• $15,9763
  • €16,9364
  • 948.717
  • 2388.57
22 Aralık 2011 Perşembe

Bir ada, bir işadamı ve bir üniversite

Bir belediye kendisine ait bir 'ada'yı yanlış anlamadınız 'ada'yı eğitim için tahsis ediyor. Üniversitelere yazı yazıyor ve 'Gelin bu adayı eğitim adası teknoloji üreten yer haline getirin' diyor. Üniversiteler hemen teklifler hazırlıyor ve önerilerde bulunuyor. Aniden ortaya bir mezun öğrenci çıkıyor ve mezun olduğu üniversitenin, adada teknoloji ve mühendislik eğitimi yapması için 350 milyon dolar verip üniversitenin projeye girmesini sağlıyor. Yani ada belediyeden, para mezun işadamından, uygulama ve know how üniversiteden, sonuçta bir ülkenin geleceğine ışık tutacak büyük bir teknoloji ve eğitim üssü kurulmuş oluyor.
Şimdi merak ettiniz bu adayı veren belediye hangisi diye. Üzgünüm, Türkiye'de olmasını ben sizden daha çok isterdim. İşadamı kim? Üzgünüm, onun da Türk olmasını çok isterdim. Üniversite nerede? Gene çok üzgünüm, bir Türk üniversitesi olmasını çok isterdim.
Sizi daha çok merak ettirmeyeyim. Ada da belediye de üniversite de işadamı da ABD'den. Belediye New York belediyesi, üniversite Cornell, işadamı da Cornell mezunu. Ha unutmadan Cornell Üniversitesi ABD'nin en büyük 'özel' üniversitesi. Yani belediye 'sen özelsin abi, adayı sana vermem' dememiş, tersine 'kim iş üretirse ona veririm' demiş.
Şimdi dönelim Türkiye'ye... Bırakın adayı, bırakın arsa tahsisini, küçücük binaları bile üniversitelere eğitim için vermek yerine 'kebapçıdan daha fazla kira alırım' diye üniversitelere kök söktüren bina sahipleri mi dersiniz, üniversitelerden -özellikle de vakıf üniversitelerinden- gelir elde etmek için bin bir türlü dolap çeviren devlet kurumları mı dersiniz, üniversiteleri teşvik edeceğine önüne sürekli set koyanlar mı dersiniz... Hepsi başlı başına problem. Yani ABD 'de üniversitelerin önüne bir şeyler üretsin diye kırmızı halı seren yöneticiler, Türkiye'de ise bir şey yapmasınlar diye engel koyanlar.
Şunu unutmamalıyız ki ABD'yi süper güç yapan kudretli üniversitelerdir. Bizi ise geri bırakan eğitime yatırım yapmamamızdır. Şimdi soruyorum: Her tarafı konut yapmak için şirketlere verenler neden üniversitelere vermezler? Tekstilciye, terlikçiye destek veren devlet eğitimciye neden vermez? En önemlisi de bu ülkenin binalarını kullanacaksak bunun en değerli yolu eğitim değil midir? Neden birilerinin eğitim kurumlarına fahiş kiralar ve apartman yöneticisi mantığıyla sorun yaratmasına ses çıkarılmıyor. Bu üniversitelerin yarattığı değerlerle övünmek için önce onlara kol kanat germek gerekmez mi?
Sadece paylaşmak istedim. Belki bir belediye başkanımız, belki bir valimiz, belki bir devlet yöneticimiz örnek alır diye...

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister