• $13,5003
  • €15,2582
  • 802.259
  • 1945.07
5 Ağustos 2010 Perşembe

MEB'den bir ses bekliyorum


Geçen hafta ve bu hafta SBS'de en başarılı okullar diye bir gazete tarafından ilan edilen ve daha sonra MEB tarafından yalanlanan haber ile ilgili MEB'in bundan sonrası için ilkeli okulları korumak adına yapması gereken bazı işler olduğunu anlatmıştım. Aradan beş gün geçti MEB'de ses seda yok. Bu durumda iki şey düşünebiliriz: Birincisi MEB yalan haberin bazı okullara çıkar sağlamasından rahatsız olmamış ki bunu herkes kabullense bile bakanımız asla kabullenmez. İkincisi ise bakanlık ne yapması gerektiğini bilemiyor. Değneğin iki ucu da kötü, bakanlık kendi içinde bu haberi yaptıranı buldu ama dokunamıyor. Ama bir taraftan da kamuoyu bir cevap bekliyor.
Bence bakanlığın hızlı bir şekilde bir açıklama yapması lazım. Bu işi kamuoyunda en küçük bir soru işareti bırakmadan açığa kavuşturması lazım çünkü yalan haberdeki okullar bu durumu kullanarak sürekli rant topluyorlar. Herhalde bu durum çok adilane bir durum değildir.

PUANDAKİ TEZATLIK
6. ve 7. sınıflarda SBS sonuçları açıklandı.
Sonuçlara göre 6.sınıflarda 780 öğrenci tüm sorulan doğru yanıtlamış. Ancak bunların sadece 415 tanesinin hem okul puanı tam hem de SBS puanı. Bu durumda SBS'de tüm sorulan doğru yaptığı halde birinci olamayan 365 öğrenci var. Devlet okullarında 354 öğrenci sorularının tamamını doğru yapmış ama YBP'si tam olan sadece 154 öğrenci var. Yani devlet okullarında okuyan sınavda sorularının tamamını doğru yapan öğrencilerin sadece %30'u derslerinde başanb. Ya öğretmenler not vermiyor ya da bu öğrenciler başarılı değil. Burada bir terslik var. Nasıl olur da sınavda müfredat içi sorulan soruların tamamını eksiksiz yapan bir öğrencinin okul başarısı düşük olur. Bu çocukların hakkı yeniyor. Size bir öğrenciyi örnek vereyim. Sınavda üç yanlış yapmış. SBS puanı 482 kendi YBP'si 95, okulun en yüksek YBP'si 99. Bu çocuğun sınıf puanı 483 olurken, aynı öğrencinin özel okulda okuyan arkadaşı sınavda 4 yanlış yapmış ve SBS puanı 480, öğrencinin YBP'si 86 okulun en yüksek YBP'si ise 88. Öğrencinin sınıf puanı 486 oluyor. Bakar mısınız hesaba kitaba okulun en başarılı öğrencisi 88 puan alıyor.
Bu ne demek o okulda birileri oturmuş hesap kitap yapmış okulun en üstteki öğrencisinin puanını aşağı çekmişler alttakileri biraz yukarı çekince bütün öğrenciler yüksek YBP almış. MEB diyor ya hani biz denetliyoruz diye. İşte denetleyin bu okul tam dört yıldır aynı şeyi yapıyor ve gazetelere boy boy en başarılı okul reklamları veriyor. Bakanlık ne yapıyor, hiçbir şey yapmıyor.
SBS sistemi değişsin derken biz bu adaletsiz YBP'nin değiştirilmesini istedik. Yoksa kendince işleyen sınavı değil adil işlemeyen YBP'nin düzeltilmesini istedik. Bu kadar emeklerle eğitim öğretim yapan kurumlarla başka hesaplar yaparak eğitim öğretimi hiçe sayıp sadece sistemin açıklarını kullanan kurumlar arasındaki farkı topluma doğru anlatmamız gerekirken biz alicengiz oyunları yapan kurumları koruyoruz en azından susarak yapıyoruz bu işi.

BU İŞE BİR ÇARE
Bir düşünün bir okulda laboratuvar, yabancı dil eğitimi, uluslararası programlar, spor, güzel sanatlar ama başka bir okulda daha kayıt sırasında, "kusura bakmayın biz sadece SBS için çalışıyoruz" diyen zihniyetler. Ama ilginçtir SBS için çalışanlar değil çalışmayanlar sadece SBS puanını kriter olarak aldığınızda daha başarılılar. "'SBS için çalışanlar" YBP ile oynadıkları için okul bazında başarılı olduklarını iddia edebiliyorlar neye göre MEB'in hatalı hesaplarına ve bazı kişilerin yanlış haberlerine göre toplumda bu haberlere itibar ederek bu okulları başarılı sanıyor. Oysa hepsi kocaman bir uydurmacadan ibaret. İşte sayın bakanım okullar arasındaki bu adaletsizlikleri düzeltmek için ne bekliyorsunuz. Siz bu konularda hassassınız ama birileri size herhalde doğrulan anlatmıyor yoksa siz imkânı yok bunlara göz yummazsınız.
Eğer sistemin yarattığı kaosu size doğru anlatmıyorlarsa ben onur duyarım size bunları anlatmaktan. Ama ne olur bu işe bir çare.

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar