• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
25 Ağustos 2015 Salı

Okullar niye tatil?

Okulların açılışı 28 eylüle ertelendi gerekçe ilginç “bu yıl turizm çok iyi gitmedi. Tatil uzarsa biraz daha destek sağlamış oluruz ekonomiye”. Bana oldukça ilginç geldi dünyanın çalışmayarak ekonomiyi düzeltmeye çalışan tek ülkesi sanırım Türkiye’dir. Hele hele bunu eğitimi kısarak yapmak daha da ilginç. Ama benim onlara bir önerim var “gelin bu yıl okulları açmayalım” niye mi? ekonomiye çeki düzen vermek için. Düşünün okulları açtığınızda okulların bir sürü masrafı oluyor bunlardan tasarruf etmiş oluruz. Örneğin elektrik harcamayız, su harcamayız, doğalgaz veya yakıt harcamayız. Başka, aileler okul masrafı yapmaz, servisler mazot harcamaz yakıttan da tasarruf etmiş oluruz. Bunun dışında bu yıl sınav yapmayız. Bu yıl öğretmenlere ek ders de ödemeyiz. O zaman da ekonomi bayağı yoluna girer. Hatta çöyle yapalın okul çağındaki bütün çocuklara mahalle sınırları dışına bir yıl çıkmama yasağı koyalım. O zaman bayağı tasarruf yapmış oluruz. Zaten eski valilerimizde birisi de kar yağdığında evden çıkmazsanız sorun yaşamazsınız demişti. Eski bir bakan okullar öğrenciler olmazsa eğitimde sorun yaşamayız demişti. Yani çözümlerimiz süper.

Hadi bunu yapamadık diyelim okulları açsanız ne olacak ki; 2 hafta ön hazırlık oldu ekimin ikinci haftası, ekimin 3.4. haftası zaten 29 ekim hazırlıkları oldu kasım. Kasım aralık iki ay ders yapılır. Ocak zaten tatile hazırlık, şubatın ilk iki haftası ara tatil, son iki haftası kar tatili, mart ayında YGS öncesi öğrenciler okulu kırar, Nisan ayında ders yaparız mayıs ayında TEOG ve LYS öncesi okulu kırma, haziran zaten yaz tatiline hazırlık. Yani 365 günün içinde 68 gün ders yapacağız diye bu kadar uğraşmaya değer mi? bence değmez.
İşte durum bu kadar vahim aslında bir memleketin tutunacağı tek dal eğitim ama onu da bu hale getiriyoruz. Gelin şu işe artık ciddi bakalım. Sadece şunu soracağım acaba bayramdan önce bir şekilde okulu başlatmayan özel okul var mı? özel okullar başlıyorda devlet okulları niye başlamıyor? İşin ilginç tarafı tatili yapacak olanlar özel okul velisiyse onlar neden tatil değilde devlet okulları tatil. Burada bir terslik yok mu?
Neyse zaten kafam iyice karışıktı şimdi daha da karıştı. Buyrun işin içinden siz çıkın. iyi tatiller...

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi