• $32,4739
  • €34,7327
  • 2481.88
  • 9530.47
15 Temmuz 2010 Perşembe

İlk LYS sonuçları bugün açıklanıyor

İlk kez uygulanan lisans yerleştirme sınavlarının sonuçları açıklanıyor. Nasıl açıklanacağını hiçbirimiz bilmiyoruz. Çünkü öğrenciler farklı farklı sınavlara ve testlere girdiler. Bir öğrenci bütün sınavlara girdiyse eğer ona tam 18 ham puan, bu puanların alan içi, alan dışı, meslek veya öğretmen lisesi ise ekli puanları gelecek yani bir öğrenciye 18 çarpı 3 toplamda 54 çeşit puan gelecek.
Öğrenciler bu puanları anlamaya çalışacaklar. Acaba hangi puan ne işe yarar diye oradan oraya koşup duracaklar. Ellerindeki rakamları anlamlandırmaya çalışırken işin özünü kaçıracaklar.

5 BİNDEN FAZLA BÖLÜM

İşin özü nedir diye sorarsanız eğer, işte orası oldukça karışık. Ülkemizde 140 civarında üniversite var, bu üniversitelerde beş bin civarında bölüm var. Biz ne yapıyoruz, bu bölümlere tercih yapıyoruz. Nasıl, kendi puanımıza göre en yüksekten en düşüğe sıralıyoruz, oldu size tercih listesi. Öyle ilginç işler yapıyoruz ki akıl sır ermiyor. Örneğin tercih yaparken rehber öğretmenlere gidiyoruz rehber öğretmen eline birçok sayısal veri alıyor başlıyor yorumlamaya; "Senin başarı sıranla, falanca bölümün başarı sırasını karşılaştınyor, okulların falanca yıl kaçıncı öğrenciyi aldığını, kaçıncı öğrenciyi almadığını" yorumluyor. Arada biz soruyoruz "Peki hocam şu üniversite nasıl".
Rehber öğretmen sözüm meclisten dışarı "boş ver orayı iyi değil" diyor. Bizi vazgeçiriyor. Hele hele tanımadığı bölümler hakkında verip veriştiriyor. Ama benim en çok takıldığım vakıf üniversiteleri ile ilgili yapılan yorumlar.
Aman Allah'ım neler neler söyleniyor.
Vakıfları özel sananlar var, vakıfların burs kestiğini söyleyen var, öğrencileri zorla devlet üniversitesine yönlendirenler var. Sonuçta tanımadığı bilmediği hakkında bilgi sahibi olmadığı üniversiteler hakkında atıp tutuyor.
KAMPUSA GİDİP GÖRÜN
Bir ülkenin insan kaynağı üniversite tercihlerinde planlanmıyor. Gelin görün ki bu işi yapanlar ne yaptığının farkında değiller.
Peki ne yapmalısınız.
Öncelikle unutmamalısınız ki her üniversitenin web sayfası var, her üniversitenin tercih ve tanıtım ofisleri var.
Öncelikle hangi üniversiteleri seçmek istiyorsanız oralara gidin sorun öğrenin, hangi bölümü ve hangi üniversiteyi tercih edeceğinize karar verin ve bunu yaparken puanı sayısal verileri bir kenara bırakın. Tek düşünceniz yetenek ve ilgilerinize uygun hedeflediğinizi eğitimi yapacak üniversite ve bölümü seçmektir. Ondan sonra tek iş kalıyor ki en kolayı seçtiğiniz bölümleri sıralamak bu da en kolayıdır. Oysa biz en kolayı ile uğraşıp asıl önemli olanı es geçiyoruz.
TERCİH ROBOTUNA DİKKAT
Bir de öğrencilerin tercihlerinde kullanılan tercih robotları var. Bence çok tehlikeli, neden mi? Bir düşünün bir bölüm 30 kişi alacak. O bölümü tercih eden 100 kişi varsa yukarıdan aşağıya sıralanıyor. 30. kişinin puanı o bölümün taban puanı oluyor. Yani geçtiğimiz yıllarda birileri tarafından bir bölüm çok tercih edilmişse bir yıl sonra tercih yapanları bir önceki yılı referans aldıkları için o bölümün taban puanı hiç düşmüyor.
O bölümdeki bütün hocalar ayrılsa da bölümün dersleri değişse de puanı hep yüksek kalıyor. Ben iddia ediyorum siz Boğaziçi Üniversitesi işletmeyi kapatın ama kılavuza koyun hiçbir öğrenci araştırmadığı için yine en yüksek puanlı bölüm olacaktır.
İÇ SESİNİZİ DİNLEYİN
Tevekkeli değil ya bütün hocaları Bahçeşehir Üniversitesi iktisadi İdari Bilimler Fakültesi'ne geçti ama öğrencilerin haberi yok. Neyse ben haber vermiş olayım.
Sonuç olarak tercih döneminde bu sayfalarda birlikte olmaya devam edeceğiz ama. Baştan bir uyarayım dedim. Neme lazım şimdi birçok gazetede bilir bilmez birileri atıp tutacaklar. Siz yine de kendi sesinize kulak verin...

<p>Beyoğlu'nda çalıştığı bir mekandan ayrılarak başka mekanda işe başladığı için eski patronlarının

İstanbul'da işi bırakan DJ'ye silahlı saldırı kamerada

Karadeniz'in peştamalını dünyaya tanıttı

Antalya'daki teleferik kazasının enkazı havadan görüntülendi: Facianın boyutu gözler önüne serildi

Sırrı ortaya çıktı: Makarna suyunu dökenler pişman oluyor!