• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
8 Eylül 2015 Salı

Eğitim silahını çekelim

Yazmak içimden gelmiyor, güzel ülkemin kahraman çocukları bir bir şehit olurken yazmak içimden gelmiyor. Hepsine Allah’tan rahmet onları gözünden sakınarak büyüten ailelerine başsağlığı dilemek istiyorum ama boğazım düğümleniyor. Düşünüyorum, düşünüyorum, bir annenin babanın bir evladı büyütmesi geliyor aklıma; onu nasıl koruyup kolladıklarını düşünüyorum. Bir evlat büyütmek ve onun büyüdüğünü görmek, onun için her adımında telaşlanmak ve endişelenmek, her aşamada onunla birlikte büyümek ve onunla gurur duymak. Başarılarında onunla sevinmek, başarısızlıklarında onunla mücadele etmek. Bir evlat büyütmek ne zordur değil mi? Allah kimsenin evine bu ateşi düşürmesin ama tarifi çok güç bir acı.

Sadece aklımda sorular oluşuyor; neden bu işler bizim coğrafyada oluyor da İskandinav, Avrupa bölgesinde olmuyor. Tabii ki yaşadığımız bölgenin bize böyle kötü bir mirası var. Bin yıllardır bu bölgede savaş, terör hiç eksik olmadı. Her zaman bu coğrafya üzerinde hesaplar oldu, her dönemde bu coğrafyada emellerine ulaşmak isteyenler bu bölgenin insanlarını tarifsiz acılara sürükledi.
Peki sonsuza kadar bu coğrafyanın ve bu coğrafyada emelleri olanlarla başa çıkamayacak mıyız? Bu kadersizliğimiz hiç mi değişmeyecek? Tabii ki değişecek biz güçlü bir gelenekten gelen milletiz, bununla da başa çıkacağız. Ama bu coğrafyada bunun dışında yapmamız gereken birtakım işler de yok değil? Bunların en başında eğitim geliyor. Eğitim nitelikli insanı, nitelikli insan üretim, üreten insan da ülkeyi değiştirir. Bugün bu coğrafyanın yaşadığı IŞİD, PKK gibi terör örgütlerin beslendiği kesimlerin ortak özelliği eğitimsiz topluluklardır. Eğer biz geçen otuz yıllık süreçte eğitim sorunlarımızı çözebilseydik belki de bu beladan çoktan kurtulmuş olacaktık.
Terörün beslendiği bütün damarları kurutmadan, insanın şiddetle hiçbir yere varamayacağını topluma anlatmanız mümkün olmayacaktır. İşin en kötü tarafı ise terörün beslendiği toplumları kaosa sürükleme projeleri maalesef eğitim seviyesi düştükçe artmaktadır. Bu yüzden eğitim silahımızı daha etkin kullanma zamanıdır. Terörün beslendiği eğitimsiz toplulukları eğitim seferberliğiyle çözelim ki bu planlarını çürütmüş olalım.
Biliyorum bugün bunları söylememizin hiçbir mantığı yok. Şehit olan 16 yiğit, 16 can ve sönen ocaklar. Bunun mantığı bunun cümlesi bunun açıklaması olamaz. Bunun adı tek kelimeyle terördür. Bütün topluma düşen terörün yaratmak istediği kaosa düşmeden bu memlekete bu vatana sahip çıkmaktır. Bunun da en doğru yolu birlik ve beraberlikten, birlikte yaşam kültüründen, ortak tarih ve yaşam kültüründen asla taviz vermeden gelecek kuşaklarımızı eğitimli, üretken ve geleceğe daha emin adımlarla bakan bireyler yapmaktır. Bunun da tek çözümü eğitim, eğitim, eğitimdir...
Bütün milletimizin tekrar başı sağ olsun ve bu son olsun...

<p>Armutalan Mahallesi Şirinyer mevkisinde dün öğle saatlerinde başlayan ve İçmeler Mahallesi'ne kad

Şahin'in kahreden ölümü

Fransa'da 400 evsiz Vosges Meydanı'nda çadır kurdu

Nizip sabunu yurt içi ve dışından yoğun ilgi görüyor

Milas'taki yangında zarar gören 80 hektarlık ormanlık alan havadan görüntülendi