• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
13 Temmuz 2014 Pazar

Bu adam ne yapıyor

Türkiye’de üniversite tercihlerinin son hızla devam ettiği günleri yaşıyoruz. Bir milyonu aşkın genç üniversite, bölüm, puan, sıralama tercih boğuşup duruyor. Soruyorlar konuşuyorlar. Aslında geçmiş yıllarda neyse şimdi de o yaşanıyor. Gazeteleri açıyorsunuz üniversitelerin ilanları ile dolu hepsi ben şu kadar burs veriyorum ben bu kadar burs veriyorum ilanları ile öğrencilere sesleniyorlar.
İki gün önce sabah gazeteleri açtım ve ofisimde incelemeye başladım. Yine her zaman ki gibi ilanlar advertoriallar derken birden karşıma hiçte alışık olmadığım bir ilan çıktı. İlanın konusu üniversite ama bu ilanda başka bir şey söylüyordu. Almanya’nın başkenti eğitimde katı ve tutucu Almanya’da hem de Berlin’de bir Türk girişimcisi Alman yükseköğretim kurumu onayıyla alman diploması veren üniversite kurmuş ve Türkiye’ye hayırlı olsun diyordu. Şaşırdım ama yine de bir ay önce yanı girişimcinin Washington DC’de dünyanın başkentinde açtığı üniversiteyi hatırlayınca. Biraz daha kanıksadım. Sonra durdum ve düşündüm Türkiye eğitimde birçok sorunu yaşayan ülke henüz en temel eğitim sorunlarını aşamamış ülke kalkmış dünyanın en önemli iki başkentinde üniversite kuruyor. Üstelik o ülkelerin diplomasını vermek hakkı kazanıyor. Bu kolay olmasa gerek diye düşündüm.
Bizim ülkemizin gündemine baktım. TEOG soru iptali, öğrencilere güdük tavsiyeler, peki ilanda ne var; dünyanın kapılarını aralayan bir kurum ülkemize sesleniyor “sizde beni takip edin” diyor. Bu sese yeterince kulak veriyor muyuz? Tabi ki hayır, falanca ülkede küçücük bir çikolata satış mağazasını bakan açmaya gidiyor ama bir üniversite açılıyor ve YÖK başkanı orada değil. Umarım günlük basit tartışmalardan kurtulur ve hem ülkemizin hem de dünyanın gelişiminin eğitimle olduğunu anlarız.
Peki ilanı hiç anlatmadım. İlan “BAU International University Berlin kuruldu” idi. Evet kuruldu Washington DC den sonra Berlin’de BAU International University kuruldu. Öncelikle bu vizyona sahip olanları ve bu vizyonun peşinden koşanları ve tabi ki emeği geçenleri kutlamak lazım. Türkiye’de bu kör dövüşüne değil dünyaya açılmak ve dünyada Türk markası yaratmak olağanüstü bir başarı. Bu başarı umarım herkese önemli dersler verir. Dünyanın büyük üniversitelerine özenerek baktığımız bu günlerde onların yanı başında onlarla iç içe çalışan bir üniversitemizin olması gerçekten gurur verici. Tabi şunu da anlamak lazım birileri daha kelime oyunları ile uğraşırken sanırım Enver Yücel için “bu adam ne yapıyor” diye soruyordur.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor