• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
14 Haziran 2009 Pazar

Kimi transfer edelim?

 Mehmet Topuz'u Fenerbahçe'ye kaptıran Beşiktaş Gardner'ı alıyormuş. Bugünlerde gazetelerde transfer haberleri kol geziyor. Kimler kimleri almıyor ki, adını duymadığımız futbolcular bizim güzide kulüplerimize transfer oluyor. Hem de ne fiyatlara, duyduğunuza dudak uçuklatan paralara inanamıyorsunuz. Ben de size Gardner'dan bahsedeyim.
Bakın Gardner kimdir... ABD'li, dünyanın mevkisinde gelmiş geçmiş en iyilerinden, çok başarılı sezonlar geçirmiş, yaptığı her yenilik, söylediği her söz gündemde ve etkileyici, çok çalışkan kim istemez ki onun gibi bir futbolcu... Pardon pardon bilim adamını.
Herhalde yazının ilk kısmına bazılarınız şaşırmıştır. Bazılarınız ise özellikle Gardner'ı tanıyanlar kızmıştır bana. Kızmayın ama böyle yazmasam kimse ilgi duymaz dünyanın en önemli bilim adamlarından birine, zaten duymadı da. Biraz tanıtayım size Gardner'ı, Efendim, dünyanın en önde gelen öğrenme psikoloklarından birisi olan Howard Gardner zekâ kavramına farklı bir boyut getirmiştir. Gardner, 1983'te yazdığı " Aklın Çerçeveleri" adlı kitabında kültürlerin ve bilim adamlarının zekâyı çok kısıtlı olarak tanımlayarak ele aldıklarını, zekânın bir veya birkaç faktörden çok daha fazlasını içerdiğini ve her insanda 7 farklı zekânın bulunduğu tezini ortaya atmıştır.
Harward Üniversitesi Eğitim profesörlerinden olan Haward Gardner insan beyninin farklı bölümlerden oluştuğu ve her bir bölümün özel işlevlere sahip olduğu gerçeği ortaya çıkarmış. Prof.
Gardner, çalışmaları sonucu zekâyı yeniden tanımlamış. Zekâ, "değişen dünyada yaşamak ve değişimlere uyum sağlamak amacıyla her insanda kendine özgü bulunan yetenekler ve beceriler bütünüdür" demiştir. Gardner'ın fikirleri eğitim sistemlerini yeniden yapılandırdı.
Dünyanın birçok ülkesinde eğitim sistemlerinin yapılandırılmasında görev almaktadır.
Prof. Gardner geçen ay Türkiye'ye geldi. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde üç gün boyunca eğitimcilerle ve öğrencilerle buluştu ve gitti. Gardner ile ilgili hiçbir haber veya haber programı görmedim basında. Tabii canım bu kadar siyaset ve bu kadar futbol haberi varken ne gereği var. Üstelik otel açılışına da gelmemiş. Kimin umurunda... Gardner Türkiye'ye geldi üç gün kaldı ve hiçbir yerde duymadık. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'ne teşekkürler ülkemize böyle değerli bir bilim insanını getirdiğiniz için, ama ne gerek vardı Paris Hilton'u getirseydiniz günlerce haber olurdunuz.
Biliyor musunuz? Son bir yılda birçok alanda dünyanın en önemli bilim adamlarının büyük masraflarla ülkemize getirilip, ülkemizin çok önemli sorunları hakkında onlarla birlikte çözüm arandığını. Ama tabii ki o kadar önemli konular varken bilimin ne önemi var değil mi?
Şimdi soruyorum, kimi transfer edelim. Prof. Gardner'ı mı yoksa Cristiano Ronaldo'yu mu?

<p>HDP Esenyurt ilçe binasında asılı, terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın afiş ve posterleri

HDP binasına baskın

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Ankara'nın simgelerinden Kuğulu Park buz tuttu

MİLGEM Projesi'nin 5'inci gemisi denize indi