• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
25 Kasım 2010 Perşembe

Eğitim şart

Bu yazıyı Öğretmenler Günü'nde yazdım.
Düşüncelerimle duygularımın, gerçekle olması gerekenin kafamda savaşı var.
Düşündüklerim, gördüklerim, yaşadıklarımın toplamı beni içinden çıkılmaz bir noktaya itiyor.
Kısacası Öğretmenler Günü'nde olması gereken ile olan arasında sıkışmış hissediyorum kendimi ne yazsam birileri bana kızacak. Biliyorum herkes güzel şeyler söyledi dün öğretmenler övüldü, herkes eğitimin önemli olduğunu öğretmenlerin kutsal olduğunu söyledi. Ama öyle mi? Bize göre eğitimde öğretmende kutsal ama bu en yaman çelişki ki kutsal olan şeylere değer veren yok. Sadece lafta eğitime değer veriyoruz. Eğitime bir elbise yapmışız ama aslında eğitimimiz çıplak bunu söyleyen ise koskocaman bir kutsal duvara çarpıyor. Kısacası eğitim denince üç maymunu oynamamız isteniyor. Yazma, eleştirme, söyleme deniyor.
Dün ofisime gelirken eşimin görev yaptığı okula uğradım. Eşim, okulda bir tören yapacaklarını törende 30 yıllık bir öğretmenin konuşma yapacağını ona bir konuşma yazmamı istedi. Oturdum tam yazmaya başladım, birden durdum 30 yıl, dile kolay. 30 yılda bu ülkede başbakanlar değişti, hükümetler değişti, dünyada savaşlar oldu. Ülkeler yıkıldı, dünyada her şey değişti. Öğretmenimin için hiçbir şey değişmemiş. Küçücük bir maaş, kiralık ev, okutmaya çalıştığı çocukları ve hep ay sonu beklentisi değişen bir şey yok 30 yılda. Öğretmenime sordum 30 yılda seni en çok ne üzdü diye, dedi ki "Yaşam koşullarımın hiç değişmemesi, hep sıkıntı hep problem, ekonomik sıkıntılar beni üzdü. Sürekli aldatılmak" Ne acı değil mi?
Bir tarafta ülkemiz, 145 bin öğretme açığı, ısıtılamayan okullar, öğretmensiz okullarımız var. Su parasını doğalgaz faturasını ödeyemediği için kesilen ve kaçak bağlatan okullarımız var. Velilerden toplandığı aidatlarla eğitim öğretim yapan okullarımız var. Ölçülemeyen değerlendirilemeyen eğitim sistemimiz var. Halen okula gid(e)meyen çocuklanmız var. İlköğretimden sonra liseye devam etmeyen 500 bin çocuğumuz var. Lise gibi üniversitelerimiz var. En önemlisi de kimse kızmasın ama fakir öğretmenlerimiz var.
Bir tarafta dünya, Kalkınmasını eğitimle sağlamış, gelişmişliğin göstergesi olarak eğitimi görmüş, gelişmede lokomotif olarak eğitimi görmüş, teknolojinin ve bilimin gelişmesinin koşulunun eğitim olduğunu kavramış. Öğretmenini birinci sınıf vatandaş saymış. Sonuçta gelişmiş ülkeler eğitimle geliştiler gelişemeyenler eğitime yatınm yapmadıkları için gelişemediler. Finlandiya öğretmene yatınm yaptığı için gelişti. Uzakdoğu eğitimde teknolojiyi kullandığı için gelişti. Sonuçta ister bireye ister bireye dolaylı destek veren teknolojiye yatınm yapsınlar sonuçta eğitime yatıranın sonucunda geliştiler zenginleştiler.
Bizim durumumuz kanşık ama en iyi Ahmet Arifin şu dizeleri ile anlatılabilir "Bir ayağımız uzayda bir ayağımız kıllı çarıkta" yani bir taraftan FATİH projesi yaparken diğer tarafta öğretmensiz okullarımız var. Ben asla FATİH projesine karşı değilim tam tersine tam destek veriyorum. Ama artık şekli bırakıp içeriğe bakalım diyorum. Trilyonlar harcıyoruz, çocuklanmızın geleceğini harcıyoruz, kim çıkıp bunun hesabını soracak. Şimdi de 2,5 katrilyonluk bir bütçeyle FATİH'İ yapıyoruz. Bu proje başarısız olursa biz 2,5 katrilyonun hesabını kime soracağız.
Nihayet öğretmenim Hakkâri'de sobayı yakıyor okulu temizliyor. Teşekkür ederim öğretmenim fakir ülkemin fakir öğretmeni kim ne derse desin sen iyi ki varsın. Sana her 24 Kasım'da bir sürü vaatler verilecek sonra unutulacak. Olsun sen yine iyisini yapmaya uğraş. Ne olursa olsun çocuklarımızı düşünen, sorgulayan insanlar olarak yetiştir ki başkasının vaatlerine değil kendi yapabileceklerine inanan nesiller yetişsin. Kendine inanarak yürüsün ki Mustafa Kemal'in inancı inancımız olsun.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak