• $17,9611
  • €18,2899
  • 1017.6
  • 2980
15 Haziran 2014 Pazar

ÖSYM neden tek?

Bu hafta LYS’ler başladı bir milyona yakın öğrenci sınavlara giriyor. Sınav sonrası tercih sürüp gidecek. Çocuklar 2 sosyal sorusu yaptığı için en yüksek puanlı bölüme girecek veya giremeyecek. Oysa acaba o bölümden başarı ile mezun olmak için gereken kriterler onlar mı? Sınavlar olmalı mı? Evet. Üniversiteye girişte bir kriter olmalı mı? Evet. Üniversiteler, öğrenciler, sistemler, 170’i aşan üniversite bu üniversitelerde görev yapan binlerce öğretim üyesi, milyonlarca öğrenci, binalar, derslikler, laboratuarlar hepsinin işlemesi için garip bir şekilde ÖSYM ve ÖSYM’nin yaptığı sınava ihtiyaç var. Ama burada bir terslik var. Bu sistem hem tekcilik açısından hem de çocuklarımızı doğru seçme ve yerleştirme açısından yanlışlarla dolu. Düşünebiliyor musunuz? Koskoca bir sistemi milyonlarca insanı ve sistemi işleten tek kurum ÖSYM. Peki, bu süreç doğru mu, Ya ÖSYM – ki o hale geldiği zaman da oldu - İşlemeyecek duruma gelirse. Acaba ÖSYM bu yıl sınav yapamasa ne olur? Üniversiteler öğrencilerini, öğrenciler üniversitesini nasıl seçer? “B” planımız maalesef yok. Düşünün ki bu ülkede üniversite okumak için tek kriterimiz ve bu kriteri yerine getiren tek kurum var “ÖSYM”. Bunun yanlış olduğu aşikâr.
Biraz araştırdım. ABD’de merkezi sınavları yani üniversite sınavlarını yapmak için akredite almış kurum sayısı 163. Yani ABD’de üniversite sınavlarını yapabilecek kurum sayısı tam 163 tane. Sistem çok sade ve sorunsuz işliyor. Yapılacak sınavın kuralları ve sistemi belli isteyen eyalet istediği kuruma sınav yaptırabiliyor. Sonuçta tek seçenekleri yok. Japonya’da iki basamaklı sınavın ilkeleri eğitim bakanlığınca belirlenmiş ama sınavı üniversiteler kendisi de yapabiliyor veya akredite olmuş sınav merkezi de yapabiliyor. İncelemeye devam ettim. Birçok ülkede sınav var. Bazı ülkelerde öğrenciler sınavlara girdikten sonra üniversiteler bölümlerine göre alt puan sınırları koyabiliyor. Örneğin bir üniversite Hukuk bölümüne en üst 500 en alt 495 puan alan başvursun diyebiliyor. Böylece belli başarı düzeyi arasından seçme yapabiliyor. Bu durumda hem merkezi sınavın etkisi hem de bölümün kendine has seçme kriterleri devrede olmuş oluyor. Zaten merkezi yerleştirmeyi hiç sormayın orası tam bir karmaşa. Olacak iş değil siz üniversite kuracaksınız ama öğrencinizi nasıl alacağınızı belirleyemeyeceksiniz. Düşünün reklamcı yetiştireceksiniz ama kimin reklamcılık okuması gerektiğine siz değil tesadüfler karar verecek. Sonra yetişen mezunlar reklamcı olmayacak. Bu ne yaman çelişki değil mi?
Şimdi bir de şu açıdan düşünün çok başarılı bir öğrenci son sınıfta ve YGS’ye giriyor. Aynı öğrenciye 11. sınıfın sonunda ABD’nin ve dünyanın en büyük üniversitelerinden birisi olan MIT burs ve kabul göndermiş. Aynı öğrenci YGS’ de kaydırma yapmış olsa veya sınavda istediğini yapamamış olsa ne olacak. Ben size söyleyeyim MIT’ye kabul edilmesinin anlamı yok Türkiye’de üniversite okuyamaz. Garip değil mi? Yani öğrencilere dünyanın en büyük üniversiteleri gelin bizde okuyun derken biz mutlaka YGS ve LYS’den geçmelisiniz diyoruz. Hangisi doğru, eğer ABD yanlış yapıyor olsaydı bugün dünyanın en iyi üniversiteleri orada olmazdı. Biz doğru seçiyor olsaydık sonuç böyle olmazdı.
Sonuçta ÖSYM benzeri kurum olacaktır. Ama bu ülkenin tek seçeneği ÖSYM olmamalıdır. Kurumlar sınavlarını mecburen ÖSYM’ye yaptırmak zorunda bırakılmamalıdır. Mutlaka ÖSYM benzeri akredite olmuş ölçme değerlendirme kurumları kurulmalıdır. Aksi halde bu kurumun hatası kısa vadede tüm ülkenin yaşayacağı kaosa uzun sürede ise ülkenin geleceğinin kararmasına yol açacaktır.
Sonuç olarak üniversiteye öğrenci kabulünün hem akademik seçimi hem de yerleştirme işleminin tek kurum tarafından yapılması çocuklarımızın geleceğine konulmuş çok önemli engeldir. Bunu kaldıralım üniversiteye girişte öğrenciler çoklu seçeneklere ve daha fazla kriteri kullanabilsinler. Böylece çocuklarımızı çok yönlü ve daha doğru seçebiliriz. Var mı böyle sistem buyurun size bir örnek www.applybau.com.

<p> </p>

ŞAM YÖNETİMİ İLE MUHALEFET UZLAŞABİLİR Mİ?

Bayiden 3 milyon TL'ye sıfır lüks cip aldı hayatının şokunu yaşadı

Bakan Soylu paylaştı! Daha önce hiç böyle görmediniz

Parmaklarınız sizi ele veriyor! İşte kişiliğinizi ortaya çıkarılabilecek gizli gerçekler