• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
22 Kasım 2015 Pazar

Neden eğitemedik?

Son dönemde üst üste ortaya çıkan olaylar bizi fazlasıyla düşünmeye yöneltti. Bu toplumda biz neyi eksik bıraktık ki en temel insanlık değerlerinde sorunlar yaşıyoruz. Ölen insanları ıslıklıyoruz, bizimle aynı inanca sahip olmayanların kıyımını alkışlıyoruz. Herkesi öteki olarak görüyoruz. Yetmiyor herkese öfkeyle bakıp, en küçük trafik sorununda kurşun yağdırıyoruz. Rüşvet alanımız az değil, kadın cinayetlerinde maalesef dünya lideri konumundayız. Peki ama biz neyi eksik yaptık ki bunu yaşıyoruz?

Bu sorunun tek cevabı var; biz bu toplumu eğitemedik. Maalesef insanlara matematik anlattık ama onları bilim adamı yapamadık, Ahlak bilgisi dersi anlattık ama saygı, sevgi, hoşgörü ve insan olmayı öğretmedik. Onlara fen bilgisi anlattık ama onların doğayı katletmemesini öğretemedik. Kısaca biz hiçbir şey öğretemedik.
Bu toplumda olan her şeyin sorumlusu eğitim sistemi ve eğitim faaliyetine katılan; aile, öğretmen, okul, müfredat ve en başta tabii ki bunların toplamı eğitim sistemidir. Bu sistem insanlara insan olmayı öğretmedi. Bu katiller, bu ıslık çalanlar, bu yuhalayanlar maalesef bu eğitim sisteminin ürünü, maalesef kadına el kaldıran onu katleden de bu eğitim sisteminin ürünü. Diyeceksiniz ki bu sistem iyi insanlar üretmedi mi? Ben buna Sayın Ziya Selçuk’un sözüyle yanıt veriyorum “bu ülkede eğitim sistemine rağmen yetişen %15’lik kesim ülkeyi ayakta tutuyor.” Evet sonuç olarak bu sistem en temel misyonu olan “iyi insanı” yetiştirememiştir. Biz insanlara bu sistemle en temel insan olma ve sevgiyi öğretemedik maalesef.
Peki dünyada bu nasıl yürüyor? Tabii ki her şey güllük gülüstanlık değil ama bugün dünyanın gelişmiş ülkelerinde temel eğitimde hatta üniversite de bile “iyi insan olma”, “etik ve insan”, “güzel konuşma”, “yazma” hatta “hoşgörü” diye dersler var. Neden o ülkeler bunu görmüş ve yapmış da biz göz göre göre toplumumuzun erimesine göz yummuşuz?
Bu sorunun birçok cevabı olabilir ama bence en temel düşünmemiz gereken şey neler yaparak bu çözülmenin önüne geçebileceğimizdir. Benim tavsiyem ilkokul 1’den 4’e kadar öğrencilere “insan olmak”, “hoşgörü”, “ahlak” gibi temel insani vasıfları geliştirecek dersler koyalım. Ha bu dersleri koyarken önce biz ebeveynler, sonra toplumun önderleri bu dersleri alsınlar. Çünkü önce onlar değişmeli ve bu kavramları bilmeli.
Unutmayın bir toplumu ekonomik yoksunluklar ve savaşlar parçalamaz bir toplumu ahlaki ve etik değer yoksunluğu parçalar. Bu konu acilen masaya yatırılıp çözüm aranmalıdır. Çünkü o ıslıklar hepimizin vicdanına çalınmış ıslıklardır.

<p>Pençe-Şimşek operasyonunun icra edildiği Irak kuzeyindeki Metina'da tespit edilen 3 PKK'lı teröri

MSB: Metina'da tespit edilen 3 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı