• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
30 Temmuz 2009 Perşembe

Eğitimci olabilmek

Dün size 2009-OSS tercihleri nereye gidiyor diye yazmıştım. Yazımdan sonra o kadar çok telefon aldım ki, artık telefonlara cevap verememeye başladım. Herkes bölümleri ve puan türlerini yorumlamamı istedi. Tekrar anladım ki insanlann bu dönemde çok fazla desteğe ihtiyaçlan var. Ama doğru desteğe.
Eğitimcilerin ve eğitim kurumlarının varlık amacı toplumu bilinçlendirmek ve geliştirmektir. Eğitim bir toplum için olmazsa olmazdır. Gelişmiş ülkelerde artık kalkınmanın eğitimle birebir ilişkili olduğu söyleniyor. Eğitimciler toplumu geliştirmeli ve bu gelişime bağlı olarak da kalkınmayı başlatmalıdır. Bilmiyorum okudunuz mu, bir kitap var adı "Beyaz zambaklar ülkesinde". Kitap bir eğitimcinin başlattığı toplumsal kalkınmayı anlatıyor. Anlatılan ülke Finlandiya. O hep özenerek bahsettiğimiz, dünyanın en başarılı eğitim sistemlerinden birine sahip olan ülke.
Finlandiya'yı bugünkü kalkınmışlık düzeyine getiren eğitimcilerdir.
Cumhuriyetimizin kurulmasından bu yana eğitim sistemimizi oturtmaya çalışıyoruz.
Genç bir ülkeyiz, zamana ihtiyacımız var.
Ama ülkemizde bir terslik var, onu anlamakta çok zorlanıyorum. Eğitimle eğitimciler değil eğitimi bilmeyenler uğraşıyor. Bakın eğitimle ilgili konularda toplumu bilgilendirme görevi olan kişiler eğitimci değil. Eğitimin derinliğini ve koşullarını bilmeden eğitimle ilgili ahkam kesebiliyorlar. Eskiden üniversitelerle ilgili kararlan veren kurumun en üst görevlerinden birinde bulunan birisi Bulgaristan'ın dahi üniversitelerini görmemişti. Peki bu kişi nasıl olur da ülkemizde üniversite eğitiminin gelişmesine katkıda bulunabilir. Sınavlann sadece bizim ülkemizde olduğunu düşünen, basan sınavı ile sıralama sınavını ayıramayan, eğitim kuramlannı ve eğitim bilimini bilmeyen kişiler gazetelerde eğitim yazıları yazabiliyorlar. Bu kişiler topluma bilgi sunuyorlar ve topluma yönlendiriyorlar. Sizce bilmediği konuda toplumu nasıl yönlendirebilirler. Tabii ki yanlış yönlendirirler. Halen vakıf üniversitelerini "özel üniversite" zanneden bu zihniyet, toplumun vergileriyle karşılanan eğitim giderlerini sanki kendi cebinden karşılıyormuş gibi de ahkam kesebiliyorlar.
Eğitim ile ilgili konularda toplumumuz çok hassas, çünkü çocuğun geleceği söz konusu ve Türk toplumu gururla söylüyorum ki dünyanın hiçbir yerinde olmayan bir sözü söyler; "Ceketimi satar okuturum." Bu söz ne kadar değerlidir bilir misiniz? Birileri eğitim konusunda doğruları söylemek zorundadır.
Geçmişten beri gelen eksiklikleri de yanlışlan da söylemelidir.
Eğitim konusunda toplumu bilgilendirmeye devam ediyorum. Bugün Bahçeşehir Üniversitesi konferans salonunda istanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün çok önemli bir çalışmasına katılıyorum. İstanbul MEB Müdürlüğü meslek liselerinde kayıt dönemi öncesinde öğrencileri doğru seçimler yapması adına "2010 yeni üniversite giriş sistemi ve meslek liseleri" konulu çalışma yapıyor.
Ben konuşmacıyım. Yeni sistemi bilmeyenler aramızda çok, nelerin değiştiğini öğrenmek isteyeni de bekliyorum...

<p>Merakla beklenen Bayraktar AKINCI Taarruzî İnsansız Hava Aracının (TİHA) 3'üncü prototipine PT-3ü

Selçuk Bayraktar bu sözlerle paylaştı: Yuvadan uçmadan önce son selfie

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Gaziantep'te tır kazası! Yol trafiğe kapandı

Türkiye'nin Arnavutluk'ta inşa edeceği hastanenin şantiyesi açıldı