• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
9 Aralık 2010 Perşembe

Ne zaman?

Bugünlerde gittiğim her yerde ülkemizin sürekli geliştiği büyüdüğü hatta dünyanın en büyük 16. ekonomisi olduğu söyleniyor. Sürekli methiyeler diziliyor. Ben bu durumu geçenlerde bir toplantıda dünyaca ünlü Türk bilim adamı Prof. Dr. Murat Günel'e anlattım. Murat Hocayı tanımayan yoktur ama ben yinede biraz bahsedeyim. Murat Günel 40 yaşında dünyanın en iyi beyin cerrahlarından ve beyin genetiği alanında çalışan bilim adamı, Murat Hoca'nın en önemli çalışması beyin kanamasına yol açan beş geni keşfetmesi. Şimdi de çok özel bir çalışma yürütüyor ülkemizdeki akraba evliliğine bağlı beyin hasarlarını araştırıyor ilginç olan bu projenin parasını Yale Üniversitesi sağlıyor. Murat hoca ABD'de Yale Üniversitesi'nde çalışmalarını sürdürüyor.
Ben övünerek bu büyümeyi anlatınca "Hocam bak sana ne anlatacağım" dedi. Bana tam iki buçuk saat bir toplumun kalkınmasında bilim ve üretilen bilginin anlamından bahsetti. Çok ilginç şeyler söyledi. ABD'de yaşayan Türk bilim adamı sayısının 17 bin civannda olduğunu söyledi ve "eğer gerçekten büyümek bilgi üreten ve kalkınan ülke olmak istiyorsak bu bilim adamlannı ülkemize geri getirmemiz lazım" dedi.
Hocam sizden başlayalım neden gelmiyorsunuz dedim. Hoca öyle bir şey söyledi ki ben donup kaldım. "Dönersem bana çalışma ortamı sağlanacak mı? Bilim adamı çalışmak ister, çalışmak için özgür bir ortam ve yatırım lazım hükümet bana bu garantiyi sağlasın neden dönmeyeyim ki" dedi. Bundan bir ay önce bir haber duymuş hoca Çin hükümeti ABD'de yaşayan bilim adamlarına bir çağn yapmış çağrıda eğer çalışmalarını Çin'de sürdürürlerse kendilerine istedikleri kadar araştırma bütçesi verileceği Çin hükümeti tarafından garanti edilmiş. Ayrıca ailelerine ve çocuklanna her türlü garanti verilmiş.
Murat Hoca diyor ki "Bu bilim adamlarının bazılanyla birlikte çalışıyorum.
Eğer Çin'e dönerlerse on yıl içerisinde Çin bir çok alanda dünyanın hakimi olur." Sadece kendisi böyle düşünmüyor bu davetten sonra ABD'nin önde gelen gazetelerinden biri olan Washington Post gazetesinde eğer bu bilim adamları Çin'e dönmeyi kabul ederlerse ABD'nin bilim alanında gerileyeceği bu durumun da çok olumsuz bir durum olduğu ve sonuçta üniversitelerin gerileyebileceği belirtiliyor.
Şimdi bizim ülkemize ve yöneticilerimize dönelim. Bırakın ABD'deki bilim adamını getirmeyi ve bu alanda çalışmayı burunlannın dibini göremiyorlar. Ben bu yazıyı yazarken bizim nedense anlamakta direndiğimiz ama Amerikalıların keşfedip sayılı üniversitelerinden birisi olan New York Üniversitesi mütevelli heyetine davet ettikleri ve seçtikleri Enver Yücel'in ABD'de Amerikalılara "geleceğin yükseköğretimi ve dünya vatandaşlığı müfredatı" konusunda konferans verdiğinin farkında bile değiller. Sormak lazım YÖK başkanına Enver Yücel'i davet edip hiç dinlediniz mi? Sizin gerek görmediğiniz belli ama elin Amerikalısı davet edip dinliyor. Sanki eğitimde yükseköğretimde sorun yaşayan biz değil de Amerikalılarmış gibi.
Ben merak ediyorum ne zaman bu ülkenin kayıp beyinlerine sahip çıkılacak, ne zaman Murat Hocam genetik araştırmalannı Türkiye'de yapacak. Ne zaman Enver Yücel'i YÖK yürütme toplantısında konuşurken göreceğiz. Ne zaman ne zaman?
Galiba hiçbir zaman biz gereksiz şeylerle övünmeye devam edelim. Zaten ne gerek var şimdi ABD'de yaşayan bilim adamlanyla uğraşmaya, şimdi davet edeceksin, görüşeceksin bütçe ayıracaksın, yer yaratacaksın, onlan dinleyeceksin. Onlar kalkacak bizim kömür ve makarna dağıtmak için ayırdığımız parayı bilimde kullanmak isteyecekler ne lüzumu var şimdi. Çinliler zaten ne yaptıklannın farkında değiller geçenlerde de gelecek on yıl için en fazla yatınmı genetik araştırmalarına ayırdıklarını söylediler. Bu adamlar şaşırmış ne gerek var bu işlere.

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak