• $7,4342
  • €8,9994
  • 439.022
  • 1467
13 Haziran 2009 Cumartesi

En güzel ÖSS...

Belki siz bu yazıyı okurken ilköğretim 6.sınıf öğrencileri SBS'de olacaklar.
Belki de sınavdan çıkmış olacaklar.
Yann son ÖSS uygulaması var. 2010 yılından itibaren ÖSS artık yok. Yerine daha kapsamlı ve ÖSS nin birçok eksiğini giderecek yeni bir sınav sistemi var. Yazılanında yeni sınav sistemine hiç değinmedim. Çünkü 2009-ÖSS'ye girecek öğrencileri etkilemek istemedim. Ama bir söz söylemekte fayda var. Sadece tek cümle çünkü aynntılan sonra yazmak istiyorum. 2009-ÖSSye girecekler rahat olun, eğer istediğiniz olmazsa yeni sınav sisteminde hedefinize daha rahat ulaşacaksınız. Değişim sizi korkutmasın. Özellikle meslek liselerine şunu söyleyebilirim ki, yeni sınav sisteminin en önemli dayanağı öğrencilerin sınav başansı dışında hiçbir argümanı kullanmamasıdır. Ne demek istediğimi anladığınızı düşünüyorum. Sizlerin sınav başansı dışında hangi okulda veya hangi alanda okuduğunuza bakılmayacak artık. Peki, bu ne demek? Önümüzdeki yıl yapılan değişikliğin ÖSYM başkanımızın dediği gibi küçük değil, çok önemli ve büyük olduğunu gösteriyor.
Hepinize basanlar dilerim.
Geçenlerde yapılan bir araştırma çok ilginç sonuçlar vermiş, iki önemli durum araştınlmış.
Birincisi ilköğretim sonrasında yapılan eski adıyla OKS ile ÖSS başansı arasındaki benzerlik. Bir de sınava hazırlanan öğrencilerin son beş deneme sınavı ile gerçek ÖSS başansı arasındaki benzerlik. Çok ilginç sonuçlar çıkmış. Beğenmeyip kaldırdığımız OKS ile ÖSS başansı arasındaki benzerlik o kadar yüksek ki şaşıracaksınız. Yani OKS* de başanlı olan öğrenci aynı başansını ÖSS'de de gösteriyor. İkisi arasında %90 benzerlik var.
İkinci durum daha ilginç, öğrencilerin sınav hazırlık sürecinde ikinci dönem boyunca katildıklan deneme sınavı ile gerçek ÖSS başansı arasındaki korelasyon çok yüksek, yani öğrenciler sınava girmeden %96 oranında sınav sonuçlannı belirlemiş oluyorlar.
Yann ÖSS'ye girecek öğrenci arkadaşlanmın çıkarması gereken ana fikir şudur. Sınavda nasıl bir sonuç alacağınızı biliyorsunuz. Siz bu işi başardınız. Şimdi bitirdiğiniz bir yazıya son noktayı koyma zamanı, yann gidin ve o noktayı koyun. Bu yıl hep söylüyorum tekrar söyleyeyim. ÖSS tarihinin en avantajlı yılı; aday az, kontenjan fazla daha ne olsun. Şansınıza bu kadar olumlu durum pek bir araya gelmez.
Sonra mı? Dün beş öğrenci ile sohbet ediyordum. Sordum, sınav bittiğinde ilk ne yapacaksınız? Hepsi "hocam bari siz sormayın.
Sanki hapisten çıkıyoruz. Tabii ki tatile gideceğiz. Kitap okuyacağız. Üniversiteye hazırlanacağız. Sonuçta normal yaşantımıza devam edeceğiz" dediler. Düşündüm de galiba biz bu durumu toplum olarak biraz fazla trajik yapıyoruz. Bir de hep öğrenciler doğru tercih yapamıyor diye söylenir. Kim demiş? Bir dinleyin onlan bakalım ne diyorlar. Her üniversiteyi biliyorlar. Her bölümü biliyorlar. Ama en önemlisi diyorlar ki; "bizim için en önemli kriter okuyacağımız üniversitenin yurtdışı bağlantısı. Dünya üniversiteleri ile bağlantılan en güçlü olardan araştınyoruz". ODTÜ. Sabancı, Bahçeşehir, Koç, Bilkent, üniversitelerini en fazla yurt dışı bağlantısı olan olarak ifade ediyorlar. Tercihlerde bu üniversiteleri ilk sıralarda yazacaklannı söylüyorlar. " Çünkü dünyayı tanımamız ve görmemiz lazım" diyorlar.
İlginç değil mi? Aileler, öğretmenler ve ilgilenen herkes bizim görevimiz bu çocuklann önünü açmak. Sanınm sorun onlarda değil bizde, onlara uyum sağlamamız lazım. Pek kolay değil ama haydi hayırlısı...

<p><span>MHP lideri Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. HDP E

PKK'nın bir kolu gibi çalışan HDP kapatılacak mı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Tırnağınıza diş macunu sürüp bekleyin! Faydalarını öğrenince şaşıracaksınız

Sivas'ta tıra arkadan çarpan ambulanstaki hemşire öldü, şoför yaralandı