• $18,0997
  • €18,2799
  • 1021.58
  • 3020.01
13 Ekim 2015 Salı

Nasıl tepki verilmeli?

Ankara’da yaşadığımız tarihimizin en büyük terör saldırısı sonrasında nasıl tepki verilmesi gerektiği çok konuşuldu. Hem devlet hem de birey bazında eğitimli, medeni bir ülke olarak neler yapılmalı çok konuşuldu. Sanırım bu konuda örnek alınacak en benzer örnek Fransa'nın sembol dergilerinden Charlie Hebdo’ya yapılan saldırı ve sonrasında Fransa’nın hem devlet olarak hem de halk olarak verdiği tepkidir. Hatırlarsanız Charlie Hebdo uzun bir süredir radikal gruplardan tehdit almaktaydı. 7 Ocak günü, herkesi şoke eden o kanlı baskın yaşandı. Maskeli ve silahlı iki saldırgan, derginin ofisini basarak bir polis memuru, bir teknisyen ve 9 dergi çalışanını öldürdü. Binadan ayrılırken de tüm dünyanın zihnine kazınan o acı sahne yaşandı: Saldırganlar yerde yatan yaralı polisi de öldürdüler. Saldırının failleri Sherif ve Said Kouachi'nin, El Kaide'nin Irak birimine adam topladığı gerekçesiyle on senedir Fransız istihbaratı tarafından takip edildiği ortaya çıktı. Charlie Hebdo saldırısında istihbarat açıklarını olduğunu itiraf eden Başbakan Valls, teröre karşı mücadele edeceklerini ifade etti. Valls'in 'Terörle savaş halindeyiz. Bir din ya da medeniyetle değil' açıklaması da dikkat çekti.

Kanlı saldırı, başta Paris olmak üzere birçok şehirde protesto edildi. Şehrin sembolü Eyfel Kulesi'nin ışıkları, 9 Ocak Cuma günü, TSİ ile 21:00'de hayatını kaybeden 12 kişiyi anmak için on dakikalığına söndürüldü. Öte yandan Republique Meydanı’nda da yoğun katılımlı bir anma töreni yapıldı. 'Benim adım Charlie' anlamına gelen #JeSuisCharlie etiketiyle, 3 buçuk milyondan fazla tweet atıldı.
Dergi saldırısıyla koordineli iki ayrı olayda ölen 17 kurban, 56’sı dünya lideri olmak üzere 60 ülkeden hükümet temsilcisinin katıldığı birlik yürüyüşüyle anıldı. Ülke çapında düzenlenen Fransa tarihinin en büyük protesto gösterisine 3,7 milyon kişi katıldı. Paris’in sembollerinden Cumhuriyet Meydanı’ndan Millet Meydanı’na yapılan yürüyüşe bir buçuk milyonu aşkın kişi katıldı. Tüm dünyada infial uyandıran Charlie Hebdo saldırısı kınanırken, teröre karşı dayanışma mesajı verildi. Gösteriye Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı David Cameron, İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile birlikte Avrupa ülkelerinin devlet ya da hükümet başkanları iştirak etti. Fransa’daki Müslümanların da destek verdiği yürüyüşte İslam dünyasından da üst düzey katılım oldu. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Ürdün Kralı II. Abdullah, Tunus Başbakanı Mehdi Cuma ve Nijer Devlet Başkanı Mahamadou Issoufou, destek için Paris’teydi. Liderlerle bir araya gelen Fransa Devlet Başkanı Hollande bu dayanışma tablosu için, “Paris bugün dünyanın başkenti” ifadelerini kullandı. Fransa Başbakanı Manuel Valls de yürüyüşü, “Tarih kitaplarına yazılacak eşi-benzeri görülmemiş bir gösteri” olarak niteledi.
Cumhurbaşkanı Hollande, gösterinin ardından saldırıda hayatını kaybeden Müslüman polis Ahmed Merabet’in ailesini ziyaret etti. Tarihî yürüyüşte Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi din adamları birlikte yürüyerek radikal gruplara karşı barış mesajı verdi. Protestoya ülkede nüfusları beş milyonu aşan Müslümanlar büyük ilgi gösterdi. Dün Paris’in yanı sıra Fransa’nın 50’ye yakın şehrinde terör karşıtı protestolar düzenlendi. 20’den fazla dünya başkentinde de terör karşıtı yürüyüşler yapıldı. Biz ne yapıyoruz; liderler konuşmuyor, dünyayı ayağa kaldıracak sesimiz maalesef yok. Türkiye’nin böyle bir saldırı sonrasında Ankara’nın göbeğinde bütün siyasi liderler ve dünya liderlerinin katılımıyla teröre karşı adım atması lazım. G20 zirvesi öncesinde mutlaka bir yürüyüş düzenlenmeli. Türkiye tek ses olmadıkça maalesef bu saldırılar son olmayacaktır. Zaman tek ses olma zamanıdır.

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi