• $8,5492
  • €10,0853
  • 495.469
  • 1351.59
15 Aralık 2015 Salı

Çok yönlü öğrenciye destek

MEB yeni bir çalışma başlatmış gerçekten çok mutlu oldum. Kısaca lise yerleştirmede akademik başarıya ek olarak öğrencinin, sportif, sosyal, sanat, kişisel gelişim kısacası farklılıklarını değerlendirmeye katacakmış. Bu Türkiye için devrim niteliğinde bir adımdır. Çocuklarımızı sadece ezber yapan test çözen olmaktan çıkarıp çok yönlü ve dünyaya uyum sağlayacak bireyler olarak yetiştirmenin bence en önemli adımıdır bu. Bunu söylerken şunu da belirtmeliyim; esas olan çağa uygun eğitim sistemidir bunun yolu da “benzerler “ değil “farklılar” yetiştirmektir.

Bundan bir ay önce Bahçeşehir Üniversitesi’nin mühendislik fakültesinden iki öğrenci dünyanın en büyük sosyal paylaşım şirketi Twitter’ın sisteminin hatalarını buldu, Twitter CEO’su da onları Silikon Vadisi’ne davet etti. Bu öğrencilerin büyük başarısının altında neler yattığını sizler için biraz kurcaladım ve çok ilginç şeyler gördüm. Birincisi bu çocuklar bizim “başarı” kriter ve anlayışlarımıza pek uymuyor. Yani bu çocuklar bizim başarı kriterimiz olan LYS’de derece falan yapmamışlar. Üniversiteye diğer öğrenciler gibi hazırlanıp çok test çözüp, gece gündüz ders çalışarak girmemişler. Bu öğrenciler Bahçeşehir Üniversitesi’nin uygulamaya koyduğu APPLY BAU sistemi ile kabul almışlar ve Bahçeşehir’de okumaya başlamışlar. Peki LYS’de 450-500 puan alanlar değil de neden bu öğrenciler?
Apply BAU; mevcut sisteme alternatif, hatta oldukça alternatif bir sistem. Apply BAU, yani BAU kabul sistemi öyle ilginç işliyor ki öğrencilere bir başvuru sayfası yapılmış www.applybau.com öğrenciler buraya girdiklerinde başvuru-yap kısmında bir form dolduruyorlar. Başvuru için altı adımda bilgi alınıyor; 3 bölüm kompozisyon, 3 bölümde genel bilgiler hakkında. Sistem o kadar güzel düşünülmüş ki; birinci adımda öğrenci kendini anlatıyor, ikinci adımda sosyal sorumluluk bilinci sorgulanıyor ki buraya bayıldım. Bu ülkede sosyal sorumluluk bilincinin üniversiteye girişte etkili olacağını hayal bile edemezdim. Şunu da ekleyelim dünyanın en iyi üniversitelerine yerleşmenin en temel faktörlerinden birisi sosyal sorumluluk çalışmalarıdır. Üçüncü adımda öğrencilerden proje, fikir gibi çalışmaları isteniyor. Ama öyle güzel sorulmuş ki; “gerçekleştirmeyi hayal ettiğin başladığın veya sadece tasarladığın projen veya fikrin var mı?” diye soruluyor. “Onun altında katıldığın bir proje veya yarışma var mı?” diye soruluyor ve öğrenci katılmışsa bununla ilgili video, fotoğraf, belge yükleyebiliyor. Sonra yabancı dil bilgisi, iletişim bilgileri ve bir de bence önemli referans öğretmen bilgisi isteniyor. Düşünebiliyor musunuz? Siz bir öğretmeninizi yazıyorsunuz arayıp sizin hakkınızda referans isteniyor. Bence müthiş bir paradigma değişikliği.
Sonra sistem devam ediyor. Başvuru komisyona gidiyor, komisyon inceliyor. Komisyon bu başvuruya göre öğrenciye bir “kabul kağıdı” hazırlıyor. Kabul kağıdında öğrencinin kabul edildiği bölümler yazılıyor. Eğer öğrencinin ihtiyacı varsa veya komisyon uygun görmüşse burs yazılıyor. Kabul kağıdı öğrenciye henüz daha sınava girmeden postalanıyor. Öğrenci sınava bir üniversiteden kabul almanın verdiği rahatlıkla girip sınav sonucunda tercihlerinde kabul kağıdında yazan bölümlere yer verip yerleştiğinde kabul kağıdında yazan burs oranına göre kaydını yapıp eğitimine başlıyor.
Bahçeşehir Üniversitesi iki yıldır bu sistemi uyguluyor sizden ricam bu yöntemle alınan çocukları izleyin. İşte ilk sonuçları dünyanın en büyük yazılım şirketinin davet ettiği Cihan Nalbant ve Batuhan Katırcı bu çocuklar Apply BAU olmasa üniversiteye yerleşemeyecekti ama şimdi bu ülkenin gururu oldular. Düşünün çocuklarımızı ilk kez doldurduğunuz boşluklara göre değil “yeteneklerine” göre seçen sistemle tanışın.
Sistemi kuran Bahçeşehir Üniversitesi’ni kutlamak gerekiyor. Türkiye’de üniversiteye öğrencilerin nasıl yerleşmeleri gerektiğini gösteren müthiş bir uygulama. Evet madem yapılabiliyor bunu o zaman her üniversitede bu uygulansın. Bunu ilk fark eden MEB olduğu içinde kutlamak gerek.

<p>Başkan Erdoğan Ayasofya Camii'nin ibadete açılışını sosyal medya hesabından video ile kutladı. Er

Başkan Erdoğan'dan 'Ayasofya'nın Dirilişi' paylaşımı

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak

Metabolizmayı hızlandıran besinler nelerdir?