• $7,481
  • €9,0909
  • 442.397
  • 1565.01
28 Temmuz 2009 Salı

Müjde

Son zamanlarda kendimi müjde kuşuna benzetiyorum. Annem bana küçüklüğümde "ulak" derdi.
Bugünlerde bu benzetmeyi hak ettiğime inanıyorum. Öğrencilere iyi haberler verebilmek için sürekli didikliyorum, araştınyorum.
Bakın bugün çok önemli bir müjde vereceğim. Üniversitelere tercihlerin yapıldığı bu günlerde öğrenciler tarafından bilinmesi gereken ve YOK'ün bazı üniversitelerdeki uygulamalan düzenlemek adına aldığı bir karar var. Bu karan daha önce okudunuz mu veya duydunuz mu bilemiyorum. Ama karar tam bir devrim niteliğinde.
YOK'ün karanrın özeti şu; bir aday üniversiteye yerleştikten sonra bölüm değişikliği yapabilir. Bu değişikliğin puan türü kısıtlaması yoktur. Öğrenciler yerleştirildikleri programdan başka bir programa geçiş yapabilirler.
Üstelik bu işlem için kriter üniversiteye yerleştiği yılki puanının geçme istediği programın Türkiye genelindeki en düşük bölümün taban giriş puanına eşit olması gerekiyor.
Bakın YOK'ün kararı şu şekildedir: "ÖSYS Yükseköğretim Programlan ve Kontenjanlan Kılavuzunda Fakülte ve Yüksekokul altında öğrenci kabul eden programların koşul ve açıklamalar kısmına 'Bu program altındaki bölümlere ÖSYM tarafından yerleştirme yapılırken, ilgili program altında yer alan bölümlerin yurt içindeki diğer üniversitelerdeki en düşük puanı dikkate alınır ve söz konusu bölümler arasından yurt içindeki diğer üniversitelere yerleştirme puanı en düşük olan bölümün puanı ilgili programlar için minimum puan kabul edilir. Bu puan ve üzerinde puana sahip olan adaylann tercihleri dikkate alınarak yerleştirme yapılır.
Ayrıca, ilgili programların altında ortak dersleri aldıktan sonra, bölümleri seçebilmesi ve bir bölümde eğitimine devam edebilmesi için öğrencinin ÖSS puanının o bölümün yurt içindeki diğer üniversitelerdeki sınava girdiği yıldaki en düşük puanını karşılaması veya üzerinde olması gerekir. Öğrencinin puanı ilgili bölümün en düşük puanından düşük olması durumunda o bölümde eğitime devam edemez' koşulunun eklenmesine karar verilmiştir. " Bu karar ne diyor, isterseniz yorumlayalım. Bir öğrenci bir üniversitenin bölümünü kazanıyor. İkinci yıl bölüm değiştirmek istiyor. Bölüm değiştirme isteği kabul ediliyor. Ama şart şu öğrenci kazandığı yılki puanı geçmek istediği bölümün Türkiye genelindeki en düşük taban puanlı bölümüne yetmesi gerekiyor. Örneğin ben İstanbul Üniversitesi işletme bölümünü kazandım. Bir yıl sonra uluslararası ilişkiler bölümüne geçmek istiyorum. Geçebilmem için uluslararası ilişkiler bölümünün Türkiye genelindeki en düşük taban puanına eşit puanım varsa geçebiliyorum.
Bence bu müthiş bir karar ve fırsat, tercihlerinizi buna göre yapın bence.
Örneğin Bahçesehir Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği'ni istiyordunuz. Puanınız yetmiyor, çevre mühendisliğini tercih edin önümüzdeki yıl Türkiye deki en düşük mekatronik mühendisliğinin taban puanına puanınız yeteceği için Bahçesehir Üniversitesi içindeki Mekatronik Mühendisliği'ne geçiş yapabilirsiniz.
E daha ne olsun. Sizin üniversiteli olmanız artık daha kolay değil mi?

<p>Neslihan Atagül, Sefirin Kızı dizisindeki Nare karakterine can veriyordu. Atagül diziye veda etti

Neslihan Atagül'den ayrılık kararı... Haftanın Magazin Başlıkları'nda

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Gediz Deltası'nda kış kuşları kayıt altına alınıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Prof. Dr. Nur Vergin'in cenaze törenine katıldı