• $15,8959
  • €16,8479
  • 940.955
  • 2393.61
20 Mayıs 2010 Perşembe

ÖSYM'nin kafası karışık

Türkiye'de en beğendiğim ve dürüstlüğüne en fazla inandığım kurumlardan birisi ÖSYM'dir. Ancak son bir yıl içerisinden YÖK güzel işler yaparken ÖSYM'nin açıklamalan ve yaptığı işler bu kurumda acaba bir şeyler mi oluyor sorusunu akla getiriyor.
Bildiğiniz üzere 2009 Ocak ayında YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan yeni sınav sistemini açıklamış, temmuz ayında ise ÖSYM başkanı sistemin aynntılannı kamuoyuna ilan etmişti.
Bu tarihten itibaren ilginç gelişmeler yaşandı.
Öncelikle bütün sistemin katsayıya teslim edilmesi ve bu konuda sistemi çok iyi bilen ÖSYM başkanının yeni sistemin içerisinde var olan alana dayalı bilgi ve sorulann ağırlığını anlatamaması bana çok garip gelmişti. Şöyle ki, kapsamı oldukça fazla genişlemiş, soru sayısı üç katına çıkmış ve bu sorulann da tamamının genel lise müfredatının 10. 11. ve 12. sınıfından çıkacak olmasının getirdiği farklılığın katsayıyı gölgede bıraktığını anlatamadı. Bu durum ülkemizde fam bir yıla mal oldu.
Daha sonra YGS yapıldı. Oldukça basit ve sınava giren öğrencilerin ancak %4'ünü eleyebilen bir sınavın neden yapıldığı konusunda da kamuoyu yeterince tatmin edilemedi. Sonuçta neden yapıldığı ve gerekliliği tartışılan bir sınav ortada duruyor.
Gelelim son konuya, iki haftadır LYS başvurulan tartışılıyor. Ben kenarda hayretler içerisinde bu tartışmayı dinliyorum. Ben şaşırtan dışandan bu işleri konuşanlar değil benim şaşırdığım. Yine ÖSYM başkanının tavn oldu.
Herkes LYS'ye az başvuru olduğunu konuşup bunun nedenini sorguluyor. Ama bu ne kadar doğru. Bakın ben size doğrusunu anlatayım.
2009-ÖSS tek oturumda yapılan yani deyim yerindeyse şu anki YGS ve LYS'yi tek oturumda birleştirilmiş olarak uygulayan bir sistemdi. Dolayısıyla eski sistemde önlisans programlanna da. açıköğretime de, özel yetenek sınavlanna da ve en önemlisi de lisans programlanna da yerleşmek isteyen öğrenciler aynı sınava başvuruyorlardı. Çünkü sınav tekti. Geçen yıl sınava giren öğrenci sayısı 1.451.000, bu öğrencilerin 1.294.000'i ÖSS'nin birinci bölümünü yanıtlamış, şimdi sıkı durun geçen yıl ÖSS'nin ikinci bölümünü yani şimdiki adıyla LYS'de soru çözen yani lisans tercihi yapmak isteyen aday sayısı 901.000 öğrenci.
Türkçesi 165 lisans tercihi barajını geçen 1.087.000 öğrencinin ikinci bölümde soru çözenlerin sayısı 900 bin olmuş.
Bu yıl durum ne? Sınava giren öğrenci sayıj sı 1.512.000 bu öğrencilerin 1.233.000i herhangi bir puanda 180 puanı geçmiş eğer bu öğrenciler geçen yıl sınava girmiş olsalardı biz şimdi 1.233.000 öğrencinin ikinci aşamaya katıldığını zannedecektik. Bu yıl sınav aynldığı için geçen yıl ikinci bölüm sorulannı çözmeyip salonda oturmak zorunda olan öğrenciler bu yıl sistem gereği sınava katılmıyorlar. Bu yıl LYS'ye başvuranlann sayısı son duruma göre 896.000 kişi yani geçen yılla aynı sayı.
Şimdi söyler misiniz sıkıntı bu işin neresinde neden başkan bunu bu şekilde açıklamıyor.
Kaldı ki toplam lisans kontenjanımız 350 bin civannda olduğuna göre her kontenjana yaklaşık 3 talip var. Zaten ideal olanı da budur.
Şunu unutmamalısınız ki LYS'ye başvuran her öğrenci tercih yapacak öğrenci olacaktır. Sözün özü telaşlanacak bir durum yok. Yeni sistemin amacı zaten öğrencileri tercihlerine göre gruplamaktı bunu da başarmış oldu.
Sayın ÖSYM başkanım sizin misyonunuz bu ülkenin geleceğini doğru ve sağlıklı bir şekilde üniversitelere yönlendirmektir. Eğer siz bu işi sağlıklı yapamazsanız kendini eğitimci ve uzman sanan kıt akıllılar meydanı boş bulur ve insanlan yönlendirirler işte o zaman sorun ba?lar.

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister