• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
27 Temmuz 2010 Salı

Kriterin ne YÖK?

Ülkemizde 151 üniversite var bu üniversitelerin 94 tanesi devlet üniversitesi, 46'sı vakıf üniversitesi.
Geriye kalanlar ise farklı statüde kurulmuş üniversite veya meslek yüksekokulu. Bu üniversitelerin tamamı YOK'e bağlı, devlet olsun vakıf olsun hepsi adım atsalar YÖK ten izin almak durumundalar. Ama benim en fazla merak ettiğim bu üniversiteler yeni bölüm açarken veya kontenjan talebinde bulunurken YÖK hangi kriterlere göre olumlu veya olumsuz yönde karar veriyor. Ben bunu maalesef çözemedim.

MAKET BİNALARA ÖĞRENCİ ALINIYOR

Bakın, bazı üniversiteler daha binası yokken açılış onayı alıyor ve "maket" halindeki binalar üzerinden kontenjan alıyor.
Merkezi yerleştirmede öğrenci kabul ediyor.
YÖK buna ses çıkarmıyor. Bırakın ses çıkarmayı bu işe çanak tutuyor. Bazı üniversitelerde hoca yok, derse kimin gireceği belli değil, YÖK kontenjan veriyor. Dersler boş geçiyor ama öğrenci yerleştiriliyor.
YÖK'ün yine sesi çıkmıyor. Bazı üniversiteler eğitim fakültesi açıyor ama bir tane eğitimci dekanı veya hocası yok. Bazı üniversiteler kurulduktan sonra yıllarca marketten bozma binalarda eğitime devam ediyor. YÖK'ten yine ses çıkmıyor. Bir üniversite düşünün İstanbul'da iki binası var, lise binası gibi ama bakıyorsunuz her bölümü açıyor. YÖK de onaylıyor. Nasıl oluyor da bu üniversite her yıl istediği bölümü açıp istediği kontenjana onay alırken YÖK diğer üniversitelere kök söktürüyor? Ben bunu anlayamıyorum?
YÖK'e sormak istiyorum. Türkiye'nin en yüksek puanla öğrenci alan fakültelerinden birisi olan, aynı zamanda alanında ülkemizin ve dünyanın kabul ettiği bilim adamlannın derse girdiği, mezunlarının sektör tarafından kapış kapış işe alındığı Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesinin kontenjanını hangi kritere göre yarı yarıya azalttınız. Eğitimse eğitim, hocaysa hoca, binaysa bina, yurtdışına kabulse en geçerlisi. Peki Sayın YÖK neden bu fakültenin kontenjanını azalttınız?
Hocası olmayan hukuk fakültelerine çatır çatır kontenjan açarken hangi gerekçeyle Bahçeşehir Hukuk" un kontenjanı yarı yarıya indirdiniz? Ben sadece kriterinizi merak ediyorum. Acaba bu karar birilerinin iki dudağı arasında mı alındı yoksa başka kriterleriniz mi var bunu bilmek sanırım hakkımızdır.

BAŞKANIMIZ ALICI GÖZLE BAKSIN

Şunu söylemem lazım, ben ülkemde üniversite açılmasını destekleyen ve savunan birisiyim. Aynı zamanda YÖK başkanımızın adaletinden hiç kuşkum yok. Ama sanırım YÖK'te birileri üniversiteleri kendilerine göre renklendirmişler ve buna göre kararlar alınmasını sağlıyorlar. Sayın YÖK Başkanımız çevresine bir daha alıcı gözle baksa iyi olur.
Çünkü böyle hassas konularda adaletsiz davranmak bu ülkeye büyük zararlar verecektir.
Benden söylemesi...

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak