• $13,5294
  • €15,3412
  • 789.371
  • 1979.83
14 Eylül 2014 Pazar

Okullar açılıyor

Yarın okullar açılıyor. Yaklaşık 800 bin öğretmen, 20 milyon öğrenci, 45 bin okulda derslere başlayacaklar. Peki, ne olacak? Çocuklar sabah erken kalkacak okula gidecek, öğretmenler kalkıp okula gelecek, sınıflara girilecek, dersler yapılacak. Sonra ne olacak? Notlar verilecek, kulak çekilecek, kitaplar alınacak, sınavlara girilecek. Sonuç ne olacak? İşte burası karışık çünkü yukarıda saydığım faaliyetler yıllardır oluyor ama maalesef sonucun ne olduğunu bilen yok. Eğer sonuç iyi vatandaş yetiştirmekse bu olmadı. Eğer sonuç yaratıcı başarılı nesiller yetiştirmekse bu da olamadı. Patent yok, marka yok, ekonomiye katkı sunan nesiller yok. Eğer sonuç bilim üreten nesiller yetiştirmekse bu da olmuyor çünkü bilim üretiminde son sıralardayız. Ha eğer amaç çocukları bir çatı altında tutup tek tip yetiştirmek ve zamanlarını böyle geçirmelerini sağlamaksa ne yalan söyleyeyim bayağı başarılıyız. Sonuçta o okul denen binalara bir yıl girip çıkıyorlar üstelik soran ölçen de yok.

Peki, bu işten memnun olan mutlu olan var mı? Öğrenciler oldukça mutsuz okula koşa koşa giden kötü haber ama maalesef yok. Ama hatırlayın bu çocuklar ilkokul 1.sınıfa başlarken o kadar heyecanla okula başlamışlardı ki ne olduysa biz eğitimcileri, okulu ve eğitim sistemini tanıyınca oldu. Bizden kaçmaya başladılar. Ders onlar için işkence, hepsini katmıyorum ama öğretmenler gardiyan, okullar tutukevi gibi. Peki, bu sonucu ne yarattı. Çok basit bu sonucu tek cümle yarattı “devlet eğitimi bireyi özgür ve nitelikli kılmak için değil kendisine militan yetiştirmek için kullandı” işte bu kadar basit.
Müfredatlar iyi vatandaş olmak üzerine, anlatılan konular devletin inanmak istediği doğrular üzerine, sınavlar kendince başarı ölçmek adına, disiplin ve süreçler farklı olanı elemek üzerine, eğitimin tamamı benzerler ve sakıncasızlar yetiştirme üzerine kurgulu. Birey nefes alamıyor, gençler kendilerini yaratamıyor, yeni dünyaya giremiyor, korkutuluyor, teşvik edilmiyor. Bakın bir cümle söyleyeyim; “başımıza icat çıkarma” der öğretmenler icat çıkarmak tüm dünyada eğitimin ana amacı iken bizde bir sorundur.
Peki, çözüm nedir? Eğer böyle gidecekse bence bütün okulları kapatın. Hiç değilse bu kocaman yalanınıza çocukları alet etmeyin. Ama niyetimiz doğruyu bulmaksa gelin ünlü Brezilyalı eğitim filozofu Prof. Dr. Paulo Reglus Neves Freire’ye kulak verin. Diyor ki “eğer eğitimin amacı bireyi özgürleştirmekse bugünkü eğitim sistemi bunu yapamaz. Bugünkü sistemler özgür düşünemeyen sözde eğitimciler tarafından tasarlanmıştır”

Yarın okula başlayacak çocuğunuz kaçıncı sınıfta olursa olsun şu soruyu sorun çözemezse işler pek iyi gitmiyor demektir.
Ama neyse yine de herkese başarılı bir yıl diliyorum…

<p>1-DUNE</p><p>Okunması zor bir kitabın sinema uyarlamasını pek çok insan dört gözle bekledi

2021'in öne çıkan ve en çok konuşulan filmleri

Topladığı tahtalardan öyle bir şey yaptı ki...

Son hali hayran bıraktı! Hurdalıktan 2000 dolara satın aldı

Tesla'nın koltuğunu kestiler! Bakın içerisinden neler çıktı