• $18,112
  • €18,2197
  • 1016.97
  • 3020.2
17 Haziran 2014 Salı

Hiçbir şey neden değişmiyor?

Bugünlerde herkes TEOG konuşuyor. Oysa MEB bu yıl öyle bir sınav sistemi getireceğiz ki artık sınavlar daha az konuşulacak, kaygı azalacak, okul dışı kurumlara ihtiyaç kalmayacak demişti. Böyle olmasını inanın çok isterdim ama hiç de öyle olmadı. Özellikle son iki haftadır TEOG’la yatıp TEOG’la kalkıyoruz. Peki ama neden böyle oldu?

Aslında bunun cevabı çok basit hep söylediğimi bir daha yazayım. Eğer bir sınav yerleştirme işlevi görüyorsa yani fayda boyutu varsa o sınav toplum tarafından önemsenir, kaygı oluşturur, hazırlık gerektirir. Sınavı tek de yapsanız çift de yapsanız bu değişmez önemli olan fayda boyutunu adil ve doğru şekilde gerçekleşmesidir. Şimdi çocuklar 8. sınıfı bitiriyor sonra iyi bir lise arayacaklar. Bu liselerin sayısı oldukça az, bu kadar büyük bir gruptan sıyrılıp bu okullara girmek için adı ne olursa olsun bir eleme sistemine girmek zorundalar. Sonuçta bu sistemde kaygıyı da, yarışmayı da beraberinde getiriyor.

Örneğin bu yıl 1.275 bin öğrenci 8.sınıftan mezun oluyor. İyi diyebileceğimiz fen liselere, sosyal bilimler liseleri ve Anadolu liselerinin %20’lik kısmı var. Bunları toplasanız 100 bin etmiyor. Peki bu 100 bin içine girmek için aileler ne yapacak? Oturup bakanlığın temelsiz ifadelerini mi ciddiye alacaklar yoksa çocuklarını bu gruba sokmak için gereken neyse onu mu yapacaklar. Tabii ki ikincisini tercih edecekler ve öyle de yapıyorlar. Bu yüzden bakanlık ne derse desin bu yerleştirme sistemi ve bu seçkinci lise sistemi olduğu sürece bu kaygı ve yarış sürecektir.

Bir de TEOG’da yeni yerleştirme sistemi belli oldu. Orası daha ilginç uzun uzun yazmayayım ama 1.275 bin öğrenci var bakanlık bu öğrencileri yerleştirirken diyor ki eğer ilk 15 tercihinize yerleşemezseniz sizi isteseniz de istemeseniz de boş olan okula yerleştireceğim. Sonuçta bu okullarda meslek veya imam hatip liseleri olacak. Yani 22 Ağustos sabahı kalkacaksınız ki çocuğunuz sizin aklınızdan dahi geçmeyen imam hatip lisesine yerleştirilmiş. Bu durumda ne yapacaksınız. Tek seçeneğiniz var çocuğunuzu özel liseye almak. Başka bir seçeneğiniz yok.

Hal böyle olunca siz bakanlık olarak sınavı okulda da yapsanız eve de verseniz bu sınavı gündemden düşüremezsiniz. Zaten düşürmeyin de sizin yapmanız gereken bu süreci adil doğru ve hakkaniyetli yürütmektir. Geçen yıl ki hatanız daha masada duruyor unutmayın.

LYS’nin ilk bölümü bitti. Herkese geçmiş olsun. Ama zaten bence önemli olan sınav değil tercih ve yerleştirmedir. Eminim birçoğunuz sınavdan sonra puanınızı aldığınızda sizden 40 yıl 50 yıl öncekiler nasıl tercih yaptıysa siz de öyle yapacaksınız. Yani puanı yüksek olan yerleri yazacaksınız. Çünkü birileri size çok ders çalışmanızı, çok çalışırsanız yüksek puan alacağınızı, yüksek puan alırsanız taban puanı yüksek yerlere kazanacağınızı ve bu yerlerin daha iyi olduğunu, buralarda iyi hocalar olduğunu ve her şeyi size öğreteceklerini, bitirdiğinizde size verilen diplomanın hayatta size her kapıyı açacağını söyledi değil mi? Şimdi kulağınızı iyi açın bu söylenenler kocaman bir kandırmacadan ibarettir. İşin doğrusu yenidünyayı tanımanızdır. Lütfen ama lütfen yenidünyanın üniversitelerinin neler yaptığına birazcık bakın. Lütfen Stanford Üniversitesi’nin en azından web sayfasını araştırın hangi bölümde neler öğretildiğini ya da nasıl bir sistemi olduğunu görün. O zaman doğruları anlamaya başlar ve bu kocaman yalan girdabından kurtulursunuz. Hepinize başarılar…

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi