• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
21 Aralık 2014 Pazar

Gururun gerçek anlamı

Türkiye’nin dünya çapında ekonomi, siyaset veya benzeri konularda çok ödül aldığını duymuştuk ama ülke olarak en başarısız sayılabilecek alan olan eğitimde dünya çapında ödül almak oldukça farklı bir duygu oldu. Hem de ülkenin en fazla morale ihtiyaç duyduğu zamanda bir eğitimcimizin uluslararası bir ödüle layık görülmesi bize oldukça iyi bir moral oldu.

Enver Yücel’e “Küresel Eğitime Katkı” ödülü bizzat BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon tarafından New York’ta verildi. Çok sevindim, eğitimci olarak çok sevindim. Halen umut var dedim. Ama bir yanım da acıdı, dünyanın öbür ucunda insanlar Enver Yücel gibi eğitimcilerin başarılarını izlerken Türkiye bu insanların yaptıklarını uygulamak yerine kendi içinde basit kavramları tartışmaya devam ediyor halen.
Peki Enver Yücel’e bu ödül neden verildi. En önemlisi bu ödülü verenler öncelikle kendi ülkelerinde ve daha sonra bu çalışmaların küresel çapta değerlendirmesini yapıyorlar. Peki Enver Yücel neler yapmış olabilir. Sonuçta özel öğretim kurumları sahibi olan bir yatırımcı küresel eğitime nasıl katkı sunabilir ki? Ben size birkaç çalışmasından bahsedeyim hepsini yazamam zira köşem belli bir kelime ile sınırlı. Türkiye’de 45 yıldır eğitim faaliyeti sürdürüyor. Her yıl kurumlarında 50 bine yakın öğrenciyi burslu okutuyor, Edirne’den, Trabzon’a, Hakkari’ye, Van’a kadar Türkiye’nin her yerinde açtığı kurumlarda öğrenci okutuyor. Türkiye’nin en sorunlu bölgelerine hiçbir sektör yatırım yapmazken “kalkınmanın başı eğitim” diyerek okul yaptırıp her yıl binlerce çocuğu Van’da, Diyarbakır’da, Urfa’da, Batman’da, Muş’ta, Bingöl’de burslu okutuyor. Karadeniz bölgesinde, Ege’de, Akdeniz’de, Trakya’da ülkenin her yerinde “ben zekiyim ama iyi eğitim almak istiyorum ailemin geliri yetersiz” diyen her çocuğa kapılarını sonuna kadar açtı. Kurduğu üniversitede her yıl öğrencilere burslar vermekle kalmadı onları dünyanın her yerine Silikon Vadisi’ne, Berlin’e, Hong Kong’a, Toronto’ya, Washington DC’ye bila ücret eğitime gönderdi. Yedi yıl önce kurduğu Fen ve teknoloji lisesine Türkiye’nin dört bir yanında cep harçlığı dahil burslu aldığı öğrencilere dünyanın en kaliteli eğitimini sundu. Bu çocukları dünyanın en iyi üniversiteleri MIT, Stanford, Purdue gibi üniversitelere eğitime gönderdi. Bu çocuklardan bilim adamı olmalarını ve mutlaka ülkelerine hizmet etmelerini şart koştu.
Sonra dünyaya kafasını çevirdi, dünyanın her yerine gücü yettiğince açlığın, savaşların ve barışın eğitimde olduğunu anlattı. Cibuti’de açlığın eğitimle çözüleceğini düşünerek üniversite kurmalarına destek oldu. “Somali’de savaştan kurtardığımız her çocuk Somali’nin geleceğidir” dedi ve başkaları yiyecek gönderirken o diğer eğitimci arkadaşları ile Somali’li çocukları üniversitelere alıp eğitmeye başladı. Makedonya’da yaşayan insanlar için Makedonya hükümeti ile ortak enstitü kurma çalışması başlattı. Dünya barışı ve kardeşliği için Medeniyetler Merkezi kurarak dünya barışı için dünyanın en önemli medeniyet belgeselini yaptı ve tün dünyada yayınlanmasını sağladı.
Dünyanın en gelişmiş ülkelerine kampuslar ve eğitim merkezleri açarak Türk çocuklarının ve Türkiye’nin gelişmelere ve dünyaya daha yakın olması için büyük yatırımlar yaptı. Bu merkezleri bilimin ve teknolojinin kulağı olarak kullandı ve gelişmeleri Türkiye’ye taşımaya başladı. Türkiye’de ilk anaokulundan, ilkokuldan başlayarak kod yazımı seferberliği başlattı.
En büyük adımını geçtiğimiz yıl attı. Dünyada Türk markası olarak ABD Washington, Almanya Berlin, Batum’da BAU International Universitesi’ni kurdu. Artık Türkiye’nin dünyada bir eğitim markası oldu.
Enver Yücel neden bu ödülü aldı diye merak ediyorsanız? Her olumsuzluğa ve karamsarlığa inat her yıl binlerce gence umut, gelecek ve daha güzel bir dünya umudu aşıladığı için aldı. Yaptırdığı okullar, yurtlar ve okuttuğu binlerce genci söylemeye bile gerek yok.
Enver Yücel bundan sonra bu ülke ve dünya eğitimi için; umut, barış ve gelecek anlamına gelecektir. Ödül töreninde kendi ağzından çıkan şu cümlelerde ifade ediyor zaten “Bu ödülü ülkem Türkiye, tüm dünya ve insanlık için alıyorum.” Teşekkürler Enver Yücel ülke adına, gençlik adına size teşekkür ediyorum.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak