• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
29 Kasım 2012 Perşembe

Eğitim vizyonumuz var mı?

Milli Eğitim Bakanlığı bugünlerde harıl harıl dershaneler ve sınavlar üzerine çalışıyor. Çalışıyor derken sakın çok kapsamlı bilimsel çalışmalar yapıyor sanmayın, yapılan iş tamamen dershaneleri kapatabilmek için sınavlarla oynama çalışması. Yani sizin anlayacağınız kimsenin kaliteli eğitim, eğitimde verimlilik, daha iyi kuşaklar yetiştirme üzerine çalışması yok. Şu an yapılan dershanelerle ilgili başbakanın söylediği sözü yerine getirme çalışması. Peki, bu ne kadar doğru varsayalım bir yol buldunuz bu kime yarayacak. Bütün dünya eğitimde daha verimli çalışmalar yapmak için ölçme ve değerlendirmeye büyük yatırımlar yaparken siz tek ölçme ve değerlendirme yönteminiz ve bu ülkede taraflılığın kayırmacılığın tek engeli merkezi sınavları kaldırma planları yapıyorsunuz. Buyurun kaldırın bakın kaldırınca neler olacak.
SBS'yi kaldırırsanız, dünya çapında dereceli öğrenci yetiştiren bir avuç okulunuzu yok edeceksiniz. Bu tür okullara girmek için öğrenci ve veliler bütün yolları mübah görecek. Bunun için ben yazmayayım ama aklınıza gelecek her türlü yöntem devreye girecektir. Veliler çocuklarının daha iyi okulda okuması uğruna adamcılık, kayırmacılık ve rüşvet dahil her yola başvuracaktır. Bunun sonucunda okullarınızın kalitesi tamamen bozulacak aslında mesleki eğitim alması gereken öğrenciler İstanbul, Galatasaray gibi liselere girecek ve okuyamayacaklar. Bunu nereden mi çıkarıyorum? Bundan çok değil 8-10 yıl önce süper liseler sırasında Kabataş Lisesi'ne okulların şişirdiği notlarla gelip o okulun müfredatına uyamayan çocuklar yüzünden okul müfredatını hafifletmiş ve sonucunda okulun mezun kalitesi bir hayli düşmüştür.
REKABET BİTER
Üniversite sınavını kaldırırsanız ki bu tam bir intihar olur. Üniversitelerin rekabeti biter. Uluslararası arenada silinirler. Öğrenciler üniversitelere yerleşmek için torpil kayırmacılık, okullarda not şişirmeler gibi yöntemleri kullanacaklardır. Bunun sonuçlarını hepiniz tahmin edersiniz.
Şimdi uzun uzun size sınavların gerekliliğini yazmayacağım. Ama şunu bilmelisiniz; biz eğitimde rekabetçi bir ülke değiliz okullarımızın verimsiz olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu kadar verimsiz bir okul sisteminde rekabetçi eğitimi yaratmanın tek yolu öğrencilere hedefler koymaktır. Bu hedef tarafsız ve adil olmalıdır.
Şimdi hanginiz sınavların adil olmadığını söyleyebilir? hanginiz sınavlar kalktığında eğitim sistemimizin bundan daha iyi olacağını savunabilir? Veya hanginiz dershaneler olmadığında bu ülkede başarılı öğrencilerin daha kaliteli eğitim için yol bulabileceğini savunabilir.
Bu süreçte benim tahminin MEB'in aklını başına toplayarak ülke için felaket olacak ve geçmişte denenmiş yollardan vazgeçeceği yönündedir. Çünkü bu ülkenin çocukları daha iyi eğitimi hak ediyor. Daha iyi eğitim için yol ve yöntem sınavlarla veya dershanelerle uğraşmak değildir. Çünkü sınavlarla ve dershanelerle sizden önceki bütün bakanlar uğraştı değiştirenler de oldu ama sonuç hep olumsuz oldu. Geçen gün saydım 12 kez üniversite giriş sınavı, 7 kez lise giriş sınavları değişmiş sonuç kocaman bir sıfır.
Benim bakanlığa önerim; gelin bu işlerden vazgeçin, ölçme değerlendirme açısından gelişmiş, rekabetçi ve verimliliği yüksek bir eğitim sistemi için çalışın. Bunun için de dünyaya bakmanız yeterli. Geçen hafta yazmıştım Almanya Eğitim Bakanlığı daha kaliteli eğitim için Almanya'da dershane açılmasını istiyor. Birçok ülke daha iyi seçimler yapmak için merkezi sınavlara dönüyor. Her konuda vizyoner olduğunu söyleyen bakanımız dershaneler ve sınavlar konusunda nedense dünyaya bakmıyor.

İstanbul'un fethinin 569. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Okçular Vakfı tarafından düzenlenen 10.

150 yıl sonra dikilen ilk menzil taşı

7 bin yıllık buğday Diyarbakır'da boy gösterdi! Çiftçiler 'Buğday sorunu kalmayacak' dedi

Lamborghini Sian FKP 37 modeli İstanbul'da! LEGO'ları kullanarak yaptılar

Azerbaycan'da TEKNOFEST heyecanı! Başkan Erdoğan festivalde konuşma yaptı