• $13,5069
  • €15,2982
  • 797.68
  • 2011.16
8 Mart 2016 Salı

Bu hafta YGS var

Bu hafta YGS var. Pazar günü yine 2 milyondan fazla aday sınava girecek. Yine herkes onlara bir taraftan sınav ile ilgili benzer bilgileri papağan gibi tekrarlayacak, diğer taraftan bu sınavın hayatta ne kadar önemli olduğunu anlatarak kaygılarına biraz daha korku ekleyecek. Anlayacağınız 42 yılın bildik manzaraları devam edecek.

Gazeteler her yıl yaptıkları gibi aynı rakamlarla aynı cümlelerle öğrencilere sınav öncesi rehber hazırlayacak. Birileri onlara şunu yiyin bunu yemeyin diyecek. Sanki onlar küçücük çocukmuş gibi tavsiyelerde bulunacak. Ama hiç kimse bu çocukların gözünün içine bakıp bunların hepsi ayrı bir dünya ve hepsi geleceğin güzel insanları demeyecek. Kimse onlara hayatın ne kadar güzel bir şey olduğunu anlatmayacak herkes hayatın çok zor olduğunu ve korkmaları gerektiğini söyleyecek onlara. Hiç kimse aslında beş yıl sonrası göremediği halde onlara geleceği öğütleyecek. Hiç kimse onların genç olduğunu, âşık olabileceğini, gelecek ile ilgili fikri ve hayalleri olduğunu umursamayacak. Herkes onlara korkular ve kaygılarla dolu bir dünya anlatacak.
Evet bu hafta sonu YGS var, bundan 5 yıl 10 yıl hatta 42 yıl önce olduğu gibi. Bu YGS aslında hayalleri olan gençleri yönetmenin ve onları istediğimiz gibi şekillendirmenin bir yolu ve biz ebeveynler onlar bizden daha başarılı olmasın diye onlara korkular sunmaya devam edeceğiz. Bunu yaparken her yolu deneyeceğiz bugün olduğu gibi. Bu hafta sonu YGS var, her evde her okulda her köşede YGS konuşulacak. YGS’nin ne kadar zor olduğu, bu sınavın gelecek için çok önemli olduğu, başarısız olursak hayatımızın kararacağı anlatılacak. Ve siz korkarak, kalbiniz yerinden fırlar gibi gideceksiniz bu sınava, dönüp arkanıza baktığınızda o küçücük belinize yüklenmiş tonlarca yükle gireceksiniz sınava. Annenizi, babanızı, öğretmeninizi, dershanenizi, dayınızı, halanızı, teyzenizi kısaca herkesi başarınızdan pay almak için bekleyen herkesi mutlu etmek için gireceksiniz bu sınava.
Peki, gerçekten doğrumu bu sınava yüklenen bütün anlamalar, gerçekten bu sınavdan başarılı olamayanlar için hayat başarısızlıkla dolu bir macera mı oldu? Veya bu sınav hayatın sonumu ve gerçekten bu sınav için bu kadar yük doğru mu?
Gençler ben 1989 yılında girdim sınava, aynı şeyleri yaşadım ve bana bunu yaşatanlarla hep hesaplaşmak istedim. Çünkü ben aslında hayatı tek bir sınavla değil yıllar içerisinde kazandım. Siz de öyle kazanacaksınız. Merak etmeyin bu sınav hiçbir şeyin başı olmadığı gibi hiçbir şeyin de sonu değil. Bu sınav sadece bir sınav, bu sınav sizi iyi yapmaz, kötü yapmaz, başarılı yapmaz. Ama bilin ki bu sınav sizi iyi memur yapabilir, hayallerinizi bitirebilir, gelecekten korkmanızı ve ömrünüz boyunca unutamayacağınız kaygılar salabilir içinize ve aşık olmanızı, birinin gözünün içine bakmanızı, bulutlar üstüne çıkmanızı engelleyebilir. Ama bu sınav sadece bir sınav unutmayın...
Şimdi yerinize oturun, derin bir nefes alın, sınavla ilgili hiçbir uzmanı(!) dinlemeyin, istediğinizi yiyin, istediğinizi giyinin ve normal yaşamınıza devam edin. Çünkü bu sadece bir sınav. Size başarılar dilemeyeceğim çünkü zaten başarılısınız, bu yaşınıza kadar 12 yıldır okula giden derslere katılan, kitap okuyan, teknolojiyi çözen ve bizden daha kapsamlı düşünebilen bir nesil zaten başarılı olmuştur. Size tek dileyeceğim şey sağlıktır.

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!

Beyaz örtü her yeri sardı! İşte Türkiye'den kar manzaraları

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı