• $13,4091
  • €15,2983
  • 767.973
  • 1857.4
16 Haziran 2015 Salı

Mohannad Shehneh

Bir ülke düşünün tam 5 yıldır insanlık dramı yaşıyor nüfusunun %80’i başka ülkeler kaçmış, ülke dünyanın görüp görebileceği en kanlı cani örgütü ve diktatör yönetimi arasında savaş ile yerle bir. Ülke yok olmak üzere sadece Türkiye’de büyük yoksulluk ve dramla sığınmacı olan 3 milyonu aşkın insan. Peki bu tablo nasıl değişir. Bu ülke nasıl savaşı bitirebilir veya tekrar nasıl kalkınabilir. Çevresindeki başta Türkiye olmak üzere küçümsemiyorum ama verilen insanı yardımlarla mı eski haline gelir? Veya buradaki insanların kaderi nasıl değişir cani IŞİD örgütünden nasıl kurtulabilir.

Bu sorunların cevabı aslında çok basit ama bir o kadar da uzak, çözüm EĞİTİM. Tabii bu çözümü Ortadoğu coğrafyası önceden görebilseydi zaten savaşta olmazdı ama maalesef göremedi. Eğitim sistemlerine yatırım yapmak yerine diktatörlerin daha rahat yaşaması için Allah’ın kendilerine bahşettiği doğal kaynakları tükettiler. Ama hiçbir Ortadoğu ülkesinin aklına eğitimle refahı sağlamak gelmedi. Ta ki 1923 yılında Atatürk’ün aklına gelene kadar genç Türkiye Cumhuriyeti bu dönemde ülkenin gelişmesi ve kalkınması için eğitimin tek çare olduğunu gördü ve büyük devrimlerle bunu yapmaya başladı. Daha sonraki yıllarda bu devrimler devam ettirilmese de bölgesinde bunu anlamış ve uygulamaya koymuş tek ülke Türkiye oldu.
İşte bugün Ortadoğu’da bir insan dramı ve cani bir örgüt türediyse bunun tek sebebi eğitimsiz toplumdur. Daha fazla geç kalmadan Ortadoğu gençlerini eğitmek ve ülkelerinde kalkınmanın beyni yapmak gerekiyor. Bundan bir düre önce BM Küresel eğitime katkı ödülü alan Enver Yücel dedi ki “ Gelin biz Ortadoğu’yu yeniden ayağa kaldıralım. Ortadoğu barış üniversitesi kuralım ve tüm dünyanın desteğiyle Ortadoğu’da yetişmiş bir nesil yaratalım” bu fikri çok büyük destek buldu ama maalesef yine bürokrasi bunun gerçekleşmesine pek de sıcak bakmadı. O zamanlarda Sayın Yücel’in ne demek istediğini anlayamayanlara Mohannad Shehneh dün çok güzel bir cevap verdi. Enver Yücel’in mütevelli heyet başkanlığını yaptığı Bahçeşehir Üniversitesi 2014-15 yılı mezuniyet töreninde üniversite birinciliğini Mohannad Shehneh kazandı.
Bir düşünün savaş içinde bir ülke, o ülkeden gelen bir genç ve 4 yıllık bir eğitim sonunda Bahçeşehir Üniversitesi’nin altın beyin ödülü ve yine Yücel’in “altın beyinleri hiçbir diktatör engeleyemez” sözü. Bu arada Mohannad okulu bitirdiğini ve bundan sonra öncelikle ülkesinde barış için çalışacağını ve kalan hayatını ülkesi için çalışarak geçireceğini söyledi. Şimdi Mohannad gibi binlerce gencin yetiştirildiğini ve tekrar ülkelerine döndüğünü düşünün sizce Ortadoğu’da savaş ve yoksulluk kalır mı?
Kısacası savaşların ve geri kalmışlığın önüne sadece eğitimle geçilebilir başka seçenek yok bunu kabul edip ona göre herkesin önce iğneyi kendine sonra çuvaldızı başkasına batırması gerekiyor. Bu arada teşekkürler Mohannad senin gibi binlercesi var biliyoruz ve onları da eğitmemiz lazım, insanlık için barış için gelecek için...

<p class='MsoNormal'>Peki, Başkan Erdoğan grup konuşmasında hangi mesajları  verdi? Asgari ücretin n

Başkan Erdoğan açıkladı: Asgari ücrette tarihi zam

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı