• $13,3819
  • €15,2344
  • 766.871
  • 1857.4
10 Ocak 2013 Perşembe

Bir değer yaratmak

Zor olan değer yaratmaktır. Değer yaratmak fark yaratmaktır, eğer değerli bir şey yaratıyorsanız bu size de ülkenize de dünyaya da değer katar. Geçtiğimiz hafta boyunca sizlerle liseleri ve MEB'in liselerle ilgili açıklayacağı yeni düzenlemeyi konuştuk. Nihayet Milli Eğitim Bakanı dün bir TV kanalında ipuçlarını verdi. Dedi ki: 'Biz zaman içinde kendimiz çeşitli lise türleri yaratmışız sonra da yarattığımız bu liselere öğrenci almak için sınavlar üretmişiz. Şimdi biz bunları eşitleyeceğiz, böylece sınav ihtiyacı kalmayacak. Bunu hem lise sistemini düzeltmek hem de dershaneleri kapatmak için yapacağız.' Şimdi Sayın Bakan bir kere itiraf ediyor. Neyi, bu ülkenin yeni ve kaliteli liseler yarattığını söylüyor, bunları eşitleyeceğini söylüyor tabii hepsini İstanbul Lisesi, Galatasaray yapamayacağına göre yoklukta eşitlik yaratacağını söylüyor. Bir de bu işi dershaneleri kapatmak için yaptıklarını söylüyor. Yani bir nevi benim hafta sonu yazımı teyit ediyor. Demek ki iyi okullar, dershaneler ve sınavlara feda ediliyor.
 Peki feda edilen ne? İyi okullar derken neyi kastediyorum? İyi lise derken aslında neyi anlatıyorum? Size daha önce de anlattım. Türkiye'nin bir lisesi var adı Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi. Bu lisenin müfredatı çok farklı. Öğrenciler henüz lisedeyken genetik, robotik, mühendislik, girişimcilik gibi dersler görüyorlar. Hocaları dünyanın dört bir yanından. MIT'den bile gelen hoca olmuş, öğrenciler o kadar iyi bir müfredattan geçiyor ki henüz 10. sınıftayken dünyanın dört bir yanında bulunan üniversitelerinden teklif alıyorlar. Nihayet MIT, Stanford, Purdeu gibi üniversitelere giden öğrenciler var. Bilim Olimpiyatları'nda hep ilk 3'teler, Dünya Robotik Olimpiyatları'na zaten temlik koymuş durumdalar.
'ÇALIŞINCA OLUYORMUŞ'
Bırakın bunları geçtiğimiz ay silikon vadisine gidip oradaki girişimcilere duyma özürlerine karşı yapay kulak buluşlarını ve projelerini anlattılar. Bu ay TSK'nın milyonlarca dolara mal ettiği uçakların irtifa kaybını önleyen sistemi daha lise öğrencisiyken yaptılar. Daha bunun gibi birçok projeleri var. Burası bir lise ve sıkı durun bu lisenin patent sayısı Türkiye'deki 126 üniversiteden daha fazla. Türkiye'de 172 üniversite var ve bir lise bunların 126'sından daha fazla patent üretmiş.
Bu lise, öğrencilerini SBS ile tam burslu alıyor. Beş yıl yatak, yemek, cep harçlığı, dünyanın çeşitli ülkelerinde yarışmalar ve eğitimler Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Enver Yücel tarafından karşılanıyor. Enver Yücel bu projeyi hayatımın projesi ve Türkiye'nin geleceği olarak ifade ediyor.
Şimdi bu okul bir fen lisesi statüsünde. Keşke her okul böyle olsa dediğinizi duyar gibiyim. Bu okulu yaratanlar defalarca MEB'e ve devlet kurumlarına başvurup bu okulun benzerini know how'ını vermeye hazır olduklarını ifade ettiler ama duyan kim? Şimdi MEB, liseleri tek tip yapıyor umarım hepsini Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi gibi yapar. Ama benimki sadece umut olmayacağını bile bile bir umut. Ama en azından bir tane var ve biz dünyaya göğsümüz kabara kabara anlatıyoruz. Teşekkürler Enver Yücel... Hepimize 'çalışınca oluyormuş' dedirttiğiniz için. Şimdi MEB bu örneği gördüğü halde bu okulları kapatır mı? 

<p> </p>

Ali Babacan casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ı nasıl savundu?

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı