• $13,5513
  • €15,1222
  • 777.583
  • 1983.18
16 Mart 2013 Cumartesi

Eğitime destek böyle olur

Katıldığım buluşmada 24 tane üç aylık dünyalar tatlısı bebek vardı. Hepsinin adı aynı, doğum günleri de aynı. Zaten bu bebekleri bir araya getiren de aynı gün doğmaları ve adlarının aynı olması. 
Bundan üç ay kadar önce Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Enver Yücel kişisel twitter hesabından bir mesaj atmış ve "Bugün doğan ve adı Uğur olan bütün çocukların ömür boyu eğitimini üstleniyorum" demişti. O günlerde biz de bunu takip ettik. Ne yalan söyleyeyim bunun nasıl algılanacağını hepimiz çok merak etmiştik. Enver Yücel'in bu mesajı atmasının sebebi o gün Uğur Dershaneleri'nin kuruluşunun 45.yılı olmasıymış. Enver Yücel 45.yılımızı nasıl kutlayalım diye soran yöneticilerine "Biz büyük bir eğitim kurumuyuz. Bundan sonraki vizyonumuz ülkemizin geleceğine yön verecek nesilleri anaokulundan doktoraya kadar en iyi şekilde eğitmektir. Bu yüzden sayısı kaç olursa olsun biz bugün doğan çocukların eğitimini üstlenelim" demiş. 

O BEBEKLERLE TANIŞMA
Sonra "UĞUR" bebeklerin aileleri kendisiyle tanışmak isteyince onları kırmamış ve bir tören düzenlenmesi kararlaştırılmış. Bu tören sırasında ailelerle tanışma fırsatım oldu. Toplantıya 24 aile katılabilmiş, ailelere sordum. Hepsi halinden çok çok memnun hatta bir baba "Çocuğuma dünyanın en büyük hediyesini verdiler. Benim bu fırsatı sağlamam mümkün değildi" dedi. Bir anne çok sevinçliydi gözleri dolu dolu dedi ki "Ben Diyarbakır'dan geldim. Çocuğum doğduğunda ona dünyaları vermek istedim ama koşullarım buna uygun değildi. Ama hiç tanımadığım birisi kalkıp benim çocuğumun hayatını garanti altına aldı. Bu büyük ikramiye değil de nedir?" dedi. Kısacası aileler çok mutluydu. Eminim "Uğur" bebekler de bu durumu anlayacak yaşa geldiklerinde kendilerine sağlanan bu büyük fırsatı çok iyi kullanacaklardır. 
Enver Yücel bir konuşma yaptı. O kadar nazik bir konuşmaydı ki sanki ailelere sağladığı bu olanağın pek konuşulmasını istemiyor gibiydi. O daha çok diğer işadamlarına ve devlete seslendi. "Uğur" bebekler projesini neden yaptığını iki ana cümleyle özetledi. Birincisi, "Bahçeşehir Uğur eğitim kurumlarının bu ülkeye sağlaması gereken bir misyon" dedi. İkincisi ise kendisinin yaşamı boyunca en büyük hedefi olan ülke çocuklarına kaliteli eğitim sunma sevdası olarak tanımladı. Sonra da sessizce geri çekilip bebekleri seyretti. Yücel, bebeklere bakarken acaba ne düşündü diye ben de onu seyrettim sanırım o bebeklere bakarken gelecekteki başbakan "UĞUR"u, bilim adamı "UĞUR"u, sanatçı "UĞUR"u, görüyordu. Zaten yaptığı her projede geleceği gören biri değil mi? Bundan 7 yıl önce kurduğu Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi'nin açılışında da öğrencilere aynı böyle bakıyordu. O gün baktığı çocuklar bugün MIT'te, Stanford'da, Purdeu'da, California'da ve Türkiye'nin en iyi üniversitelerinde ülkenin geleceği için çalışıyor. Daha lisedeyken bu ülkedeki 126 üniversiteden daha fazla patent alıyorlar. Enver Yücel, bebeklere bakarken onların gelecekte bu ülkeyi taşıyacağı yeri hayal ediyor gibiydi. 

İŞADAMLARINA ÇAĞRI
Bu ülkenin ekonomik açıdan Enver Yücel'den zengin binlerce işadamı vardır. Her zaman bu sütunlardan yazdım. Okul binası yaparak, arsa vererek, bilgisayar alarak eğitime katkı sağlama dönemi bitmiştir. Çünkü çağımızda eğitim için bina olması da şart değil ama günümüzde dünyanın en önemli sorunu kaliteli eğitimdir. Kaliteli eğitim imkanı özellikle bizim gibi ülkelerde çok az çocuğun sahip olduğu imkandır. Yücel bu çocukların eğitimine harcayacağı parayla en az 10 okul binası yapabilirdi, bunlara ismini verip adını yaşatabilirdi. Ama Yücel insana yatırım yaparak çok daha büyük bir adım attı. 
Sayın işadamları, gelin siz dçocukların eğitimlerini üstlenin, onları kaliteli okullarda geleceğe hazırlayın. Emin olun ülkemiz daha çok kazanacak.

<p> </p>

Muhalefet liderleri neden Sedef Kabaş'ı savundu?

Lahiti açan öldü! Firavunun mezarında lanet mi var?

Türkiye'den vize istemeyen ülkeler hangileri? Vizesiz kaç gün kalınabiliyor

Her gün yumurta yerseniz ne olur? İşte cevabı