• $32,2511
  • €35,0023
  • 2418.47
  • 10676.7
10 Haziran 2010 Perşembe

Böyle sınav mı olur?

SBS-8 ve SBS-7 sınavları yapıldı. 6.sınıflar bu hafta sınava girecek. Sınavlar hakkında yorumlar, itirazlar, isyanlar ve sevinçler çığ gibi. Nereye baksanız bir şampiyon var. Sanınm 8.sınıflarda birinci sayısı 1000 kişiden fazla olacak. 7.sınıflarda da o kadar olmasa da yüzlerce birinci çıkacağı kesin. Tabii tercih döneminde okulların puanı en az 10 puan yükselecek. Peki, bu ne kadar sağlıklı, bu sonuçlar bizim istediğimiz sonuçlar mı?
Bu sekizinci sınıflar 2008 yılında 6.sınıf olarak sınava girdikleri zaman sınav yine gereksiz yere kolaydı ve 839 öğrenci birinci olmuştu. Bizim isyan ve itirazlarımız sonucunda geçen yıl sınav sıralama sınavı haline getirildi ve 4 çocuk birinci olabildi. Peki, ne oldu da bu yıl MEB yeniden kolay sınava döndü.
Bazılarına göre bu SBS yi değiştirme girişimine karşı bir komplo nasıl mı? Sınavı kolaylaştırıp velilerin ve öğrencilerin sınava karşı tepkilerini azaltmak ve bu yıl SBS sonuçlarına göre eğitimi başarılıymış gibi göstermek.
Bence bu hiç de yabana atılacak bir iddia değil. 2008-OKS?yi hatırlayanınız vardır. O yıl 256 öğrenci soruların tamamını doğru yapmıştı ve okul puanı da hesaba katıldığında 96 öğrenci birinci olmuştu. MEB çok kıvrak bir bel hareketiyle bu 96 öğrenciyi doğum tarihlerine göre sıralamış ve sanki hiç sorun yokmuş gibi yerleştirmişti. Hatta Urfa'dan bir öğrenci birinci olduğu halde önündeki öğrenciden 5 gün önce doğduğu için Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi'ne giremediği için kameralar önünde ağlamıştı.
Bu sene tercihlerde aynı şey olur mu? Görünen o ki olacak. Ama MEB'e bir çağrım var. Lütfen uyanık davranıp sıralamayı yaşı küçükten büyüğe yapmayın. Önce bu millet sizin ne kadar kötü ölçme ve değerlendirme yaptığınızı görsün, sonra sıralarsınız. Aklım almıyor, bu sınavlarla ilgili defalarca bu satırlarda yazdım ve defalarca anlattım. Hiç mi dünyayı takip etmiyorsunuz? At gözlüğü takarak daha ne kadar yürüyeceksiniz.
Geçen yıl YEGAM'ın yaptığı bir çalıştayda ABD'de bu bizim SBS'nin eşdeğeri sınavları yapan AIR (American Instutite Resort) bizim MEB'de bu sınavı hazırlayan ekibe sordu.
"Bu sınavları neden yapıyorsunuz. Öğrencilerin ve okulların başarısını ölçmek için mi?
Yoksa liselere yerleştirme yapmak için mi?" Bizimkiler iki amacı da hedeflediklerini söyleyince Amerikalılar şoka girdiler. Aynen yazıyorum Amerikalı yetkilinin cevabını "Sizin SBS'niz okulun ve öğrencinin başarısını ölçemez çünkü puan veriyor ve öğrencileri sıralıyor. Yine sizin SBS yerleştirme yapamaz çünkü soruları, iyi öğrenci ile zayıf öğrenciyi ayırt edemez ve öğrencileri doğru yönlendiremez. Bizce siz amacınızı gözden geçirin ve sınavları yeniden düzenleyin". Şimdi söyledikleri yanlış mı? Hep söyledik bu sınavlar dünyanın her yerinde var ama dünyanın hiçbir yerinde yerleştirme amacıyla yapılan sınavlar bizdeki gibi başarı ölçmezler.
Neden peki MEB bu itirazlara ve bilimsel verilere rağmen halen ısrarla sistemi korumaya çalışıyor. Çünkü bizde eğitim kararları bilimsel verilere göre değil siyasi kararlara göre veriliyor. Sonra da başlıyoruz tartışmaya bilimsel verilere göre alınmamış kararlar ne yazık ki işe yaramıyor.
Şimdi SBS yapıldı. Optikler okunacak öğrenciler sınavdan puanları alacaklar. Emin olun ki şuan geçmişte olduğu gibi bazı okullar harıl harıl öğrencilerin SBS sonuçlarına göre okul notlarını düzenlemeye başlamışlardır. Bir toplanüda MEB'den bir yetkili SBS sisteminde birçok okulun notlarla oynadığını bunları da bildiğini ama kamuoyuna açıklamadığını belirtmişti. Şimdi sormak lazım o yetkiliye " o zaman siz bu sahtekârlarla aynı tarafta yer almaz mısınız? Açıklamanız gerçekten eğitim öğretim yapan okul ve eğitimcileri onurlandırmaz mı? Sizin de göreviniz bu değil mi?" Sistem yanlış, hesaplamalar yanlış, YBP yanlış, formüller yanlış, sayın bakanım peki neden halen bu sistem değişmiyor. Bir de yabancı dil konusu var ki akıllara ziyan, yıllarca gereksiz yere farklı testlere aynı cevap anahtarı kullanıyorsunuz -ki bu hata- kalkıp aniden değiştiriyorsunuz kimsenin haberi yok- ki MEB hatalı- Okullar hatalı, çünkü kılavuzu okumaktan acizseniz bu hatayı yaparsınız. Kılavuzun 11. sayfasında durum açıkça yazıyor. Öğrenciler haksız, ben hangisi kolaysa onu çözerim diyemezsiniz bu düpedüz eşitsizlik olur. Son olarak ben haksızım çünkü yazdıklarım kimsenin hoşuna gitmiyor bunu da biliyorum.

<p>19 Mayıs'ta İbrahim Reisi ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham  Aliyev birlikte baraj açılışı yaptı.

İRAN CUMHURBAŞKANI İBRAHİM REİSİ KİMDİR?

Kapış kapış gidiyor: 80.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri

2024 bekçi alımı ne zaman?

Serenay Sarıkaya Mardin'de!