• $15,9773
  • €16,8078
  • 931.973
  • 2393.61
11 Mart 2010 Perşembe

Değişim ve kaos

Yeni sınav sisteminin uygulaması başlıyor. İlk önce başvurular alındı.
Şimdi bir ay sonra ilk basamak YGS yapılacak. Daha sonra haziran ayında beş farklı oturumda LYS uygulanacak. Katsayı bilmecesi halen devam ediyor. Bir taraftan sınav sistemi uygulanmaya başlandı. Bir taraftan eksiklikleri devam ediyor. Bir taraftan da halen sınav sistemini bilmeyen öğrenciler var. Zaten sınav sistemine ilişkin yorumları ve yönlendirme yapanları hiç sormayın tutar tarafı hiç yok. Öğrencilerin bu toz duman içinde neler yaşadığını görüyorum ama neler yapacağını merakla bekliyorum.
Sınav sistemi ilk açıklandığından bugüne kadar hep yorumlar yapmaya çalıştım.
Şükrediyorum ki ne dediysem oldu. Bu yazımda da doğruları yazma görevim olduğunu düşünerek "kaosu" çözmek adına yazmaya karar verdim.
Birincisi; YGS nasıl bir sınav? Bu soruya maalesef ki hep yanlış cevaplar verildi. Maalesef ki eski ÖSS aynen referans alındı. Öğrencilere zorluk derecesi yüksek deneme sınavları uygulandı, uygulanmaya da devam ediliyor. Yapılan deneme sınavlarına göre öğrencilerin yüzde otuzu YGS'den barajı geçemiyor.
Oysa YGS basit olmak zorunda çünkü eğer barajı geçen öğrenci sayısı az olursa YÖK üniversitelerin boş kalacağını biliyor. O yüzden öğrencileri elemek yerine sıralama yapmayı tercih edecektir.
İkincisi daha vahimi; YGS'nin LYS'yc etkisi, göz göre göre öğrencilere basit bir matematik hesabı ile %40 deniyor. Biraz istatistik bilen herkes bunun %40 olamayacağını bilir. Bu tür sıralama sınavlarında puanlar hesaplanırken testlerin "Türkiye soru çözüm ortalaması" ve "standart sapması" kullanılır. Yani bir test ne kadar kolaysa o kadar az puan getirir. Siz katsayısını ne kadar yüksek verirseniz verin dersin getireceği puan yapılabilme ortalaması ile doğru orantılı olacaktır. Dolayısıyla YGS'nin katkısı her ders için ayrı ayrı hesaplanmalıdır. MF öğrencileri için matematik, fen bilimleri, TM öğrencileri için Türkçe, matematik daha fazla etkili olacaktır. Haa, merak ediliyorsa 2009- ÖSS'de birinci bölümün etkisi %60 iken şimdi YGS'nin etkisi %30 olacaktır. Bu yüzden öğrencilere çapraz ders okutmak onlara fayda değil zarar verecektir. Çünkü asıl derslerini çalışmaları gereken zamanda çapraz derslerle uğraşmaları zaman kaybıdır.
Üçüncüsü; birçok dershane veya yayınevi 2009-ÖSS taban puanlarını 2010ÖSYS'ye uyarladılar. Bunu yapmak bence cinayettir. Nasıl olur da her anlamda yapısı, soru sayısı, puanlaması, puan türleri, girecek öğrenci sayısı farklı iki sınavı birbirlerine uyarlarsınız anlamak mümkün değil.
Hangi akılla yapıldığı belli olmayan dönüştürmede bir çocuğun dahi düşünmeyeceği mantık kullanılmış. Elma ile armudu kıyaslamak gibi bir şey bu. Yani geçen sene 367 puan ile öğrenci alan bir bölüm bu yıl (577) puan ile öğrenci alır deyip oranlama yapmışlar. Öğrencilere söylüyorum lütfen bunlara rağbet etmeyin enlinize geçerse yüzüne bile bakmayın. Çünkü yanlıştır ve sizi yanlış yönlendirir. Doğrusunu ÖSYM yapıyor biraz bekleyin yakında ÖSYM sizi rahatlatacak.
Buna benzer çalışmalarda internette kol geziyor. Örneğin "X Üniversitesi hukuk fakültesi geçen yıl 180 sorudan 175 yapan öğrencileri almış bu yıl 320 sorudan 305 soru yapan öğrencileri alır" diyorlar. Böyle bir mantık kurulamaz bu hatalı ve yanlıştır. Sınavın zorluk derecesi ve soru sayısı bu mantığa izin vermez lütfen bunlara itibar etmeyiniz.
Bunları görünce tercih döneminden korkmamak elde değil. Kim bilir ne hatalar yapılacak, ne kadar öğrenci hatalı tercih kurbanı olacak. Alınan puanlar yanlış yorumlanacak, yanlış tercihler yapılacak.
Bu sınava sistemi daha fikir aşamasındayken Uğur Dershaneleri olarak başlattığımız eğitimlere ara vermeden devam ettik ediyoruz. Binlerce insanla konuştuk tartıştık. Şimdi öncelikle ÖSYMye, MEB'e, üniversitelere, valiliklere, il milli eğitim müdürlüklerine hatta belediyelere sesleniyorum. Bu işe kafa yoran herkesi toplayın ortak bir akıl yolu belirleyelim. Aksi halde geleceği kararacak çok öğrenci olacaktır. Bugün bu ülkenin yöneticileri olarak hepimize düşen görev bu kaos ortamına çözüm üretmektir. Biz hazırız. Sizde geç kalmayın...

<p>Sadakatsiz dizisi Doctor Foster dizisinden uyarlanmış ve özellikle ilk sezonu ile ekrana damgasın

Sadakatsiz'de finale giderken 3 muhtemel senaryo

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister