• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
2 Kasım 2014 Pazar

İçim yanıyor

Gün geçmiyor ki bu ülkede iş kazalarında insanlar ölmesin. Her gün yeni bir insan her gün yeni sayılar rakamlar bir gün 18, bir gün 300, bir gün 40 ama her gün mutlaka ölüm haberini alıyoruz. Bazen madende ölen insanlar, bazen trafik kazasında ölen insanlar, bazen inşaattan düşen insanlar, kafasına beton düşen insanlar, ama her gün yeni ölümler. Öyle bir hale geldik ki dünyada eşi benzeri olmayan kazalarda insanlarımızı kaybediyoruz. Toplum maalesef o kadar kanıksadı bu ölümleri her gün farklı bir şekilde yorumluyor ki kazaları sayılardan rakamlardan ibaret sanıyor. Ve korkunç olan bu kazalarda insanların sayıya dönüşmesi değil midir? Son 9 ayda ülkemizde 1400 aşkın insan iş kazalarında hayatını kaybetti, peki bunun asıl sorumlusu kim veya bu neden böyle oluyor neden dünyanın başka ülkelerinde insanlar çalışırken ölmüyor da Türkiye’de bu kadar çok insan ölüyor. Buna birçok sebep sayabiliriz herkes farklı açıdan yorumlayabilir ama bence bakış açımızı değiştirelim. Bence bu kazaların tek sebebi eğitimsizliktir. Acaba bu toplum eğitim seviyesi düşük olduğu için mi bunları yaşıyor veya bizim eğitim sistemimiz insanları doğru yetiştiremiyor mu? Birde tersten bakalım eğer bu toplumun eğitim seviyesi ortalama beş buçuk yıl değil de 12 yıl olsaydı biz bu işçileri bu madenlere indirebilecek miydik? veya 24 kişilik bir arabaya 46 kişi bindirebilecek miydik? veya göz göre göre önlem alınmadığı halde kendilerinden esirgenen birçok hak ve hukuku bu kadar kolay kabul ettirebilecek miydik? veya bu insanlar gerçekten okuyan araştıran insanlar olsalardı kendin için çıkarılmış kanunları daha doğru okuyup haklarını istemeyecekler miydi? Dolayısıyla eğitimsizlik gerçekten bu kazalar için en önemli sebeptir.

Ülkemizin yaşadığı tüm sorunların altında yatan sorunun eğitim olduğunu ve bütün sorunları çözmek için bütün problemleri aşmak için eğitim sisteminin yeniden en baştan dizayn edip insanları gerçekten doğru yetiştirmeliyiz. Bunu dünyanın birçok ülkesi başarabildi ise hele hele en başta Çin bunu başarabildi ise ve Çin’de artık insanlar maden kazasında ölmüyorsa bunu eğitime borçludur. Demek ki temel sebebin ve sorunumuzun eğitim sistemi olduğunu bilerek çözümler aramak zorundayız. Sizler meclisten istediğiniz kararları çıkabilirsiniz bütün milletvekillerinin bütün partilerin oy birliğiyle yasa da çıkarabilirsiniz ama bu yasayı çıkardığını insanlar farkında değilse, hak arama, hukuk veya kendisine biçilen insan hakları ile ilgili bir bilgisi yoksa o zaman bu yasalar hepsini boşa çıkarıyorsunuz demektir. Çünkü bütün gelişmiş ülkelere baktığınız zaman yazılı olmayan kanunların toplum yönlendirdiğini görürsünüz. Bu ülkelerde yazılı olmayan kanunları yapan da toplumun gelişmişlik düzeyidir. Gelişmişlik düzeyinde tek kuralın artık vazgeçilmez şekilde eğitim olduğunu bilerek, yorumlayan, çıkarım yapan, ileri teknoloji üreten ülke olarak insanlarımıza daha iyi gelecek sunabiliriz. Bu ülke üniversiteleriyle kurumlarıyla insanlarıyla eğitimi ile yeniden bilgi üretimine geçemezse bu kaderi değiştiremeyecektir. Kimseyi kandırmayalım bu gelişmişlik düzeyi ile insanlarımız bu madenlere girmek zorundadır. Biz dün konuştuğumuz soma bugün konuştuğumuz Ermenek gibi yine yarın başka bir kazayı konuşacağız. Ama bunun artık bu ülkenin kaderi olmadığını bilmeliyiz. Bu yüzden bugün bırakın boş lafları bugün bu sorunların temelinde bulunan tek sorunun eğitim olduğunu ve eğitim sistemini düzeltmeden hiçbir şeyin düzelmeyeceğini bilelim.
Gelin artık durumu yeniden yorumlayalım ve hepimiz yazı yazanlar eleştiri yapanlar konuşanlar, bu toplumun eğitilmesi gerektiğini kabul edelim. Bir toplumun bu kadar düşük bir eğitim seviyesi ile kendi hakkını bile arayamayacak derecede yetersiz eğitimle sorunlarını çözemeyeceğini bilelim. İşin sonunda eğer biz eğitim seviyemizi bunun üstüne çıkarabilirsek teknoloji üreten bilgi üreten ve insanca yaşayan bir toplum haline getirebilirsek, milli gelirimiz in 10 bin dolardan bugün kore de olduğu gibi 35-40 bin dolara çıkarabilirsek artık daha zenginleşmiş insanların refah içinde ve daha uzun yaşadığı böyle gereksiz kazalarda ölmediği bir ülke oluruz. Bu yüzden gelin yeniden eğitim sistemimizi yormayalım ve bunun altında yatan tek sebebin eğitimsizlik olduğunu bilelim ve eğitim sistemimizle işe başlayalım.

<p>Şişli Ermeni Kabristanındaki anmaya Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kartoğlu ve Kült

Markar Esayan'a vefa... 'Bugüne kadar geri adım atmadı, Markar yalnız değildir'

Cevizi 1 gece suda bekletip içerseniz... Faydasını bir bilseniz

4 bin yıllık gizem çözüldü! Çığlık atan mumyanın sırrı ne?

Merkel'den Türkiye'ye veda ziyareti! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Huber Köşkü balkonunda İstanbul Boğazı'nı anlattı