• $7,4173
  • €8,9833
  • 437.263
  • 1467
14 Temmuz 2009 Salı

ÖSS=Sıfırcılar+özel okul başarısı


Ben lisede okurken sıfırcı bir Mehmet hocam vardı. Kulaklan çınlasın, en sevdiği şey sınavda çok zor sorular sorup sonra da masanın üzerine oturup terlememizi seyretmekti. Sınav sonuçlannı okurken de sınıfın yansından fazlası sıfır almamışsa sınavı iptal ederdi. ÖSS sonuçları açıklandığından beri telefonum susmuyor, sağ olsunlar medyada arkadaşlar hep bunu soruyor; 'Hocam neden otuz bin kişi sıfır çekti?' Cevap basit, bu öğrenciler eğer eski mezun, bir meslek sahibi veya ÖSS'ye amaçsız girmişse soruları yapmaması doğaldır. Ama ya bunlar lise son öğrencisi ise işte o zaman durum vahim demektir.
Düşünün, bu öğrenci ilköğretimde sekiz yıl lisede dört yıl okumuş. ÖSS'de lisede ve ilköğretimde okuduğu derslerden sorular sorulmuş, üstelik bu 240 sorudan 12'sini yapması barajı geçmesine yetecek. Ama o öğrenci yapamıyor. Burada durup düşünmek lazım, dilimizde tüy bitti, ama bir daha söyleyelim, gerek okulda gerekse merkezi yaptığımız sınavlann hangisinin sonucunu alıp, öğrencilerimizin öğrenemedikleri konulan belirleyip, öğrenemedikleri konulan onlara öğretme çabası içine girdik. Biz eğitim ve öğretimde ne zaman sonucu değil öğrenme sürecini sorgulayacağız, merakla bekliyorum.
ikinci konu çok çok önemli. Özel okullar neden başanlı, neden ilk sıralarda özel okullar var? Bunu söylerken asla devlet okullan başarısız diyemem. O kadar başanlı okulumuz var ki onlan kutlamak gerek. Ama dün birinci olan bir öğrencinin söylediği sözü dikkatle yorumlamak lazım. Başansını yorumlarken diyor ki; "Benim okulumda zaman ve mekan sorun değildi, günün her saatinde herhangi bir programa bağlı kalmadan öğretmenlerimle çalışabildim. Ayrıca öğretmenlerim benim eksikliklerime göre programlarını ayarladılar." Bu çok önemlidir. İşte kişiye özgü öğretim, işte aradığımız budur. Haa şunu da hatırlatayım. Ülkemizde okullann dağılımına baktığınızda %98'i devlet, %2'si özeldir. Özel okulların %20 -30 olduğu ülkemizi hayal ediyorum da neler olur neler.
Özel okullardan birisi Özel Bahçeşehir Lisesi.
ÖSS sonuçlanna göre ortalaması son beş yıldır Türkiye'de ilk on okul içerisinde, öğrencilerinin kitlesel başansını söylüyorum.
Eğitimde artık tekdüze sistemlerin yürümediğini görmek için daha kaç ÖSS geçmesi gerekiyor. Bilemiyorum, ama her yıl sonuçlar bize tek bir şey söylüyor. Bu çocuklar hepimizin, dünya ile yanşmanın tek yolu onları iyi eğitmekten geçiyor. Bunun için eğitime gönül vermiş insanlar arıyoruz, ilgilenenleri bekliyoruz...

<p>24 TV Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel, Ankara'nın gündemini ve siyasette yaşanan son gelişmeleri

Restoran ve kafelerde son durum ne?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Klozeti açınca dev yılanla göz göze geldi! İşte o korku dolu anlar...

Eren-5 operasyonunda 53 sığınak ile 62 depo kullanılamaz hale getirildi