• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
7 Ekim 2010 Perşembe

Ek kontenjanlar

Bugün çok hastayım aman siz kendinize dikkat edin. Yazamadan da edemedim. Bekleyenler var biliyorum.
Bugün sizlerle pek açılmayan bir yaraya parmak basalım istedim.
2010-ÖSYS ek yerleştirme kılavuzu yayınlandı. Ben bu yazıyı yazarken ÖSYM henüz bir analiz yayınlanmamıştı. Ama ben tek tek sayarak çıkardım. Çok ilginç sonuçlara ulaştım. Dikkat ettiniz mi? Üvey evlatları var bu ülkenin, bu üvey evlatların adı vakıf üniversiteleri. Bugün YÖK Başkanı göğsünü gere gere '"üniversiteleri sayısını 150 ye çıkardık" diyorsa kusura bakmasın bunu vakıf üniversitesi açan insanlara borçludur. Bir kuruş kâr amacı olmayan bu sözüm inandırıcı gelmeyebilir ama bu durum kişilerle ilgili değil yasalarla ilgili bir durumdur. Hiçbir vakıf üniversitesinde bir kuruş para dışarı çıkaramazsınız çünkü size üniversite açarken bir devlet üniversitesi hami olarak verilmiştir.
O yüzden isteseniz de kar edemezsiniz.
Bugün sayıları 50 ye ulaşan vakıf üniversiteleri her yıl 15 bin öğrenciyi tam burslu okutuyor Allah aşkına hangi devlet üniversitesi hiçbir kuruş almadan öğrenci okutuyor. Daha bir ay önce tıp fakültesini kazandığı halde diğer giderleri karşılayamadığı için devlet üniversitesine gidemeyen öğrenciyi bu sayfalarda yazmadık mı? Yine bu öğrenciye başka bir vakıf üniversitesi sahip çıkmadı mı?
Ama ilginç bir durum vakıf üniversitelerinin lisans bölümlerinde boş kontenjanlan inceledim. Toros Üniversitesi'nin boş kontenjan oranı %83, bu ne demek biliyor musunuz? Bu üniversiteye yerleşmesi gereken öğrenciler yüz kişiydi ancak üniversiteye sadece 15 i geldi. Bunlarda burslu, şimdi bu üniversite ne yapacak? YÖK devlet üniversitelerinde bulunan hocaları maaşını veriyor, bina kiralan varsa ödüyor, vergi yok, SSK yok, diğer giderler yok. Peki bu adalet mi? Geçen yılda aynı şeyi dile getirdim. Bu ülkeye üniversite açarak katkı sağlayan ve bu üniversitelerden kar değil vakıf amacı güden bu insanların suçu ne? YÖK'ün bu işe bir çözüm bulması şarttır. Vakıf üniversiteleri üvey evlat değildir. Bu ülkeye hizmet eden kurumlardır.
Ama ne hikmetse bunun farkına varan çok az hatta yok denecek kadar öneticimiz var.
Diğer bir durum yabancı öğrenciler, ülkemizin çocuğu da Boğaziçi Üniversitesi'nde ücretsiz okuyacak yurtdışından gelen öğrenci de, hem de bizim çocuk sınavdan geçecek yabancı öğrenci elini kolunu sallayarak girecek. ABD'de tam 114 bin öğrenci yurtdışından gelip öğretim görüyor. Ama bir şartla parasını ödeyip okuyor. Biz neden para almıyoruz. Vakıflar alıyor, devlet almıyor. Bu çifte standart değil mi?
Neyse umarım YÖK bu konuyu ele alır ve bu işe çözüm bulur. Ek kontenjan kılavuzuna baktım. Kaç boş kontenjan var, kaçı lisans kaçı önlisans, yeni açılan bölümler hangileri gibi rakamsal analizler. Eminim çok insan bunu çıkarmıştır. Ama hiç dikkat ettiniz mi bazı bölümler son üç yılda hep boş kalıyor ama YÖK bunları açmaya devam ediyor. Acaba neden bunu anlamakta zorlanıyorum. Toplam 145 bin boş kontenjan var. Bu rakam yerleştirme sonucunda pek azalmayacaktır. Sanırım 100 bin boşluk kalır. Siz siz olun tercih yapın. Kılavuzu iyice inceleyin. Mutlaka bir şeyler göreceksiniz. Bir ihtimal de hedefinize ulaşmaksa hiç kılavuza bakmayın. Yeniden hazırlanmaya devam edin.
Belki hastalığım sebebiyle yazım bir karışık oldu. Bunun için de özür dilemem gerekiyor sanırım.

İstanbul'un fethinin 569. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Okçular Vakfı tarafından düzenlenen 10.

150 yıl sonra dikilen ilk menzil taşı

7 bin yıllık buğday Diyarbakır'da boy gösterdi! Çiftçiler 'Buğday sorunu kalmayacak' dedi

Lamborghini Sian FKP 37 modeli İstanbul'da! LEGO'ları kullanarak yaptılar

Azerbaycan'da TEKNOFEST heyecanı! Başkan Erdoğan festivalde konuşma yaptı