik yok, bırakın teşviki özel okulların büyümesi ve gelişmesini engellemeye yönelik her şey yapılıyor.
Özel okullar SBS ve ÖSSde görüldü, başarıları yüksek. Neden yüksek? Çünkü özel okullarda sınıf mevcutları daha düşük.
Özel okullar yenilikçi ve gelişime daha açık, programları esnek. Öğrenci ihtiyacına göre programlarını esnetebiliyorlar. Yapılandırman yaklaşımı ve bilgiyi kullanma becerisini öğretiyorlar. Örnek vermek istiyorum bu konuda, geçen yıl bir devlet okulunda öğrencilere fen ve teknoloji dersinde öğretmen bir soru soruyor. Soru şöyle; Kuvvet nedir? Siz SBS'de hiç böyle soru gördünüz mü? Dolayısıyla öğrenciye öğrettiğiniz gibi soru sorarsanız öğrenci bilebilir.
Bu soruyu soran öğretmen çok fazla, bu öğretmenler yapılandırman yaklaşımı uygulamadıktan için öğrenciler düşük başarı elde etmekteler. Özel okulların sınavlarını inceleyin bir tane böyle soru göremezsiniz.
Çünkü yapılandırman yaklaşımın gereği olan ders aktarımı ve sınav uygulaması yapılmaktadır.
Ben özel okul kurucusu olsaydım, kendimi üvey evlat olarak görürdüm.
Çünkü çok çalışıyorum, istihdam sağlıyorum, devletimin yükünü hafifletiyorum, vergi veriyorum, kaliteli eğitim yapıyorum, ama hâlâ kendimi sevdiremiyorum. Üstelik kriz döneminde hükümet her sektöre destek veriyor, bırakın özel okullara destek vermeyi yükünü bile hafifletmiyor. Bir de şu var ki herhalde en acısı, kamu okullarına "devlet okulu" deniyor, özel okulların devleti yok mu? diye düşünürdüm...

<p>AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Kübranur Uslu, İBB Meclisi’nde CHP'nin

İBB Meclisi'nde CHP'yi susturan konuşma: Gerçekten bıktım, bıktık!

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Batı Karadeniz'deki kar yağışı drone ile görüntülendi

Hobi olarak başladı şimdi taleplere yetişemiyor